von Mackensen w Okocimiu

I wojna światowa (1914–1918)
szamil
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2019, 03:47

von Mackensen w Okocimiu

Post autor: szamil » 04 lip 2020, 23:52

Natrafiłem na taką wzmiankę w teczce osobowej szefa sztabu 4 armii;

https://www.archivinformationssystem.at ... x?ID=88201

Czy znacie datę lub szczegóły wizyty w pałacu Goetzów?

KG
Posty: 763
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: von Mackensen w Okocimiu

Post autor: KG » 05 lip 2020, 09:40

Richard DiNardo podaje datę 26 kwietnia 1915.

https://books.google.pl/books?id=uiqJ-P ... ko&f=false

szamil
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2019, 03:47

Re: von Mackensen w Okocimiu

Post autor: szamil » 25 lut 2023, 23:52

August von Mackensen w Pałacu Goetzów / 26 IV 1915 r.

Pałac Goetzów w Okocimiu w trakcie I Wojny Światowej gościł szereg znamienitych gości zarówno armii austro-węgierskiej, pruskiej, jak i carskiej.

Przez przypadek na stronie Austriackiego Archiwum Państwowego znalazłem spis zawartości kilku kartonów pochodzących z archiwum generała Józefa Von Paicia.

Pod koniec września 1914 r. został mianowany szefem sztabu 4. Armii i w związku z tym brał udział w bitwie pod Limanową-Łapanowem w grudniu 1914 r . oraz w ofensywie gorlicko-tarnowskiej w maju 1915 r.

Opis zawartości kartonów robi spore wrażenie
https://www.archivinformationssystem.at ... x?ID=88201 .

Najciekawsze dla mnie jako wielkiego fana historii Brzeska i okolic wydają się poniższe materiały:

1915:
Generał pułkownik von Mackensen w Dowództwie 4 Armii w Okocimiu;
Przybycie korpusu gwardii do Brzeska 24 kwietnia 1915 r.;
Przyjęcie cesarza niemieckiego przez dowództwo 4 Armii;

O ile zdjęcia z przybycia korpusu gwardii do Brzeska oraz przyjęcie cesarza niemieckiego są dosyć szeroko znane, to do tej pory nie wypłynęło żadne zdjęcie z von Mackensenem.

Dzięki współpracy z właścicielem portalu brzesko.ws Zbigniewem Stósem, który poprosił znajomych z Wiednia o wykonanie zdjęć przynajmniej części materiałów z teczek pułkownika von Paicia udało się zdobyć zdjęcie potwierdzające wizytę von Mackensena w Pałacu Goetzów w Okocimiu w dniu 26 kwietnia 1915 r.

Oprócz tego ciekawe i dotąd nie publikowane mogą okazać się zdjęcia dotyczące użycia armaty 42 cm L/15 i moździerzy 30.5 cm w okolicy Tarnowa oraz zdjęcia lotnicze Flik. 10.

Stani
Posty: 393
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: von Mackensen w Okocimiu

Post autor: Stani » 26 lut 2023, 20:23

szamil,
...to do tej pory nie wypłynęło żadne zdjęcie z von Mackensenem...

Przejrzałem autobiografię: Mackensen - Briefe und Aufzeichnugen, jest tu o tym pobycie w Brzesku wzmianka.

... So schreibt er am 26. April: Eine interessante Autofahrt führte mich heute zum Erzherzog Joseph Ferdinand nach Brzesko. Mein Besuch soltte seiner Meldung zuvorkommen. Ich habe in dem Erzherzog einen angenehmen Menschen und tüchtigen Soldaten kennengelernt, an dem ich eine Stütze haben werde...

itd., ale zdjęcia też tu nie ma.

szamil
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2019, 03:47

Re: von Mackensen w Okocimiu

Post autor: szamil » 26 lut 2023, 21:48

Stani pisze:
26 lut 2023, 20:23
szamil,
...to do tej pory nie wypłynęło żadne zdjęcie z von Mackensenem...

Przejrzałem autobiografię: Mackensen - Briefe und Aufzeichnugen, jest tu o tym pobycie w Brzesku wzmianka.

... So schreibt er am 26. April: Eine interessante Autofahrt führte mich heute zum Erzherzog Joseph Ferdinand nach Brzesko. Mein Besuch soltte seiner Meldung zuvorkommen. Ich habe in dem Erzherzog einen angenehmen Menschen und tüchtigen Soldaten kennengelernt, an dem ich eine Stütze haben werde...

itd., ale zdjęcia też tu nie ma.
Zgadza się. Klapnalem dziobem i nie poprawiłem :(

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości