Publikacje historyczne w epub/mobi

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Publikacje historyczne w epub/mobi

Post autor: DAR » 23 maja 2020, 15:42

Mam taki pomysł/apel do autorów którzy umieszczają swoje prace chociażby w portalu Academia.edu aby robić to nie tylko klasycznie w pdf ale również w formatach dedykowanych do czytników. Naszła mnie ta myśl bo właśnie mam kilka artykułów do przeczytania, ściągniętych w pdfie jednak używanie pdf'a na czytniku jest dość uciążliwe. Są oczywiście programy do zamiany pdf na epub/mobi ale jeśli ktoś to robił to wie, że efekt też często nie powala na kolana. Znacznie lepszy rezultat osiągamy gdy wykonujemy konwersję z pliku doc. No ale tych się nie publikuje z oczywistych powodów. Do takich plików mają dostęp autorzy i oni mogliby łatwo to zrobić. Trafiłem nawet w Academia.edu na jakieś pliki epub który był dodany w ten sposób, że epub był podpięty do przycisku "Pobierz PDF" ale sam tytuł zaczynał się od prefiksu [EPUB]. To chyba jedyny sposób bo przy pobieraniu nie mogę wybrać rodzaju pliku.
Temat pewnie jest niszowy bo wiem, że zdecydowana większość woli tu książki drukowane ale praktycznie nic nie kosztuje a może ułatwić życie czytelnikom, a może nawet zwiększyć ich grono. Opcja do rozważenie przy następnym numerze Czarno-Żółtego Sztandaru. :)
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Publikacje historyczne w epub/mobi

Post autor: Ursi » 23 maja 2020, 17:51

A jak wygenerować taki plik?
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Publikacje historyczne w epub/mobi

Post autor: DAR » 23 maja 2020, 23:55

Jest wiele różnych opcji. Są konwertery online gdzie wczytujesz plik wordowski i otrzymujesz epub lub mobi. Z tej opcji nie korzystałem więc nie wiem czy wszystko jest poprawnie zmieniane.

Jeśli używasz Google docs to powinna być w menu pobierania. Opisano to tu:
http://cyfranek.booklikes.com/post/1355 ... oogle-docs
W 2016 trochę nie do końca działał tak jak powinien ale może od tego czasu dopracowali szczegóły.

Ja używałem programu calibre bo służy mi też do trzymania pozostałych książek, ewentualnej edycji itd. Program jest darmowy ale opcji ma co niemiara. Wadą jest to, że nie obsługuje bezpośrednio plików docx trzeba je najpierw zmienić na rtf. Aby przekonwertować plik trzeba kliknąć Dodaj książkę, potem ją podświetlić na liście, a następnie Konwertuj książki i wybrać odpowiedni format docelowy w prawym górnym rogu. Gotowe. Po wygenerowaniu (lub nawet przed) warto jeszcze wejść w Edytuj metadane gdzie można wpisać tytuł, autora, tytuł serii lub dodać okładkę.
Screenshot_1.jpg
Dziś znalazłem jeszcze jedną opcję, a mianowicie jest aplikacja Microsoftu do konwertowanie docx na epub.
https://www.microsoft.com/pl-pl/p/word- ... verviewtab
Ściągnąłem i działa super. Na czytniku wszystko wygląda tak jak powinno, czcionka się skaluje działają nawet linki do przypisów. Znalazłem jakiś numer Czarno-żółtego sztandaru który miałem w doc i efekt widać poniżej. Nawet zachował różną szerokość marginesów w poszczególnych fragmentach. Jedyny mankament to to, że po takie konwersji nie ma tytułu, autora i innych danych więc i tak calibre przyda się do edycji.
IMG_20200523_230026m.jpg
IMG_20200524_000318.jpg
Konwersję do mobi robi się podobnie ale nie mam czytnika więc nie sprawdzę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Publikacje historyczne w epub/mobi

Post autor: Trotta » 17 cze 2020, 08:38

Łoj. Ja bym się pobawił, ale mimo ciekawych czasów - mam problemy z czasem...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Publikacje historyczne w epub/mobi

Post autor: DAR » 17 cze 2020, 22:22

Ponieważ roboty wiel przy tym nie ma to oferuję wykonania takiego pliku :)
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości