KTB frontów, armii, wyższych komend austro - węgierskich

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

KTB frontów, armii, wyższych komend austro - węgierskich

Post autor: dwójkarz » 27 sty 2021, 09:24

Nie miałem nigdy w ręku KTB frontów i armii austro - węgierskich. Znam tylko niemieckie KTB, które są dostępne w komplecie na invenio. Zapisy dotyczące wywiadu, radiowywiadu etc. są w nich obecne dość często. W 1916 znikają te radiowywiadowcze (vide HG Linsingen, Gruppe (Kps) Bernhardi) (dlaczego? nie wiem jeszcze).

Czy w KTB austro - węgierskich informacje na temat wywiadu, radiowywiadu są notowane? Radiowywiad austro - węgierski, od połowy mniej więcej 1915, miał wydzielone struktury, nie "szedł" równo z komendami frontów i armii, jednak do tego czasu winno "coś" w KTB być. Tak przypuszczam.

Czy KTB Komendy Twierdzy w Krakowie zawiera informacje dotyczące wywiadu, radiowywiadu?

Grupa Szyfrów Wojennych Oddziału Informacyjnego oraz "Penkale" zostały spalone do cna w listopadzie 1918. Ocalało nieco dokumentów Kierownictwa Radiowywiadu (Radioleitung) Oddziału Operacyjnego 1917/ 1918, ale to już nie to samo.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: KTB frontów, armii, wyższych komend austro - węgierskich

Post autor: Trotta » 07 sty 2024, 16:07

dwójkarz pisze:
27 sty 2021, 09:24

Czy w KTB austro - węgierskich informacje na temat wywiadu, radiowywiadu są notowane? Radiowywiad austro - węgierski, od połowy mniej więcej 1915, miał wydzielone struktury, nie "szedł" równo z komendami frontów i armii, jednak do tego czasu winno "coś" w KTB być. Tak przypuszczam.
Dopiero teraz mogę spróbować odpowiedzieć, choć nie będzie ona rozstrzygająca. Śledząc dzienniki 4. Armii i jej korpusów z początku maja 1915 r. odnajduję zapisy informacji, które po mojemu musiały pochodzić z radiowywiadu. Piszę to z nadzieją, że ktoś potwierdzi albo obali tę moją teorię. Np. podawane niemal natychmiast (a nie po kilku dniach, kiedy mogliby donieść o tym jeńcy czy miejscowa ludność) informacje o przemieszczeniu z punktu A do punktu B konkretnej dywizji kawalerii (spośród kilku możliwych), o przemieszczeniu z punktu A do punktu B sztabu związku taktycznego. Teoretycznie takie doniesienia mogły być robotą agentury, ale w przeddzień majowej ofensywy zamknięto możliwość przekraczania frontu dla kogokolwiek, konfidenci przestali zatem być użytecznym źródłem informacji. Źródła tych danych dzienniki niestety nie podają (albo dotąd nie trafiłem na taki przypadek).
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości