GALICJA, AUSTRO - WĘGRY - TABLICA GRANICZNA

Królestwo Galicji i Lodomerii wraz z Księstwem Oświęcimskim i Zatorskim, tudzież Wielkim Księstwem Krakowskim
Awatar użytkownika
Voyager
Posty: 1
Rejestracja: 12 mar 2021, 19:06

GALICJA, AUSTRO - WĘGRY - TABLICA GRANICZNA

Post autor: Voyager » 06 kwie 2021, 15:39

Tuż przed świętami stałem się właścicielem tablicy z austro-węgierskiego słupa granicznego. Jest oryginalna, nie żaden rzemieślniczy odlew. Poprzedni właściciel poddał ją piaskowaniu i pomalował natryskowo srebrzanką. Przeleżała u rolnika 100 lat w zapomnieniu, jako ze do niczego się nie nadawała szczęśliwie ocalała by następnie przy wiosennych porządkach trafić na złomowisko i tam wyciągnięta z kupy gospodarskiego szmelcu. Jako, że wiadomo skąd rolnik pochodził, a mieszka w miejscu gdzie przebiegała dawna granica po między Galicją i Królestwem stąd można mniej więcej wywnioskować miejsce położenia słupa granicznego. Tablica jest żeliwna w znakomitym stanie, wymiary 31,5 x 23,2 cm. Zastanawiam się czy oczyścić ją z tej srebrzanki czy pozostawić na razie w takim stanie jakim jest? Ktoś coś doradzi ? Załączam fotkę tablicy.
tabliczka ze słupa granicznego2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: GALICJA, AUSTRO - WĘGRY - TABLICA GRANICZNA

Post autor: Trotta » 06 kwie 2021, 18:54

Ja nie poradzę, ale spieszę z gratulacjami posiadaczowi!
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: GALICJA, AUSTRO - WĘGRY - TABLICA GRANICZNA

Post autor: dwójkarz » 06 kwie 2021, 19:23

Zazdraszczam!

Awatar użytkownika
Śmiechu
Posty: 8
Rejestracja: 16 mar 2021, 15:52

Re: GALICJA, AUSTRO - WĘGRY - TABLICA GRANICZNA

Post autor: Śmiechu » 06 kwie 2021, 21:54

Cóż, nie jestem specjalistą w dziedzinie konserwacji austro-węgierskich tabliczek ze słupów granicznych, ale na twoim miejscu oczyściłbym z brudu rzeczoną tabliczkę używając benzyny. Raczej nic się nie stanie, nie sądzę, żeby pod wpływem benzyny tabliczka się rozpuściła, a na pewno będzie ładniej wyglądać. Poza tym witam wszystkich, jest to moja pierwsza wypowiedź na tym forum.
Hab 3, 17-19

azarel
Posty: 33
Rejestracja: 05 cze 2018, 14:01

Re: GALICJA, AUSTRO - WĘGRY - TABLICA GRANICZNA

Post autor: azarel » 06 kwie 2021, 22:22

Brawo.
Skoro nie ma widocznych wżerów spowodowanych utlenianiem się (osłabienie materiału, dziury itp.), a piaskowanie nie spowodowało zniszczeń to może jeszcze raz wypiaskować i pociągnąć taniną ?
Pozdrawiam.
Radek

Cyprian
Posty: 106
Rejestracja: 30 cze 2018, 02:32
Lokalizacja: Olesno (opolskie)

Re: GALICJA, AUSTRO - WĘGRY - TABLICA GRANICZNA

Post autor: Cyprian » 07 kwie 2021, 20:17

Gratuluję nabytku a kolegę Śmiechu witam na forum i pozdrawiam serdecznie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości