Bieszczady 14-15 na kanale Jarosława Centka

I wojna światowa (1914–1918)
Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Bieszczady 14-15 na kanale Jarosława Centka

Post autor: Trotta » 03 kwie 2023, 19:35

Jutro na kanale Jarosława Centka rozmowa o Bieszczadach 1914-1915

https://www.youtube.com/watch?v=GwuQywy6LHQ
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 870
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Bieszczady 14-15 na kanale Jarosława Centka

Post autor: Ursi » 03 kwie 2023, 19:55

Czekamy!
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Bieszczady 14-15 na kanale Jarosława Centka

Post autor: Trotta » 04 kwie 2023, 15:08

UWAGA,

na yt mylnie ustawiona jest data 5 kwietnia (zaraz będzie poprawiona), wersja na żywo pójdzie dziś, czyli 4 kwietnia. Właśnie dostałem info od Jarka. No i podziękowania w imieniu Przenajwyższej Służby należą się innemu forumowiczowi za czujność:)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Incubus
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Bieszczady 14-15 na kanale Jarosława Centka

Post autor: Incubus » 04 kwie 2023, 19:59

Właśnie, z lekkim poślizgiem, obejrzałem. Fantastycznie! Dzięki, Tomku!

KG
Posty: 763
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Bieszczady 14-15 na kanale Jarosława Centka

Post autor: KG » 05 kwie 2023, 17:39

Ja wysłuchałem bez poślizgu. Też było dobrze. Zresztą najlepiej podsumował Szan. Prowadzący. Kto ciekaw, niech zajrzy.

Awatar użytkownika
Slavio
Posty: 188
Rejestracja: 03 cze 2018, 17:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Bieszczady 14-15 na kanale Jarosława Centka

Post autor: Slavio » 06 kwie 2023, 16:25

Ja tez obyłem obecny od samego początku. Temat rozmowy nad wyraz ciekawy i potrzebny. I bardzo interesujący.
Mam nadzieję że będzie kontynuowany.
Bella qerant alii, tu felix Austria nube

Awatar użytkownika
piters
Posty: 69
Rejestracja: 04 cze 2018, 10:36

Re: Bieszczady 14-15 na kanale Jarosława Centka

Post autor: piters » 07 kwie 2023, 08:30

Ja się spóźniłem paręnaście minut.
Obejrzałem z zainteresowaniem, będąc pod wrażeniem przejrzystości przedstawienia omawianego zagadnienia. Klasa.
Już pomijam fakt, że sam temat bardzo interesujący.
Troszkę mi zabrakło walk kwietniowych i liczę na ciąg dalszy ;)

Trotta - masz PW.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Bieszczady 14-15 na kanale Jarosława Centka

Post autor: Trotta » 07 kwie 2023, 11:58

Kwiecień z perspektywy polskich Bieszczadów to już tylko epizody na samych granicach. Ciekawe (Wierch nad Łazem, Czeremcha), ale to takie fragmenciki większej całości.

Oczywiście działo się, działo po słowackiej stronie (Gusina, Parilov, Kucalata, Bukowiec...), ale to zupełnie nowe miejsca walk, nowe uwarunkowania (tym razem to caraki mają daleko na pociąg i z pociągu, a cesarsko-królewscy - nie). Mało tego, wprowadzenie terenu Słowacji wymuszałoby wspomnienie o paru epizodach z listopada i grudnia... Spokojnie można więc przyjąć to nie kwestie narodowo-nacjonalistyczne decydowały o geograficznym zakresie prelekcji ;)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
piters
Posty: 69
Rejestracja: 04 cze 2018, 10:36

Re: Bieszczady 14-15 na kanale Jarosława Centka

Post autor: piters » 07 kwie 2023, 14:08

Zagadnąłem o kwiecień dlatego, że jestem po geografii, gdzie mnie uczono, że regiony nie uznają granic politycznych :)
Myślę, że warto kiedyś ten kwiecień podjąć, tym bardziej że o stronie słowackiej trochę powiedziałeś i to nie tylko w kontekście zaopatrywania - co dla mnie było podwójnie ciekawe, bo kwestie logistyki jakoś zawsze mi przechodzą bokiem, a są przecież kluczowe - ale chyba była wzmianka o dywizji Korniłowa. A walki o Kucalatą... czy Kozielatą (jak to się nazywa bo trafiłem chyba trzy różne pisownie? może najlepiej: 922) podobno doczekały się swojego własnego kappenabzeichena. O tą górkę klepali się także w październiku 1944, bo tym się trochę zajmuję, ale znajomi wspominali, że za I wojny było tam ostrzej. I ja im wierzę. No i dochodzi jeszcze taki mały niuans, jak Niemcy i różne inne ciekawostki.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Bieszczady 14-15 na kanale Jarosława Centka

Post autor: Trotta » 07 kwie 2023, 14:48

piters pisze:
07 kwie 2023, 14:08
Zagadnąłem o kwiecień dlatego, że jestem po geografii, gdzie mnie uczono, że regiony nie uznają granic politycznych :)
Ale czasem pewne "naturalne" granice pola bitwy są warunkowane dokładnie tymi samymi czynnikami, które wpłynęły na ukształtowanie się granic administracyjnych, a za ich pośrednictwem - także tych politycznych.
Np. w listopadzie'14, gdy przepychało się towarzystwo przez przełęcze, trudno wydarzenia na terenie dzisiejszej Polski i dzisiejszej Słowacji jakoś od siebie oddzielić. Trudno, wręcz się nie da. To w czasie wojny, toczonej wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Natomiast kiedy powstał front w miarę ciągły - to i zdarzyło się tak śmiesznie, że na dłuższy czas granice obszarów operacyjne armii polowych austro-węgierskich niemal się pokrywały z granicami politycznymi. Nie tylko w Bieszczadach, gdzie zachodni skraj frontu 2. Armii, walczącej przez pewien czas tylko po galicyjskiej, północnej stronie granicy, przypadał w rejonie Przełęczy Łupkowskiej - a dalej na zachód już była 3. Armia. Ta walczyła jak nie wszystkimi, to prawie wszystkimi siłami na terenie dzisiejszej Słowacji. Kiedy front przekraczał granicę węgiersko-galicyjską ponownie, wracając na północną stronę gór, to szybko zmieniała się i armia - dalej stała już 4. Armia. Od granicy po Wisłę, czyli granicę kolejną. Nie trzeba dodawać, że jak Wisła, jak kordon Królestwa, to i 1. Armia się nam robi.
Przez dłuższy czas zjawisko to nie dotykało armii rosyjskiej w podobnym stopniu. Ale w końcu i carskie wojska temu uległy: od pewnego momentu Galicja+Górne Węgry (Słowacja) to 3. Armia, a Bieszczady - to 8. Armia.
piters pisze:
07 kwie 2023, 14:08
A walki o Kucalatą... czy Kozielatą (jak to się nazywa bo trafiłem chyba trzy różne pisownie? może najlepiej: 922) podobno doczekały się swojego własnego kappenabzeichena. O tą górkę klepali się także w październiku 1944, bo tym się trochę zajmuję, ale znajomi wspominali, że za I wojny było tam ostrzej. I ja im wierzę.
Kozialata na mapach z epoki, teraz Kučalata. Kappen to chyba któregoś pułku Honvedów (HIR.14?), ale na tej górce tłukło się chyba sporo różnych pułków.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 96 gości