Pierwszy poległy w wojnie prusko-austriackiej

Zanim powstały Austro-Węgry (–1867)
Pudelek
Posty: 205
Rejestracja: 25 maja 2018, 10:14

Pierwszy poległy w wojnie prusko-austriackiej

Post autor: Pudelek » 01 kwie 2019, 21:46

Wracając niedawno z nart w Jesionikach zajrzałem pod kościół w wiosce Písečná (Sandhübel). Jest tam kilka ciekawych nagrobków, w tym czerwonoarmisty, ale najbardziej przykuł moją uwagę ten pomnik "oparty" o ścianę świątyni.
Obrazek

Franz (Ferenc) Szököts, huzar rodem z Siedmiogrodu. 22 czerwca 1866 poległ w czasie potyczki z Prusakami w pobliżu mostu nad Białą Głuchołaską (Bělá). Miał 27 lat. Była to pierwsza ofiara wojny austriacko-pruskiej ze strony austriackiej, nie wiem jak to było po stronie pruskiej. Pochowano go przy kościele, a po 30 latach uroczyście odsłonięto ten memoriał. Kilka lat temu został kompleksowo odnowiony, jak wielkie Pomników Poległych u Czechów.
Na pomnik podobno złożyły się stowarzyszenie weteranów zarówno z Austrii jak i z Niemiec.

Z kolei w Zlatych Horach (które jako pierwszą miejscowość zajęli Prusacy) pochowano pierwszą ofiarę cywilną, 25-letnią Josefę Seifert, zabita przy zajmowaniu ówczesnego Zuckmantla. A konkretnie to część miasta pod nazwą Skřivánkov, która od czasu wymiany granic w 1958 leży w Polsce jako Skowronków.

Ot, takie przypadkowe odkrycie ;)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości