Strona 1 z 1

Grillparzer o powstaniu listopadowym

: 19 lip 2019, 07:06
autor: Trotta
Szperając po internetach znalazłem informację, jakoby austriacki poeta Franz Grillparzer (ten od "In deinem Lager ist Österreich!" na cześć Radetzky'ego) należał do niemieckojęzycznych twórców, piszących po powstaniu listopadowym tzw. Polenlieder
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polenlieder

Zaskoczyło mnie to mocno i jakoś nie pasuje. Ale to może dzisiaj, gdy upraszczamy, dziwi postać poety, opiewającego feldmarszałka, tłukącego tyłki Włochom (którzy wówczas jeszcze walczyli o niepodległość, jeszcze nie łypali łakomym okiem na nieswoje) i jednocześnie polskich powstańców.

Czy ktoś kojarzy, co takiego Grillparzer o Polsce i Polakach napisał?

Re: Grillparzer o powstaniu listopadowym

: 19 lip 2019, 08:01
autor: KG
Maciej GANCZAR (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
TWÓRCZOŚĆ DRAMATYCZNA FRANZA GRILLPARZERA JAKO REZULTAT ZMAGAŃ O CZYSTOŚĆ WIEDEŃSKIEGO DRAMATU DWORSKIEGO
https://journals.indexcopernicus.com/ap ... /98496.pdf

"Obok dramatów Grillparzer niemalże przez całe życie tworzy również poezję. Pisze epigramaty, wiersze miłosne oraz patriotyczne, wychwalające monarchię i jej władców, nie stroni też od poezji zaangażowanej, w której rozprawia się z aktualną sytuacją polityczną w Cesarstwie. W pierwszą rocznicę powstania listopadowego powstaje wiersz Warszawa (Warschau, 1831; przeł. Czesław Tarnogórski):

Warszawa
Padłaś Warszawo, stolico honoru,
Ostatni szańcu bohaterskich serc,
Gdzie wolność mężna nie gwar rozhoworu,
Nie tezy w bój poniosła – ale miecz.
A jednak –padłaś!
Zaś języków chmara,
Wartka i skora w papierowy bój,
Hołd ci zdawkowy paplaniną składa,
Gazetą spada na ministra stół.[...]
  • [F. Grillparzer, Warszawa, przeł. Cz. Tarnogórski, [w:] Walecznych tysiąc... Antologia niemieckiej poezji o powstaniu listopadowym, wstęp, wybór i opracowanie naukowe G. Koziełek, Warszawa 1987, s. 146]
Grillparzer jest również autorem dwóch nowel. Klasztor pod Sandomierzem (Das Kloster bei Sendomir, 1827; przeł. Apolinary Ujejski, 1890) opowiada historię założenia klasztoru, Biedny grajek (Der arme Spielmann, 1848; przeł. Józef Bester, 1979) ukazuje natomiast dobrodusznego, ale życiowo niezaradnego muzyka.

Re: Grillparzer o powstaniu listopadowym

: 19 lip 2019, 09:50
autor: Trotta
Dzięki. Ciekawe czy Biedny grajek ma coś z Polską wspólnego - z kontekstu, w którym został przywołany, wynikałoby że tak, ale nie ma (w tekście M. Ganczara) niczego na temat takich związków.

Re: Grillparzer o powstaniu listopadowym

: 21 lip 2019, 18:59
autor: Heines
Trotta pisze:
19 lip 2019, 09:50
Ciekawe czy Biedny grajek ma coś z Polską wspólnego
Nie ma nic.