Stanisław Podgórski (Podgorsky)

Wybitni obywatele Austro-Węgier
Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Stanisław Podgórski (Podgorsky)

Post autor: Trotta » 20 lis 2023, 18:59

Oficjalnie: Stanislaus Podgorsky, chorąży, a potem podporucznik w 2. TKJR. Urodzony (?) w Limanowej, brał udział w wiosennych walkach pod Tarnowem. Jeszcze w 1917 r. figuruje w Rangliście. Tyle znalazłem na razie. Wie ktoś może, czy przeżył wojnę, czy miał coś wspólnego z WP po 1918 r.?
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Heines
Posty: 179
Rejestracja: 13 lip 2018, 17:45

Re: Stanisław Podgórski (Podgorsky)

Post autor: Heines » 21 lis 2023, 14:01

"Ranglisten des Kaiserlichen und Königlichen Heeres 1918 (Wien, 1918)"
https://library.hungaricana.hu/en/view/ ... 0&layout=s

Stanislaus Podgorsky figuruje tu jako Oberleutnant(In der Reserve) w 2 Regiment der Tiroler Kaiserjäger.

Z kolei w publikacji "Wykaz oficerów, którzy nadesłali sw e karty kwalifikacyjne, do Wydziału prac przygotowawczych, dla Komisji Weryfikacyjnej przy Departamencie Personalnym Ministerstwa Spraw Wojskowych." wydanej w 1920 roku
https://jbc.bj.uj.edu.pl/Content/252747 ... 001274.pdf
pojawia się porucznik Stanisław Podgórski - armia A(czyli austriacka).
Może to ten sam. A może nie(jeśli w ck armii było więcej oficerów o nazwisku Stanisław Podgórski).

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Stanisław Podgórski (Podgorsky)

Post autor: Trotta » 21 lis 2023, 18:51

Dzięki za ten wykaz, nie znałem go. Z dużym prawdopodobieństwem to on, nigdzie nie trafiłem na innego Stanisława Podgórskiego w randze oficerskiej. Najwyraźniej z Polską łączyło go nie tylko miejsce urodzenia/przynależności/zamieszkania (w "Kaiserjägertreue" tego nie sprecyzowano, pisząc jedynie "aus Limanowa").
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości