Gdzież jest ta Galicja Panie Dowódco? Mehmecik w Europie. Turcy na froncie galicyjskim 1916-1917

Publikacje książkowe
narcopolo
Posty: 54
Rejestracja: 25 maja 2018, 04:39

Re: Gdzież jest ta Galicja Panie Dowódco? Mehmecik w Europie. Turcy na froncie galicyjskim 1916-1917

Post autor: narcopolo » 20 sie 2018, 13:41

Maldini pisze:
20 sie 2018, 12:13
A czy w tych wspomnieniach przewijają się gdzieś Bałkany? W końcu Turcy musieli do tej Galicji dotrzeć. Czy też są to wspomnienia wyłącznie z frontu galicyjskiego?
Jednostka w której służył autor tylko przejeżdżała przez Bałkany w drodze na front, także krótki opis przejazdu jest, ale większość książki poświęcona jest kampanii w Galicji.

Filipdan
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2018, 15:15

Re: Gdzież jest ta Galicja Panie Dowódco? Mehmecik w Europie. Turcy na froncie galicyjskim 1916-1917

Post autor: Filipdan » 28 wrz 2018, 20:05

Książka ciekawa i wartościowa.Dużym plusem jest bogata dokumentacja zdjęciowa oraz ,lecz chyba przede wszystkim liczne przypisy pod tekstem głównym, bez których powstałby chaos. Czytając o pobycie oddziałów tureckich w Buczaczu mamy na przykład opis "prastarego, tureckiego zamku", dowiadujemy się,że Seret jest dopływem Wisły i tym podobne "ciekawostki". Minusem są mapy.Te znajdujące się na okładkach są bardzo nieczytelne.
Plus to żywa narracja momentami przypominająca klimat Haśka ( opis wynoszenia spod ostrzału rannego pioniera austriackiego, namiotowe spotkania dowództw poszczególnych oddziałów. Książka niewątpliwie ciekawa dla miłośników frontu wschodniego Wielkiej Wojny. Przed lekturą walki oddziałów tureckich kojarzyły mi się przede wszystkim z Gallipoli, Bałkanami. Teraz perspektywa tego obrazu uległa poszerzeniu tym bardziej ,że na polskim rynku wydawniczym temat jest słabo wyeksponowany. Przydało by się jakieś opracowanie w ramach serii np. Infortu czy Historycznych bitew Bellony traktujące o tym temacie ( opis uzbrojenia, taktyki,dokładniejszy opis bitew z lat 1916-1917 z udziałem korpusu tureckiego.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość