Jan Schubert, Cmentarze wojenne Twierdzy Kraków z lat 1914-1918 i ich autor, rzeźbiarz Karl Korschann.

Publikacje książkowe
KG
Posty: 374
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Jan Schubert, Cmentarze wojenne Twierdzy Kraków z lat 1914-1918 i ich autor, rzeźbiarz Karl Korschann.

Post autor: KG » 29 lis 2018, 18:53

Oddziały miały charakter techniczny (budowlany), ograniczony w czasie, a okręgi, tak przypuszczam, to już kwestia podziału dla potrzeb późniejszych. Wydawnictwo „Westgalizische Heldengräber” było przecież rodzajem przewodnika dla odwiedzających, a w tym przypadku oddział to nie jest odpowiednie słowo.
Ale żeby nie było łatwo – wprowadzono też zupełnie odmienny podział wg powiatów, umieszczając stosowne tablice informacyjne.
https://images92.fotosik.pl/82/2e79dd6a0c19a12fmed.jpg
Ta jest z Jasła. W jakimś stopniu oryginalna. Dwa lata temu zeszlifowano stary napis (był już trochę nieczytelny) i wykonano go na nowo, używając dostępnych fontów. Krój liter prawie taki sam.
Prawie.

KG
Posty: 374
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Jan Schubert, Cmentarze wojenne Twierdzy Kraków z lat 1914-1918 i ich autor, rzeźbiarz Karl Korschann.

Post autor: KG » 13 mar 2020, 12:07

Swego czasu pisałem trochę o Karlu Korschannie w związku z pomnikiem na wzgórzu Kaim (tak nawiasem – pomnik, teraz na skraju osiedla mieszkaniowego, ma podobno być odnowiany).
Wspomniałem też wówczas o zachowanych w Archiwum Narodowym w Krakowie dokumentach, dotyczących modelu gipsowego pomnika na Rakowicach.
https://www.austro-wegry.eu/viewtopic.php?f=46&t=109
Jest to korespondencja wewnętrzna w ramach Oddziału Grobów Wojennych (KGA) przy krakowskiej Komedzie Wojskowej (MKK) i dotyczy jednej sprawy – stworzenia Karlowi Korschannowi warunków do wykonania modelu gipsowego grupy centralnej i fryzu pomnika (wspominanego też w Wikipedii pod hasłem „Korschann”) na cmentarz w Krakowie.
Karl Korchann uzgadnia warunki zakupu 300 kg gipsu w workach w cenie 26 koron za 100 kilogramów na fryz i 2000 kg w cenie 22 korony za 100 kg od firmy Fr. Lenert z ulicy Sławkowskiej 6 (Franciszek Lenert był kupcem i właścicielem kopalni i fabryki gipsu w Płaszowie) oraz przekazania mu do dyspozycji specjalisty od odlewania modeli gipsowych.

Potem ukazał się niezwykle istotny artykuł dr. Jana Schuberta (stąd ten wątek), wykazujący bez wątpienia udział Karla Korschanna w tworzeniu krakowskich cmentarzy, choć z kilkoma znakami zapytania, które powyżej staraliśmy się wyeliminować.
Sporo miejsca Autor poświęcił oczywiście pomnikowi na Rakowicach. Opublikował też odnalezioną w Archiwum Nauki PAU i PAN w Krakowie pocztówkę ze zbiorów prof. Karoliny Lanckorońskiej (1898-2002) i kapitalne zdjęcie Karla Korschanna w krakowskiej pracowni z modelami pomników jego autorstwa.
Zarówno na pierwszym jak i na drugim zdjęciu widać zarys grupy rzeźbiarskiej w centralnej części pomnika. Są to przedstawienia gipsowego modelu niewielkich rozmiarów i większego modelu wykonanego w glinie, więc nie widać szczegółów rzeźby.
Jak pisze dr Jan Schubert, w skład grupy „wchodzą cztery postacie. Dwie skrajne to klęczący, prawie nadzy starcy, z których jeden wspiera się na mieczu. Środkową, główną postacią jest kobieta ubrana w powłóczyste szaty z welonem na głowie, trzymająca splecione dłonie na głowie tulącego się do niej nagiego chłopca.”
W Archiwum Narodowym w Krakowie jest jeszcze jedno zdjęcie i chyba nikt się nim bliżej nie zajmował. Ja też. Oglądałem je wielokrotnie, ale było to na długo przed przeczytaniem artykułu Jana Schuberta. Ponieważ opatrzone jest pieczątką Zarząd Budownictwa Wojskowego Okr. Generaln. w Krakowie, kojarzyłem je z działalnością w UoNGW zatrudnionego tam na stanowisku referenta prof. Tadeusza Błotnickiego, który starał się o różnego rodzaju zlecenia rzeźbiarskie. A podpis obok zdjęcia jest wiele mówiący: Gipsowy model środkowej grupy pomnika.
Zdjęcie jest na tyle dobrej jakości, że gdyby była taka wola, to pomnik pewno mógłby zostać odkuty.
https://images91.fotosik.pl/331/30554b208714de22med.jpg
Archiwum Narodowe w Krakowie, zbiór GW, teczka 62

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości