Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Wybitni obywatele Austro-Węgier
oooooo

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: oooooo » 23 wrz 2020, 21:27

Dzikie tłumy z Forum licytowały... aż przykro... Cóż, jak napisałem - "klikać, jak to łatwo powiedzieć..." wstawianie rączek, buziek itd nic nie zmieni, potrzeba konkretów, czyli złociszy. Ja już wpłaciłem na konto i teraz ci, którzy wylicytowali, wpłacą na konto. Do tych 3 znaczków dołożę jeszcze koszty wysyłki. Cóż, wesołe jest życie staruszka... emeryta...

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: Trotta » 23 wrz 2020, 21:33

No w ogóle na Forum tłumy ostatnio.

Ja przyznam szczerze - nie wziąłem udziału, bo kappeny nie z mojego poletka zainteresowań. Niech idą w dobre ręce, a ja wolę po prostu coś wpłacić, jeśli będzie taka akcja.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

oooooo

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: oooooo » 24 wrz 2020, 11:41

Trotto ! Sądzę, że gdybym wystawił dokument, dotyczący Twojego obszaru zainteresowania, napewno wziąłbyś udział w aukcji ! Ale mój post, z odrobiną żółci, absolutnie nie był skierowany do Ciebie ! Akcja będzie, zbiórka trwa, Andrzej ogarnia, ja tylko daję grosz i obiekty na sprzedaż.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: Trotta » 24 wrz 2020, 13:12

Chyba nie... Te ogólne kappeny to tak nie bardzo. Od pewnego czasu myślę o zaopatrzeniu się w jakiś galicyjski albo karpacki kappenik.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

oooooo

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: oooooo » 24 wrz 2020, 22:01

Trotto ! Wyprzedałem większość tych ogólnych, patriotycznych typu Gott ! Strafe England ! a zostawiłem te, które mnie cieszą. Obyczajowe - więc weihnachteny. Do tego jakieś grobowe. No i karpackie... Nie licz na Manylowa, bo... sam wiesz... Ale I, II, III Armia to popularne. Na herb Galicji nie licz, rzadki :-) Ja jeszcze noszę na czapce VII Armee, ale ze względu na dziadka. Po rodzinie ;-)

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: Trotta » 24 wrz 2020, 22:09

Ja się nie znam, mnie te armijne kuszą...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: dwójkarz » 03 paź 2020, 12:29

carolus.primus pisze:
17 wrz 2020, 14:21
na drodze moich kilkuletnich poszukiwań związanych z dziejami cesarskiego i królewskiego pułku piechoty nr 40
czy przy okazji wyszły związki 40 pp z Legionami? we wrześniu 1915 r. na Wołyniu pułk (kmdt płk Anton Glasner) był podporządkowany Grupie FMLt v. Durskiego

oooooo

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: oooooo » 03 paź 2020, 12:33

Trotto, te są właśnie najpopularniejsze, te armijne, karpackie... Łatwo zdobyć w dobrych stanach i ceny są normalne.

carolus.primus
Posty: 46
Rejestracja: 21 wrz 2019, 21:24

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: carolus.primus » 04 wrz 2021, 00:06

Koledzy, mija rok od pierwszej informacji, którą zamieściłem w sprawie zapomnianego grobu generała piechoty Artura Pino von Friedenthal.
Wyznaczona wówczas zbiórka przy grobie generała piechoty spotkała się z odzewem. Niestety, sytuacja pandemiczna w Kraju i związane z nią obostrzenia spowodowały odwołanie zbiórki. Tymczasem Akcja trwała nieprzerwanie ! Do wymienionych przeze mnie wówczas grup rekonstrukcyjnych :
bośniacko - hercegowińskiego pułku piechoty nr 4 (BHIR 4) z Krakowa, GRH 1 pułku piechoty I Brygady Legionów także z Krakowa, Regimentu Cieszyńskiego Dobrego Wojaka Szwejka z Cieszyna ... dołączyło Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka. Kolega ART z naszego Forum wystąpił ze zorganizowaną licytacją swojej kolekcji Kappenabzeichen. Do zbiórki włączyli się forumowi koledzy KG, URSUS, DAR i kilka osób z zewnątrz. Prócz prowadzonej w gronie kolegów ZBIÓRKI FUNDUSZY NA RATOWANIE GROBU GdI ARTURA PINO, powiadomiłem natychmiast burmistrza miasta Cieszyna o miejscu spoczynku osoby zasłużonej i grożącym niebezpieczeństwie likwidacji grobu w wyniku braku prolongaty na kolejne lata.
Apel odniósł natychmiastowy skutek, za co jestem ogromnie wdzięczny i już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej z panią burmistrz, otrzymałem zapewnienie o wstrzymaniu ewentualnej likwidacji grobu, ustaliliśmy wówczas, w porozumieniu z kierownictwam Centralnego Cmentarza Komunalnego w Cieszynie termin dokonania wpłaty prolongaty.
Równocześnie wysłałem pismo do Ambasady Austrii w Warszawie. Na odpowiedź nie czekałem długo, po kilku dniach otrzymałem telefon od attache obrony Austrii (österreichischer Verteidigungsattaché) w Warszawie. Tym samym sprawa zapomnianego grobu generała piechoty Artura Pino von Friedenthal nabrała charakteru w pełni oficjalnego i ... międzynarodowego :)
Dziś jesteśmy na półmetku dopinania szczegółów. 17 sierpnia miało miejsce spotkanie przy grobie generała Pino w Cieszynie. Uczestnikami spotkania byli: pani burmistrz Cieszyna, pani kierownik CCK w Cieszynie, pani prezes Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Cieszynie wraz z mężem, pan konsul honorowy Austrii w Katowicach. Ustaliliśmy szczegóły w zakresie miejsca, opłat, zaawansowania i kształtu renowacji nagrobka. Drugie spotkanie odbyłem kilka dni później 31 sierpnia, także w Cieszynie, tym razem z attache wojskowym Austrii oraz przybyłym z Wiednia przedstawicielem Akademii Obrony (Landesverteidiegungsakademie), bedącej spadkobiercą Szkoły Wojennej (Kriegsschule), której kilkuletnim komendantem był Artur Pino von Friedenthal. Podczas kilkugodzinnego spotkania panowie pułkownicy wysłuchali historii związanej z poszukiwaniem grobu generała Pino, omówiliśmy przedstawione przeze mnie warianty renowacji grobu i szczegóły tablicy pamiatkowej oraz inne propozycje upamiętnienia osoby Artura Pino. Oba Spotkania przebiegły w miłej i konstruktywnej atmosferze.
W związku z tym, że ZBIÓRKA FUNDUSZY NA RATOWANIE GROBU GdI ARTURA PINO trwa, za kilka godzin udaję się do Sanoka na nasze XVI Sanockie Spotkanie Miłośników Austro-Węgier. Zamierzam przeprowadzić akcję informacyjną wśród przybyłych miłośników Monarchii i wystawić na sprzedaż kolejne kilkadziesiąt >cegiełek< z przeznaczeniem ... no właśnie, o szczegółach już w krótce w "Restauracji pod Zegarem" w naszym pięknym galicyjskim Sanoku !

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: Ursi » 04 wrz 2021, 09:27

Brawo, Andrzeju!
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości