Wacław (Wenzel) Fara

Wybitni obywatele Austro-Węgier
Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 706
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Wacław (Wenzel) Fara

Post autor: Trotta » 04 cze 2018, 13:58

Wenzel Fara urodził się w miejscowości Hřensko (Herrnskretschen) niedaleko Budziejowic w roku 1874. Przed wybuchem Wielkiej Wojny był m. in. dowódcą kompanii piechoty w Brzeżanach oraz wykładowcą w Szkole Kadetów we Lwowie.

W czasie wojny, w stopniu majora, dowodził jednym z batalionów w galicyjskim pułku Landsturmu nr 32, m. in. w czasie ofensywy gorlickiej; 2 maja 1915 r. został lekko ranny w czasie walk w pobliżu Zuckerhut (Głowy Cukru) nad Lichwinem. Informacji, jakoby pod koniec wojny miał dowodzić pułkiem piechoty w Wadowicach (tak podaje wikipedia) nie udało mi się jak dotąd potwierdzić - w każdym razie spis dowódców pułków armii wspólnej i Landwehry takiego dowódcy nie wymienia.

Przyjęty do WP walczył w wojnie polsko-ukraińskiej oraz polsko-bolszewickiej, dowodząc pułkiem i brygadą. Po wojnie obejmował dowództwo 2. Dywizji Górskiej, następnie został dowódcą X DOK w Przemyślu. Karierę wojskową zakończył w 1927 r. w stopniu generała dywizji jako inspektor armii w Wilnie. "Tages-Post" z Linzu w krótkiej notce z roku 1926 donosił: "…der polnische Divisiongeneral und Korpskommandant in Przemysl Herr Wenzel Fara, ein alter Budweiser, zum Armeeinspektor in Wilna ernannt worden…" i podawał, że Fara poprzedniej zimy odwiedził swoją rodzinę w Budziejowicach.

Wacław Fara zmarł w roku 1954. Pochowany został na krakowskim Cmentarzu Rakowickim - kwatera IIA. Miejsce pochówku zaznacza tylko niewielka tabliczka, przymocowana do bocznej ściany innego grobu.
Die Gott als Slav und Magyaren schuf, Sie streiten um Worte nicht hämisch,
Sie folgen, ob deutsch auch der Feldherrnruf, Denn: Vorwärts! ist ungrisch und böhmisch [Grillparzer]

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość