Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Wybitni obywatele Austro-Węgier
carolus.primus
Posty: 46
Rejestracja: 21 wrz 2019, 21:24

Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: carolus.primus » 17 wrz 2020, 14:21

Zapomniana kwatera
Cieszyn wczesną jesień 1930 roku, we wschodniej części cmentarza komunalnego, z dala od głównej alei, w skromnym, samotnym grobie złożono ciało zmarłego 29 października Artura Pino. Pochówek 88 letniego staruszka, poprzedziła prawdopodobnie skromna ceremonia z udziałem księdza i najbliższych sąsiadów. Czy na pogrzebie Artura Pino obecni byli najbliżsi? Córka Edda i wnuczka Maria Anna? Być może nigdy nie zapaliły światła na grobie ojca i dziadka. Obie urodzone w Wiedniu, tam też mieszkały i wiele lat później spoczęły wraz z matką Marią, w rodzinnym grobie na cmentarzu w dzielnicy Döbling. Pewnie nigdy nie dowiemy się jakie losy sprawiły że urodzony w 1843 roku w Steborzycach niedaleko Opawy na Morawach, Artur Pino Ritter von Friedenthal, generał broni austro-węgierskich sił zbrojnych, który w roku 1910, po zakończeniu blisko pięćdziesięcioletniej pełnej zaszczytów służby, uroczyście pożegnany przez załogę garnizonu Przemyśl osiadł na stałe w stolicy monarchii Wiedniu, a dwadzieścia lat później zmarł w Polsce, przypuszczalnie w samotności w niewielkim wówczas Cieszynie przy polsko-czeskiej granicy.
Koleżanki i Koledzy, na drodze moich kilkuletnich poszukiwań związanych z dziejami cesarskiego i królewskiego pułku piechoty nr 40 z Rzeszowa, w sposób oczywisty, w pierwszym rzędzie wśród osób związanych z pułkiem, znalazł się jego ostatni honorowy dowódca / właściciel Artur Pino Ritter von Friedenthal. Obraz postaci generała budowałem powoli, na podstawie zbieranych informacji ze źródeł czeskich i głównie austriackich. Brakowało jednak tej istotnej wiadomości, gdzie pochowano generała, ale jak to mawia mój kolega, nic nie jest dziełem przypadku, i tak w maju tego roku stałem się w szczęśliwym posiadaczem odznaki pamiątkowej 40 pułku piechoty … miesiąc później natrafiłem na grób Artura Pino na cmentarzu w polskim Cieszynie 
Grób w kwaterze XXII/H/17 Centralnego Cmentarza Komunalnego jest prosty, trawiasty z niskim betonowym obramowaniem. Pośrodku znajduje się podniszczony, porośnięty bluszczem obelisk z zespolonych zaprawą kamieni i wmurowaną tablicą z piaskowca z informacją kogo pochowano oraz dokładna data urodzenia i śmierci. Całość ogólnie zadbana, sfotografowana i umieszczona w wyszukiwarce grobów cieszyńskich cmentarzy. Za to chwała urzędnikom i pracownikom cmentarza. Niestety, wbita w ziemię tabliczka „BRAK PROLONGATY GROBU” zwiastowała najgorsze.
Zaniepokojony, zadzwoniłem do Zarządu Gospodarki Komunalnej w Cieszynie, rozmawiałem z panią kierownik osobiście i rzeczywiście, grób został przeznaczony do likwidacji. Brak prolongaty, brak informacji o pochowanym, o jego rodzinie, niedostateczna widać wartość zabytkowa skłoniły władze cmentarza do decyzji o sprzedaży miejsca do kolejnych pochówków. Na moją prośbę wstrzymano do końca października bieżącego roku jakiekolwiek działania. Dwa tygodnie temu odwiedziłem grób generała, zapaliłem znicz, tabliczka o prolongacie zgodnie z obietnicą pani kierownik została usunięta…
Koleżanki i Koledzy! Czas który dostaliśmy do dyspozycji jest ograniczony. Już teraz aktywnie dołączyli do akcji ratowania grobu generała Artura Pino von Friedenthal r e k o n s t r u k t o r z y z bośniacko - hercegowińskiego pułku piechoty nr 4 (BHIR 4) z Krakowa, GRH 1 pułku piechoty I Brygady Legionów także z Krakowa oraz Regiment Cieszyński Dobrego Wojaka Szwejka z Cieszyna.
Zwracam się do wszystkich z apelem ! Przywróćmy pamięć żołnierza, oficera i dowódcy cesarskich i królewskich pułków piechoty nr 1 i 11 , dowódcy 50 Brygady Piechoty z Wiednia i 30 Dywizji Piechoty ze Lwowa, szefa sztabu i wieloletniego dowódcy 10 Korpusu z Przemyśla, wykładowcy i Komendanta Szkoły Wojennej w Wiedniu, oraz szefa Sekcji w Ministerstwie Wojny i zastępcy Ministra Wojny Austro-Węgier, a przede wszystkim honorowego szefa cesarskiego i królewskiego pułku piechoty nr 40, który zupełnie zapomniany, samotnie spoczywa na cieszyńskim cmentarzu.
W związku z podjętym działaniem, ustalam na dzień 6 listopada 2020 roku uroczystą zbiórkę przy grobie generała Pino von Friedenthal, złożenie wieńców, zapalenie zniczy, oraz przeprowadzenie jednorazowej zbiórki wśród obecnych, której celem będzie opłacenie i tym samym uratowanie grobu przed likwidacją. Jeżeli zebrane fundusze pozwolą, dokonamy rewaloryzacji grobu wraz ze wstawieniem nowej tablicy przywracającej pamięć generała Pino.
W załączeniu publikuję zwięzły życiorys generała Pino, oraz skany fragmentów publikacji dotyczące jego osoby. Wszystkie osoby, które zechcą wziąć udział w zbiórce proszę o kontakt mailowy [email protected]
Z żołnierskim pozdrowieniem, Andrzej Michalik IR40
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2020, 19:37 przez carolus.primus, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: Ursi » 17 wrz 2020, 15:10

Panowie, wpłacamy! Nie ma, że boli!

Andrzeju, świetna robota z ustaleniem miejsca pochówku! Rzutem na taśmę...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

oooooo

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: oooooo » 17 wrz 2020, 16:40

Andrzeju, a załączniki, które wstawiłeś na mojej stronie ? Znakomicie sprawę dokumentują. Wpłacę, chętnie. Historia na nas patrzy... no, ktoś kiedyś by nas ocenił, gdyby ten grób zniknął. Co prawda była jakaś rodzina w Wiedniu, ale czy jest ? Mnie brakuje tylko wyjaśnienia, skąd takie nazwisko...

carolus.primus
Posty: 46
Rejestracja: 21 wrz 2019, 21:24

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: carolus.primus » 17 wrz 2020, 18:33

usiłuję wstawić załączniki, ale wciąż za ciężkie :)

Stani
Posty: 387
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: Stani » 17 wrz 2020, 19:08

Art pisze:
17 wrz 2020, 16:40
... skąd takie nazwisko...
... 1880 si změnil jméno na Pino von Friedenthal, - http://www.tesin.cz/de/?kdo-je-kdo=arth ... nthal-pino

carolus.primus
Posty: 46
Rejestracja: 21 wrz 2019, 21:24

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: carolus.primus » 17 wrz 2020, 19:38

mam przygotowane 14 załączników, a udało się załączyć tylko 3 :(

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: KG » 17 wrz 2020, 21:32

Carolus.primus – dzięki. Bardzo ciekawa informacja i inicjatywa.
Stani pisze:
17 wrz 2020, 19:08
... 1880 si změnil jméno na Pino von Friedenthal, - http://www.tesin.cz/de/?kdo-je-kdo=arth ... nthal-pino
Potwierdzają to Schematyzmy:
- na rok 1880 – Hptm. I. Cl. Arthur Ritt. von Friedenthal
- na rok 1881 – Hptm. I. Cl. Arthur Ritt. Pino von Friedenthal
Członkowie starej rodziny pochodzenia lombardzkiego Pino von Friedenthal mieli tytuł barona. Np.: https://de.wikipedia.org/wiki/Felix_Pin ... riedenthal

carolus.primus
Posty: 46
Rejestracja: 21 wrz 2019, 21:24

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: carolus.primus » 18 wrz 2020, 20:23

...tak właśnie, te schematyzmy przygotowałem w załącznikach, ale udało się u Arta w "Życiu codziennym żołnierze piechoty A-W" polecam uwadze...

carolus.primus
Posty: 46
Rejestracja: 21 wrz 2019, 21:24

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: carolus.primus » 18 wrz 2020, 20:31

...właśnie, Felix Pino baron von Friedenthal, można powiedzieć rówieśnik Arthura, ciekawe czy byli kuzynami ?

oooooo

Re: Artur Pino Ritter von Friedenthal, GdI

Post autor: oooooo » 21 wrz 2020, 19:55

Wklejam tekst ze zdjęciem, które umieściłem na swojej stronie. Oprócz wpłaty wystawiłem te 3 odznaczki - może ktoś zalicytuje...
Szanowni Czytający,
umieszczony poniżej post Andrzeja Michalika, dotyczący grobu gen. Arthura Pino von Friedenthal w Cieszynie pobił rekordy wejść na moją stronę - w chwili, kiedy to piszę, wejść jest ponad 4300. Świadczy to o tym, że temat jest "nośny". Ale... Klikaniem nic nie zwojujemy. Trzeba opłacić miejsce, zrobić porządna tablicę, popracować nad samym pomnikiem i obmurówką. W pierwszych dniach zostały złożone deklaracje wpłaty na sumę 1500 zł oraz dokonano wpłat na konto w łącznej kwocie 400 zł. Przez głowę przeszła mi taka myśl - parafrazując wers ze znanej piosenki - "klikać, jak to łatwo powiedzieć...".
Żeby wspomóc tę ideę, wystawiam na licytację na mojej stronie trzy odznaki z I wojny. Proponuję zacząć licytacje od 50 złotych, bo co najmniej tyle są warte... Nie muszę ich opisywać, bo wiem, że będą nimi zainteresowani ci, którzy wiedzą, co to jest. Oczywiście są to oryginały, stany - jak widać na zdjęciu, bardzo dobre, jedna z oryginalną tekturką, na której została kupiona i zapewne poszła do szuflady. Zaczynamy dziś, a licytację kończymy w środę, 23 września o godzinie 21:00. Najwyższa zaoferowana kwota wygrywa. Całość ze sprzedaży tych odznak zostanie pzreznaczona na jeden cel - na ratowanie grobu Arthura Pino von Friedenthal.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości