Strona 1 z 1

Podwójni cesarze?

: 25 gru 2022, 23:31
autor: Śmiechu
Po długim niebycie na forum wracam z kolejnym pytaniem dotyczącym tytulatury. Czy Najjaśniejszej Dynastii nie przysługuje przypadkiem (dość egzotyczny i nietypowy) tytuł Cesarzy Łacińskich? Poszukałem trochę i wydaje mi się, że tak, ale nie jestem pewien. Wizja ciekawa, albowiem, jeśli tak, to Habsburgowie byliby teoretycznie prawowitymi cesarzami Rzymu Zachodniego i Wschodniego. Co o tym sądzicie?

Re: Podwójni cesarze?

: 28 gru 2022, 20:23
autor: Trotta
Chodzi Ci o tytuł Cesarza Rzymskiego? Tego chyba Habsburgowie pozbyli się w 1806 r. (pod przymusem, więc można rozważyć wady oświadczenia woli Franciszka II/I)

Re: Podwójni cesarze?

: 29 gru 2022, 20:04
autor: Śmiechu
W wyniku IV krucjaty powstało tzw. Cesarstwo Łacińskie, o ten tytuł mi chodzi

Re: Podwójni cesarze?

: 29 gru 2022, 22:47
autor: Cyprian
Trotta pisze:
28 gru 2022, 20:23
Chodzi Ci o tytuł Cesarza Rzymskiego? Tego chyba Habsburgowie pozbyli się w 1806 r. (pod przymusem, więc można rozważyć wady oświadczenia woli Franciszka II/I)
Zgodnie z zastosowaniem ogólnych norm prawa cywilnego zapewne byłoby wskazanym tę kwestę rozważyć. Kolega zapytuje o kwestię Cesarstwa Łacińskiego i chyba tutaj wypływa podobna problematyka jurydyczna. W chwili kiedy pod inspiracjami a nawet pod dyktatem państw sprzymierzonych w ramach działań określanych mianem kurcjat albo wypraw krzyżowych powołano Cesarstwo Łacińskie na tzw. wschodzie (dzisiaj określanym jako bliski wschód) istniało Cesarstwo Bizantyjskie czyli Wschodniorzymskie, powstałe to nazwijmy lege artis. Czy wobec tego Cesarstwo Łacińskie jest tworem powstałym w "sposób prawny"? Wydaje cię to być zagadnieniem na dłuższą dyskusję, nawet akadamicką.
Pozdrawiam wszystkich.

Re: Podwójni cesarze?

: 03 sty 2023, 11:14
autor: Pudelek
ostatnie osoby noszące tytuł cesarza łacińskiego to książątka w Grecji, w tym niejaki Jakub de Baux. Później ten tytuł przekazano Ludwikowi Andegaweńskiemu (ale nie temu, co królował i w Polsce), jako królowi Neapolu. Nie widzę związków z Habsburgami...

Re: Podwójni cesarze?

: 03 sty 2023, 15:57
autor: Heines
Nie bardzo orientuję się w zawiłościach dynastycznych, dziedzicznych itp. i nie chcę się w tym babrać, ale zdaje się że potomkowie tegoż Ludwika I Andegaweńskiego stali się w pewnym momencie władcami Lotaryngii. Jak wiadomo jeden władca tejże Lotaryngii, Franciszek III Stefan(zdaje się że był potomkiem Ludwika I Andegaweńskiego), został mężem Marii Teresy, co dało początek dynastii habsbursko-lotaryńskiej.

Co prawda potomkowie Ludwika I Andegaweńskiego nie używali tytułu cesarza łacińskiego, ale to nie znaczy że się go wyrzekli. Może nawet mieli do niego jakieś prawo. Tytułem dziedziczenia te prawa mogły przypaść i cesarzom - potomkom Marii Teresy.

Mogły ale nie musiały. To tylko moje rozważania a sprawy te, jak już wspomniałem, są za subtelne dla mnie.

Re: Podwójni cesarze?

: 06 sty 2023, 16:07
autor: Trzaska
Szanowni Panowie
Wg mnie ani Franciszek Józef, ani Karol I nie używali tego tytułu.
Mieli cały sztab ludzi do spraw heroldii i jakby mogli to by nosili ten tytuł.