Wacław (Wenzel) Fara

Wybitni obywatele Austro-Węgier
Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 583
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Wacław (Wenzel) Fara

Post autor: Trotta » 04 cze 2018, 13:58

Wenzel Fara urodził się w miejscowości Hřensko (Herrnskretschen) niedaleko Budziejowic w roku 1874. Przed wybuchem Wielkiej Wojny był m. in. dowódcą kompanii piechoty w Brzeżanach oraz wykładowcą w Szkole Kadetów we Lwowie.

W czasie wojny, w stopniu majora, dowodził jednym z batalionów w galicyjskim pułku Landsturmu nr 32, m. in. w czasie ofensywy gorlickiej; 2 maja 1915 r. został lekko ranny w czasie walk w pobliżu Zuckerhut (Głowy Cukru) nad Lichwinem. Informacji, jakoby pod koniec wojny miał dowodzić pułkiem piechoty w Wadowicach (tak podaje wikipedia) nie udało mi się jak dotąd potwierdzić - w każdym razie spis dowódców pułków armii wspólnej i Landwehry takiego dowódcy nie wymienia.

Przyjęty do WP walczył w wojnie polsko-ukraińskiej oraz polsko-bolszewickiej, dowodząc pułkiem i brygadą. Po wojnie obejmował dowództwo 2. Dywizji Górskiej, następnie został dowódcą X DOK w Przemyślu. Karierę wojskową zakończył w 1927 r. w stopniu generała dywizji jako inspektor armii w Wilnie. "Tages-Post" z Linzu w krótkiej notce z roku 1926 donosił: "…der polnische Divisiongeneral und Korpskommandant in Przemysl Herr Wenzel Fara, ein alter Budweiser, zum Armeeinspektor in Wilna ernannt worden…" i podawał, że Fara poprzedniej zimy odwiedził swoją rodzinę w Budziejowicach.

Wacław Fara zmarł w roku 1954. Pochowany został na krakowskim Cmentarzu Rakowickim - kwatera IIA. Miejsce pochówku zaznacza tylko niewielka tabliczka, przymocowana do bocznej ściany innego grobu.
Češi bojovali hrdinně za Rakousko-Uhersko, ale první republika to tutlala

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość