Obywatel Smok

Wybitni obywatele Austro-Węgier
Incubus
Posty: 417
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Obywatel Smok

Post autor: Incubus » 20 kwie 2024, 14:04

Takiego oto jegomościa będziemy mieli w Krakowie na Rondzie Mogilskim przy Bastionie V Lubicz...
smok zołnierz.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Stani
Posty: 409
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: Obywatel Smok

Post autor: Stani » 20 kwie 2024, 22:53

Obywatel Smok..., a nie Szewczyk Dratewka ?

Czy smok to też obywatel ?

- Smoki są stworzeniami z fikcyjnych opowieści i legend, więc nie posiadają obywatelstwa tak jak ludzie. W opowieściach i mitach, w których występują, zazwyczaj są przedstawiane jako istoty fantastyczne lub mityczne, często zamieszkujące mityczne krainy, królestwa lub jaskinie. Jednak w świecie rzeczywistym, smoki są jedynie wynikiem wyobraźni i nie mają cech istot żywych ani obywatelstwa.

Czy pomnik dla smoka to dobra idea ?

- Pomysł na pomnik dla smoka brzmi jak interesująca koncepcja! Pomniki są często stawiane dla upamiętnienia ważnych postaci historycznych, wydarzeń lub symboli, które mają znaczenie dla społeczności. Jeśli smok jest ważnym elementem lokalnej kultury, historii lub folkloru, to taki pomnik mógłby być ciekawym sposobem na uczczenie tych tradycji.

Oczywiście, realizacja takiego pomnika wiązałaby się z różnymi kwestiami, takimi jak lokalne przepisy, zezwolenia, finansowanie i decyzje społeczności lokalnej. Ale jeśli społeczność jest zainteresowana takim pomnikiem i ma na to środki, może to być interesujący projekt, który przyciągnie uwagę turystów i będzie ciekawym elementem krajobrazu miejskiego.

O, ty smoku...

- Tak, to popularne powiedzenie związane z Krakowem i jego legendami. Mówi się, że smok Wawelski, który według legendy zamieszkiwał jaskinie pod Wzgórzem Wawelskim w Krakowie, miał w zwyczaju wydobywać się na powierzchnię, gdzie połykał ofiary, aż w końcu został pokonany przez odważnego chłopca imieniem Szewczyk.

Powiedzenie: "O, ty smoku, jak powiadają Krakowiacy" zazwyczaj jest końcówką opowieści o pokonaniu smoka, która jest popularną częścią folkloru krakowskiego. Ta legenda jest często przypisywana do historii związanej z fundamentami miasta Krakowa.

A dzielny Szewczyk Dratewka... ?

- "Ten smok zrobił krok, ale mu się dalej nie udało, bo mu nogi skrócił, a skrzydła odciął." Jest to część popularnej wersji legendy o pokonaniu smoka wawelskiego przez bohatera zwanego Szewczykiem Dratewką. Opowiada się, że Dratewka, zamiast walczyć z potworem, postanowił zastosować sprytność, podając mu baranka z bombką w środku, co spowodowało, że smok zasnął i wybuchła w nim bombka. Następnie Szewczyk Dratewka związał smoka i wypchnął go za miasto, a potem król Krak uznał go za bohatera. Ta część opowieści podkreśla pomysłowość i inteligencję Szewczyka Dratewki.
W związku z tym, budowa pomnika dla Szewczyka Dratewki byłaby doskonałą okazją do uhonorowania jego odwagi i inteligencji, która pomogła mu pokonać smoka i ocalić miasto.
S> ;)

Incubus
Posty: 417
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Obywatel Smok

Post autor: Incubus » 21 kwie 2024, 17:40

Niepotrzebnie się szewczyk Dratewka wysilał. W nagrodę nie jemu Wandę zaoferowano, a jakiemuś Teutonowi, a Smok i tak by teraz sam umarł - z głodu, panie, z głodu... A że pomnik? No cóż, jako realnie istniejący protoplasta wielu pokoleń smoków spotykanych nader często w krakowskich szynkach, ma prawo, jako też pewnie krewny Szwejka, co też pomnik ma, do pomnika własnego, zionącego ogniem z własnego Mausera tudzież Werndla. :x

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości