Pułki a dywizje

I wojna światowa (1914–1918)
matti33
Posty: 6
Rejestracja: 03 lut 2020, 14:38

Pułki a dywizje

Post autor: matti33 » 24 lip 2020, 17:52

Witam,
Czy ktoś z Szanownych Państwa umie wskazać dobrą stronę lub publikację, która podawałaby przynależność do dywizji poszczególnych pułków oraz ewentualne zmiany w tej przynależności?
Czy w czasie Wielkiej Wojny dochodziło do zmian w przynależności pułków do poszczególnych dywizji?
Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
Slavio
Posty: 186
Rejestracja: 03 cze 2018, 17:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Pułki a dywizje

Post autor: Slavio » 24 lip 2020, 23:03

Tutaj masz ciekawą stronkę. Ja się nią posiłkuję.
http://www.austrianphilately.com/dixnut/

A co do zmian pułków do poszczególnych dywizji, to może ktoś będący bardziej w temacie Ci odpowie.
Choć z mojej obserwacji wynika że , raczej trzymano się pierwowzoru.
Bella qerant alii, tu felix Austria nube

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Pułki a dywizje

Post autor: Trotta » 27 lip 2020, 08:16

Zalinkowana stronka jest bardzo pomocna, ale dane nt. przydziału pułków i samodzielnych batalionów do jednostek wyższego rzędu są oparte na zestawieniach z OULK. Dlatego np. jest tam spora luka pomiędzy jesienią 1914 a wiosną 1915 r., dość istotna dla badających temat walk w zachodniej Galicji i Karpatach.

Co do trzymania się pierwowzoru, nie byłbym taki pewien. Tzn. bywały dywizje, w których raczej się pierwowzoru trzymano, ale były i takie, które dość szybko potrafiły wymienić cały skład - jak 106. DP Landsturmu, do wiosny 1915 r. zachowała tylko jeden pułk z pierwotnego stanu. Drugi przykład, który przychodzi mi do głowy to 30. DP - na wiosnę 1915 r. miała już chyba całkowicie inny skład niż na początku wojny, bo na szlaku bojowym jedną z pierwotnych brygad pozostawiła w Przemyślu, a drugą - na froncie pod Tarnowem. Do tego dochodzą przeróżne "chwilowe" wypożyczenia, wymiany brygad między dywizjami itd. Na szybko sprawdzony trzeci przykład - 6. DP. Pod koniec wojny miała już tylko jeden pułk z pierwotnego składu (IR.17).
Oczywiście są i przykłady tego, o czym pisze Slavio. Np dywizje 12., 45., 46. chyba do końca wojny pozostały w niezbyt zmienionym składzie (chociaż 46. DP wymieniła się w pewnym momencie brygadami ze 106.DP na krótki czas, a w czasie ofensywy majowej wypożyczyła dwa pułki Kombinowanej DP).

Gdyby powstała publikacja, wyczerpująca ten temat, miałaby pewnie kilkaset stron. I wymagałaby niemałej pracy na źródłach.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Slavio
Posty: 186
Rejestracja: 03 cze 2018, 17:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Pułki a dywizje

Post autor: Slavio » 03 sie 2020, 03:40

Piszesz o luce w zestawieniach OULK między jesienią 1914 a wiosną 1915. Czym jest ona spowodowana ?

106. DP Landsturmu , na początku wojny nie wchłonęła część załogi Twierdzy Kraków ? I dzięki temu rozrosła się do rozmiaru dywizji ?
Gdzieś o tym czytałem. I tak mi to utkwiło w głowie.
Bella qerant alii, tu felix Austria nube

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Pułki a dywizje

Post autor: Trotta » 03 sie 2020, 08:55

Hmm, może luka powstała przez bardzo dynamiczny rozwój sytuacji, bo o niewiedzę twórców OULK nie podejrzewam. Chociaż pewne uproszczenia, ułatwienia jakie przyjęli w pracy nad dziełem są widoczne, bo błędy się zdarzają.

OULK zawiera zestawienie z zimy (nie pamiętam z którego miesiąca), ale ono nie schodzi chyba poniżej szczebla brygady. Natomiast szczegółowe jest dopiero z przełomu kwietnia i maja 1915 r. Zima jest trudno uchwytna, bo niezwykle żonglowano jednostkami - przyczyną był brak strategicznych odwodów. Gdy 38. HID przerzucano ze wschodu w rejon Bardejova (potem szła na Nowy Sącz w ramach operacji limanowsko-łapanowskiej), jeden pułk zostawiła w dotychczasowym miejscu działania. Jak 106. LsID w lutym przechodziła znad Nidy pod Tarnów, po drodze - nad dolnym Dunajcem - zostawiła dwa pułki z siedmiu wówczas posiadanych. Ale chyba najbardziej burzliwe przemiany składu odnotowała 30. ID. Dla ułatwienia mobilizacji wymieniła się brygadami z 43. LID, co jeszcze na podstawie OULK da się wytropić bez problemu. Wojnę zaczynała zatem z jedną brygadą wspólnej armii i jedną brygadą Landwehry. Potem tę ostatnią pozostawiła w Przemyślu, a w ramach rekompensaty dodano jej brygadę Strzelców Krajowych. W takiej postaci występowała od jesieni po zimę. Kiedy w pierwszych miesiącach 1915 r. dywizję zabierano spod Tarnowa i przerzucano na wschód, brygada armii wspólnej (60.) pozostała na dotychczasowych pozycjach - w ten sposób w dywizji nie została bodaj żadna jednostka piechoty z pierwotnego stanu. Sporą zdolnością do wędrówek pomiędzy dywizjami odznaczały się bataliony strzelców.
W okresie stabilizacji frontu dywizje zaczynały funkcjonować jako dowództwa odcinków, a to powodowało czasowe zmiany przydziałów. Był taki moment, że 39. HID, odpowiadająca za długi odcinek frontu, miała w składzie wszystkie swoje pułki, batalion strzelców z 10. ID, bodajże cały pułk (80.) z 30. ID oraz jeden albo dwa bataliony z 12. ID (56. IR). Wiosną wszystkie "cudze" oddziały oddała.

Część 106. LsID pochodziła rzeczywiście z załogi Twierdzy Kraków, ale na szybko nie umiem powiedzieć jaka.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Pułki a dywizje

Post autor: johan1968 » 03 sie 2020, 14:23

Trotta pisze:
03 sie 2020, 08:55
Część 106. LsID pochodziła rzeczywiście z załogi Twierdzy Kraków, ale na szybko nie umiem powiedzieć jaka.
Na "szybko" - umiem odpowiedzieć - bardzo znacząca. Baaaardzo. Na tyle bardzo, że nieodległe od faktów byłoby stwierdzenie, że to "Dywizja - Z! Landsturmu krakowskiej Twierdzy".

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Pułki a dywizje

Post autor: Trotta » 04 wrz 2020, 12:38

Zaczyna mi się zbierać coraz więcej dowodów na luki w OULK... Taki przykład: istniejąca od października do końca grudnia 1914 r. 56. ID. Walczyło to w dolinie Laborczy oraz Osławy. Zestawione z różnych batalionów, niektóre były nazwane od dowódców, bez numerka... Ale np. wg dokumentów, które widziałem, był tam batalion IR.20. Tak zostało to opisane. Ale przecież nie może chodzić o wadowicki* pułk armii wspólnej, zatem będzie to baon którejś Landwehry. Której - pojęcia nie mam. Podobnie z batalionami landszturmowymi - nie mam pojęcia, o który Landsturm chodzi. OULK w niczym tu nie pomoże, ponieważ w żadnym zestawieniu tej dywizji "nie widzi".

Przykładem nietrzymania dywizyjnej przynależności były dywizje nr 17 i 34 z pierwotnego składu temeszwarskiego VII Korpusu. W grudniu w 17. ID można znaleźć pojedyncze pododdziały z niemal każdego pułku 34. ID. Co wówczas było w 34. ID, pojęcia nie mam - może pozostałe części tych pułków, a może dywizję wypełniono jakimś Landsturmem?

* EDIT: po słusznej uwadze Ursiego - nowosądecki! głupi, czeskobeskidzki błąd ;)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Pułki a dywizje

Post autor: Ursi » 04 wrz 2020, 13:59

Zgroza.

PS: Miałeś na myśli nowosądecki 20. IR, prawda?
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Pułki a dywizje

Post autor: Trotta » 04 wrz 2020, 15:08

Jasne, nowosądecki!

To jeszcze jedna radość 56. ID: miała oddzielne kolumny amunicyjne: do mannlicherów, do mauserów, do mauserów meksykańskich...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości