Brązy wiedeńskie.

Sztuka, filozofia, religia, nauka...
von W.
Posty: 43
Rejestracja: 13 wrz 2018, 15:16

Brązy wiedeńskie.

Post autor: von W. » 13 wrz 2018, 15:30

Prawie każdy wracając z podróży przywozi jakieś pamiątki. Wiedeń na przełomie XIX i XX wieku słynął z niewielkich figurek w brązie ręcznie malowanych. Po latach zostały zapomniane dziś wracają do łask jako poszukiwane przedmioty kolekcjonerskie. Może ktoś podejmie się z czasem rozwinięcia tego tematu.

von W.
Posty: 43
Rejestracja: 13 wrz 2018, 15:16

Re: Brązy wiedeńskie.

Post autor: von W. » 13 wrz 2018, 15:35

Trochę historii ;
Historia brązów wiedeńskich sięga połowy XIX w. W tym czasie Mathias Bermann, początkowo zajmujący się produkcją okuć do fajek, założył warsztat, w którym odlewał miniaturowe (najmniejsze liczą sobie po 2 cm wysokości) figurki zwierząt. Stały się one tak popularne, zwłaszcza jako souvenir z Wiednia, że wkrótce podobne warsztaty zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu i na przełomie XIX i XX w. było ich w samym Wiedniu już kilkadziesiąt (ok. 50). Większość z nich ulokowana była w dzielnicy między ulicami Westbahnstraße, Schottenfeld, Hermanngasse i Bandgasse.
Syn Mathiasa, Fritz, przejął warsztat ojca i wprowadził modele w stylu secesyjnym. Zakłady Bermanna działają do dziś. W 1988 r. majątek firmy oraz ok. 20 000 modeli figurek (w tym modele innych firm, takich jak Gödde, Rubinstein, Rogner, Carl Becher) przeszły w ręce Ernsta Hrabalka, a od 1991 r. firma znajduje się pod zarządem Alfreda Kirschnera.

Największą konkurencją Bermanna był zakład Franza Bergmana (1838-1894 r) – Bronzebearbeitungbetrieb, założony w 1860 r. Syn założyciela, Franz Xavier Bergmann (1861-1936 r.) unowocześnił zakład ojca, sprawdzając do niego m.in. profesjonalnych, zawodowych malarzy. Rozwinął produkcję figur ze scenami orientalnymi oraz przedstawień erotycznych. Były to figurki „z drugim dnem”. Z pozoru przedstawiały całkiem zwyczajną scenę, jednak po odsunięciu połów płaszcza lub koca oczom widza ukazywała się naga kobieta. Zakład Bergmanna działał do 1930 r., kiedy to na skutek niepowodzeń wywołanych Wielkim Kryzysem, został zamknięty. Kilka lat później ponownego otwarcia dokonał Robert Bergmann, syn Franza. W 1954 r. cały majątek zakładu oraz dalsza produkcja przeszły w ręce Karla Fuhrmanna i spółki.

Określenie „brązy wiedeńskie” odnosi się do przedmiotów odlanych z metali kolorowych (najczęściej brąz, mosiądz oraz innych stopów zawierających miedź), powstałych w jednym z kilkudziesięciu działających niegdyś (a niektóre z nich funkcjonują do dziś) wiedeńskich warsztatów. Są to figurki przedstawiające postacie ludzkie (akty kobiece w stylu Art nouveau, seria Indian, seria Arabów, seria czarnoskórych muzyków itd.) lub zwierzęta – realistyczne ptaki i owady, a także psy, koty, żabki czy świnki w ujęciu antropomorficznym. Figurki były malowane na zimno. W procesie tym nakładano na nie kilka warstw specjalnych farb, a gotowego przedmiotu nie wystawiano ponownie na wysoką temperaturę. Brązy wiedeńskie odlewane są w technice odlewu piaskowego. Poszczególne modele mogą być używane wielokrotnie. Modele odciskane są w specjalnym piasku w dwuczęściowej formie, która po wyjęciu modelu jest zamykana na śruby a przez otwory w krótszych ścianach formy wlewany jest stop metalu. Gotowa figurka po wystudzeniu i wyjęciu z formy poddawana jest szczegółowemu cyzelowaniu, dzięki czemu usuwa się wszelkie szwy i inne pozostałości procesu odlewniczego.

Stani
Posty: 387
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: Brązy wiedeńskie.

Post autor: Stani » 13 wrz 2018, 21:42

Wiener Bronze(n) von Mathias Bermann
https://www.bronze-shop.com/franz-bergmann?p=1

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Brązy wiedeńskie.

Post autor: DAR » 13 wrz 2018, 23:31

Odlewanie w formie piaskowej to chyba najstarsza i przy okazji najtańsza technika odlewnicza, stosowana zresztą do dziś do wielu wyrobów. A figurki trzeba przyznać zacne :)
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości