Dowódca 25.LIR w niewoli

I wojna światowa (1914–1918)
Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Dowódca 25.LIR w niewoli

Post autor: Trotta » 24 sty 2019, 13:23

Znalazłem informację, jakoby w czasie walk na Kobyle 10 grudnia 1914 r. do niewoli miał dostać się dowódca 25.LIR. Niestety, nie padło nazwisko, co mocno utrudnia weryfikację owej informacji.

Wg moich danych, pułkiem dowodził wówczas ppłk. Machan (Johann albo Rudolf, nie jestem niestety w stanie ustalić dokładniej). Nie znalazłem informacji, aby trafił do niewoli.

Zatem - może ktoś coś wie?
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Dowódca 25.LIR w niewoli

Post autor: KG » 24 sty 2019, 18:24

Obstlt. Rudolf Franz Machan von Uhlhausen był długoletnim nauczycielem, a w 1914 roku także zastępcą komendanta Militär-Oberrealschule w Wiedniu i od sierpnia do grudnia 1914 tymczasowo także komendantem Franz-Joseph-Militärakademie. „Na stanie” LIR. 3 z Grazu.
Jest wzmianka w prasie (20.12.1914), że otrzymał RK-FJO z jednoczesnym skierowaniem do pułku Landwehry (numeru nie podano) w 13. LITD. Pytanie, czy zdążył na Kobyłę, czy też 10 grudnia dowodził jednak ktoś inny.
W maju 1915 awansowany na pułkownika i wkrótce przeniesiony w stan spoczynku z miejscem pobytu w Wiedniu, co raczej na rosyjską niewolę nie wskazuje.
Zmarł w 1937 roku w Wiedniu. Co ciekawe, był malarzem z wykształceniem akademickim. Chyba mało znanym. Pochowany na Hietzing.
http://www.artnet.com/artists/rudolf-machan-uhlhausen/

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Dowódca 25.LIR w niewoli

Post autor: Trotta » 25 sty 2019, 07:51

Dzięki. Czyli jego raczej można wykluczyć.

Jest w zbiorze Sammlung Balaban takie ładne zestawienie oddziałów, podporządkowanych Grupie Smekala (45.LITD, gros 13.LITD), datowane na 9 grudnia 1914 r. i raczej aktualne niemal co do dnia (co można wywnioskować np. po wskazaniu Wiktora Jarosza, dowodzącego dosłownie przez kilka dni LIR.18, a także po uwzględnieniu jeszcze "wysokich" stanów osobowych pułków 13.LITD, które po 10 grudnia spadły drastycznie). Jako dowódca LIR.25 figuruje tam właśnie Obstl. Machan.

Co ciekawe, w zestawieniu Zivkovicia przy grudniu 1914 r. wymienieni są dwaj dowódcy pułku: kpt. (!) Franz Steiner oraz mjr Heinrich Silber. Pierwszy miał pułkiem dowodzić w listopadzie i grudniu, więc jakby coś było na rzeczy. Niestety, nazwisko i imię nie są nadmiernie oryginalne, co utrudnia poszukiwania... "Ten" Steiner jeszcze w lutym 1915 r. otrzymał Order Żelaznej Korony - ale nie wiem, czy fakt ewentualnego pobytu w niewoli musiał uniemożliwić taką dekorację.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Dowódca 25.LIR w niewoli

Post autor: KG » 25 sty 2019, 22:39

Bardzo prawdopodobny jest mjr Heinrich von Silber.
Na początku wojny był dowódcą I batalionu w LIR. 25, w listopadzie 1914 odznaczony EKO3KD.
Na liście strat nr 304 z 30.10.1915 wymieniony jako ranny i jeniec. W stopniu majora.
Czas pomiędzy walkami o Kobyłę a opublikowaniem listy nie jest znowu aż tak długi. Poszlaka kolejna – mógł być pod Kobyłą ostatnim zdolnym do dowodzenia majorem tego w pułku, po nim funkcję dowódcy przejął kapitan Steiner, jako najwyższy rangą.

Problem w tym, że Silber jest też na liście awansów majowych z 1915 roku i figuruje tam jako podpułkownik bez zastrzeżenia rangi. Z kolei w wykazie oficerów Landwehry z 1916 roku jest nadal majorem, a w wykazie z roku 1918 go nie ma.
Możliwe, że na liście awansów z 1915 roku znalazł się przez pomyłkę – awansowano wówczas na stopień podpułkownika całą grupę majorów, którzy ten stopień mieli od 1.11.1912 roku. W kilku przypadkach – z zastrzeżeniem rangi, co wg mnie oznaczało pobyt w niewoli (może ktoś to potwierdzić ?). Możliwe więc, że awans potem cofnięto. Być może z powodu śmierci.
Przykładem cofnięcia awansu jest płk. Adolf Eschelmüller zmarły 4.02.1915 w Uściu Ruskim (Gorlickim) i kilka tygodni później mianowany na stopień generała. Awans został anulowany, a po roku tytuł mu ponownie nadano, ale już pośmiertnie.

Natomiast kapitan Franz Steiner na pewno wówczas w niewolę nie popadł. Awans na majora uzyskał w tym samym czasie, w którym nastąpiła podejrzana nominacja von Silbera, a dwa lata później został podpułkownikiem.
W trakcie wojny przeniesiono go z LIR. 25 do LIR. 24 (lipiec 1916, ale chyba czasowo). Oprócz wspomnianego Krzyża Zasługi Wojskowej 3. klasy z dekoracją wojenną otrzymał też Krzyż Oficerski Orderu Franciszka Józefa z dekoracją wojenną i Order Żelaznej Korony 3. klasy z dekoracją wojenną.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Dowódca 25.LIR w niewoli

Post autor: Trotta » 26 sty 2019, 12:29

KG pisze:
25 sty 2019, 22:39
Bardzo prawdopodobny jest mjr Heinrich von Silber.
Zapomniałem napisać, dlaczego wykluczyłem tego pana - otóż już po walkach o Kobyłę cała dywizyjna piechota została zgrupowana w zbiorczym batalionie (słabym, bo mającym równowartość trzech kompanii). Dowództwo batalionu na jeden albo dwa dni otrzymał właśnie mjr Silber z LIR.25. Być może do niewoli trafił później, ale na pewno nie na Kobyle.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości