Polegli w I wojnie światowej

I wojna światowa (1914–1918)
bobik4000
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2021, 09:26

Polegli w I wojnie światowej

Post autor: bobik4000 » 18 sty 2021, 13:09

Witam,
Jestem całkowicie nowy na tym forum. Usiłuję zrobić listę poległych dla mojej miejscowości (Polanka Wielka, pow. Oświęcim) z informacją w jakiej jednostce walczyli, gdzie i kiedy mniej więcej zginęli i jeśli to możliwe gdzie zostali pochowani. Przeszukałem Oö. Landesbibliothek, Kramerusa, http://des.genealogy.net, archiwalne wydania Piasta i Kuriera Galicyjskiego ale kilku osób nie udało mi się odnaleźć. Czy mogą Państwo poradzić gdzie jeszcze można szukać? Czy istnieją jakiekolwiek publikacje dotyczące szlaków bojowych poniższych jednostek?
FJB6, IR16, IR31, R90, LstIR31 (czy to to samo co LIR31?), IR77
Z góry dziękuję za pomoc,
Grzegorz

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Polegli w I wojnie światowej

Post autor: Trotta » 18 sty 2021, 15:33

Proszę spróbować:
https://anno.onb.ac.at
wpisując "Polanka wielka".

LstIR.16 to krakowski 16.pp Landsturmu (u nas zwykło się to przekładać: pospolitego ruszenia), istniejący do początku 1915 r., następnie rozformowany - jego żołnierze trafili bodaj do cieszyńskiego LstIR.31.
LIR to pułk Landwehry (obrony krajowej), zatem LstIR.31 i LIR.31 to dwie całkiem różne jednostki.

IR.16 oraz IR.31 to zapewne pomyłki (z LIR albo LstIR): pierwszy z wymienionych pułków był chorwacki, drugi - siedmiogrodzki.

Jeśli po Polankę W. chodzi, to zapewne powinien często wyskakiwać wadowicki IR.56. Do IR.90 (Jarosław) czy IR.77 (Sambor) mieszkańcy Polanki mogli trafiać "przypadkiem" w czasie wojny - przerabiałem to na przykładzie żołnierzy z niedalekiej miejscowości w dawnym powiecie bialskim, też trafiały się przedziwne, egzotyczne pułki.

Z monografiami rzecz ma się słabo. Trudno tu też opisywać szlaki bojowe poszczególnych jednostek. Łatwiej może w razie ustalenia daty śmierci konkretnego żołnierza próbować ustalić, gdzie ona miała miejsce.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Polegli w I wojnie światowej

Post autor: Ursi » 18 sty 2021, 16:45

O szlaku bojowym 90. IR można poczytać w książkach "Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów 1913-1917" i "Kamień i Steinau w pożodze I wojny światowej".
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

bobik4000
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2021, 09:26

Re: Polegli w I wojnie światowej

Post autor: bobik4000 » 22 sty 2021, 09:11

Witam,
Bardzo dziękuję za informację. Właśnie mam konkretne daty śmierci i konkretne jednostki dlatego próbuję przynajmniej mniej więcej ustalić okolice gdzie polegli.
Pozdrawiam,
Grzegorz

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Polegli w I wojnie światowej

Post autor: Trotta » 22 sty 2021, 09:35

W przypadku IR.56 można posłużyć się książką W. Szczepanika Cesarskie dzieci z Tarnowa. 57 Galicyjski Pułk Piechoty w latach 1894-1918. Dotyczy "siostrzanego" pułku, który był w tej samej dywizji. W przypadku pułku wadowickiego jest o tyle łatwiej, że na początku wojny walczył on w całości na froncie rosyjskim (żaden baon nie trafił do Serbii).

Można także szukać u J. Drogomira (Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915, trzy tomy). Zmarli z Polanki Wielkiej mogą się trafić na dużych cmentarzach typu Kraków, Tarnów; polegli w walce mogą spoczywać przede wszystkim na cmentarzach w rejonie pól bitewnych w okolicach Gorlic (IR.56, w okresie od stycznia do maja 1915) i ujścia Dunajca (LIR.31, maj 1915).
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości