Formoza

Dualistyczna monarchia Habsburgów (1867–1914)
Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Formoza

Post autor: Incubus » 25 kwie 2021, 22:10

Drodzy koledzy,
na prośbę moich przyjaciół z Tajwanu kieruję takie oto do Was pytanie: czy ktoś z Was, podczas swoich badań natknął się na nazwę "Formoza" ew. "Tajwan/Taiwan" na terenach obecnej (lub nie) Polski? Według moich informacji w Bieszczadach są dwie, jednak do żadnej z nich nie ma źródeł pochodzenia.

Heines
Posty: 179
Rejestracja: 13 lip 2018, 17:45

Re: Formoza

Post autor: Heines » 26 kwie 2021, 05:53


Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Formoza

Post autor: Incubus » 26 kwie 2021, 12:28

Dzięki, takie oczywiste przypadki, są znane, chodzi o te funkcjonujące w lokalnych społecznościach.

Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Re: Formoza

Post autor: Dlugi » 26 kwie 2021, 13:06

Może to:
Obrazek
Dla uściślenia - w kierunku SW od Węglówki jest teren nazywany Tajwaj, w pobliżu miejsce walk z WW i cmentarz wojenny.
Węglówka koło Korczyny, woj. podkarpackie.

A o co chodzi z tym Tajwanem, bo zawsze mnie ta nazwa intrygowała?

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Formoza

Post autor: Incubus » 26 kwie 2021, 21:32

Dzięki, Długi. Myślę, że Twoja informacja jest bardzo cenna. O co chodzi z nazwą - wkrótce przekleję wyjaśnienie etymologiczne (nie chcę czynić tego sam, bo coś przekręcę) osoby kompetentnej. Natomiast najistotniejsze jest wyjaśnienie, skąd ta nazwa w danym miejscu się wzięła. Zwykle są to bardzo lokalne, ew. środowiskowe skojarzenia, jak np. w Zwierzyniu. k. Myczkowiec, gdzie wybitne zakole Sanu tworzy wyraźny półwysep, który, jak mniemam, kajakarze w przypływie rozluźnionej atmosfery nazwali Tajwanem. Z tym, że tej nazwy na żadnej mapie nie ma, natomiast Twoje odkrycie na mapie jest, więc jest szansa, że ma jakieś szersze konotacje.
No właśnie, skąd nazwa Tajwan nadawana różnym miejscom w Polsce - moje zdanie jest takie, że chodzi podkreślenie czegoś oderwanego od jakiejś całości, co jest "wyspą" w "morzu" czegoś innego (co zresztą pokrywa się z jedną z interpretacji lokalnej "tajwańsko-chińskiej"). Dochodzić może potrzeba nazywania czegoś wyjątkowego jakąś egzotyczną nazwą, podobnie jak np. dobrze znany "Sajgon". Ale być może istnieją głębsze (i starsze, niż post-drugowojenne) konotacje.

Awatar użytkownika
piters
Posty: 69
Rejestracja: 04 cze 2018, 10:36

Re: Formoza

Post autor: piters » 30 sty 2022, 23:11

Późno ale...
W Spytkowicach (pow. nowotarski) jest część wsi nazywana przez miejscowych Formozą.

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Formoza

Post autor: Incubus » 01 lut 2022, 19:27

Dzięki, zdaje się że ta "miejscówka" już też rozkminiona.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości