Wacław (Wenzel) Fara

Wybitni obywatele Austro-Węgier
Awatar użytkownika
Trotta

Wacław (Wenzel) Fara

Post autor: Trotta » 04 cze 2018, 13:58

Wenzel Fara urodził się w miejscowości Hřensko (Herrnskretschen) niedaleko Budziejowic w roku 1874. Przed wybuchem Wielkiej Wojny był m. in. dowódcą kompanii piechoty w Brzeżanach oraz wykładowcą w Szkole Kadetów we Lwowie.

W czasie wojny, w stopniu majora, dowodził jednym z batalionów w galicyjskim pułku Landsturmu nr 32, m. in. w czasie ofensywy gorlickiej; 2 maja 1915 r. został lekko ranny w czasie walk w pobliżu Zuckerhut (Głowy Cukru) nad Lichwinem. Informacji, jakoby pod koniec wojny miał dowodzić pułkiem piechoty w Wadowicach (tak podaje wikipedia) nie udało mi się jak dotąd potwierdzić - w każdym razie spis dowódców pułków armii wspólnej i Landwehry takiego dowódcy nie wymienia.

Przyjęty do WP walczył w wojnie polsko-ukraińskiej oraz polsko-bolszewickiej, dowodząc pułkiem i brygadą. Po wojnie obejmował dowództwo 2. Dywizji Górskiej, następnie został dowódcą X DOK w Przemyślu. Karierę wojskową zakończył w 1927 r. w stopniu generała dywizji jako inspektor armii w Wilnie. "Tages-Post" z Linzu w krótkiej notce z roku 1926 donosił: "…der polnische Divisiongeneral und Korpskommandant in Przemysl Herr Wenzel Fara, ein alter Budweiser, zum Armeeinspektor in Wilna ernannt worden…" i podawał, że Fara poprzedniej zimy odwiedził swoją rodzinę w Budziejowicach.

Wacław Fara zmarł w roku 1954. Pochowany został na krakowskim Cmentarzu Rakowickim - kwatera IIA. Miejsce pochówku zaznacza tylko niewielka tabliczka, przymocowana do bocznej ściany innego grobu.
Die Gott als Slav und Magyaren schuf, Sie streiten um Worte nicht hämisch,
Sie folgen, ob deutsch auch der Feldherrnruf, Denn: Vorwärts! ist ungrisch und böhmisch [Grillparzer]

Awatar użytkownika
dwójkarz

Re: Wacław (Wenzel) Fara

Post autor: dwójkarz » 04 paź 2020, 06:54

„Odchodząc na stanowisko Inspektora Armii, w myśl dekretu Pana Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia br, z prawdziwym żalem żegnam wszystkich dowódców, oficerów i szeregowych, których zaufanie i oddanie zachowam na zawsze w pamięci.
Spotykanie Panów nadal na polu służļy sprawiać mi będzie zawsze prawdziwą radość.
Dziękując za pełną ofiarności współpracę, życzę wszystkim powodzenia w dalszej służbie i jak najlepszych rezultatów swej pracy.
Przy rozstaniu się z X Korpusem, w którym spędziłem tyle lat mego życia, znajduję pociechę w tym, że oddaję dowództwo tak doświadczonemu i znanemu z cnót żołnierskich następcy, jakim jest Pan generał brygady inż. Andrzej Galica”
Galica „Na podstawie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 sierpnia br pismo MSWojsk L. 14768/ V. G. 26 – objąłem z dniem 30 sierpnia br Dowództwo Okręgu Korpusu Nr X”
Wacław Fara: Rozkaz Nr 69, Przemyśl, 30 sierpnia 1926 (Dowództwo Okręgu Korpusu Nr X.)

nb. Galica (dca Dywizji Górskiej) był przełożonym Fary (dca II Brygady Górskiej) w 1920
Vertreter des k. u. k. Armeeoberkommando beim kais. deutsch. Generalgouvernement Warschau

Awatar użytkownika
dwójkarz

Post autor: dwójkarz » 04 paź 2020, 06:55

Trotta pisze:
04 cze 2018, 13:58
w każdym razie spis dowódców pułków armii wspólnej i Landwehry takiego dowódcy nie wymienia
co to za spis? i gdzie go można dostać?
Vertreter des k. u. k. Armeeoberkommando beim kais. deutsch. Generalgouvernement Warschau

Awatar użytkownika
Trotta

Post autor: Trotta » 04 paź 2020, 18:50

dwójkarz pisze:
04 paź 2020, 06:55
Trotta pisze:
04 cze 2018, 13:58
w każdym razie spis dowódców pułków armii wspólnej i Landwehry takiego dowódcy nie wymienia
co to za spis? i gdzie go można dostać?
Znam z Wiednia. To maszynopis niejakiego Żivkovicia, w podtytule - uzupełnienie do pracy Wredego. Ponoć wyszło też drukiem, ale tego na oczy nie widziałem. Pomocny, acz nie wolny od błędów.
Die Gott als Slav und Magyaren schuf, Sie streiten um Worte nicht hämisch,
Sie folgen, ob deutsch auch der Feldherrnruf, Denn: Vorwärts! ist ungrisch und böhmisch [Grillparzer]

Awatar użytkownika
dwójkarz

Post autor: dwójkarz » 04 paź 2020, 19:39

jak wyszło drukiem to znajdę : )

dobre i to by było : )

mnie się marzy coś takiego o armii a - w

https://www.verlag-scherzer.de/buecher/ ... 15-20.html

Janusz Andrasz

Post autor: Janusz Andrasz » 21 lis 2020, 19:15

Właśnie dzisiaj dostałem fotografię nagrobka spokrewnionych ze mną rodzin Golimuntowiczów, Bieniaszewskich, Dzianottów i ... Fara z Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. O Golimuntowiczach i Fara do tej pory nic nie widziałem. Jedna z tabliczek mówi o tym, że włąśnie tam jest tam pochowany gen. Wacław Fara. Tak też trafiłem tutaj :)
Czy możecie polecić mi jakieś źródła, z których mógłbym się dowiedzieć czegoś więcej o tym Wacławie? Znalazłem oczywiście notkę o nim na Wikipedii. Nie ma tam jednak np. informacji o jego rodzicach. Być może był on mężem Julii zd. Nowina - Konopki i ojcem Józefa Fary, ur. w 1908 r., męża Stefanii, z d. Bieniaszewskiej. Babka Stefanii i moja 4x prababka były siostrami.

Tatra

Post autor: Tatra » 22 lis 2020, 13:53

W Kancelarii Cmentarza Rakowickiego można bylo zapoznać się w czasach przed Covidowych (wykazując pokrewieństwo) z aktem zgonu (zejścia) pochowanej na tym cmentarzu osoby. Mnie się udało dotrzeć do dokumentów z 1911 roku.

ODPOWIEDZ