Bieszczadzkie Lwy 1914/1915

Publikacje książkowe
Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1452
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Bieszczadzkie Lwy 1914/1915

Post autor: Trotta » 07 lip 2020, 10:48

Osobiście mam spory niedosyt po tekście o 85. IR na Manyłowej, liczyłem, że będzie tego trochę więcej.

Największa ciekawostka dla mnie - to sprawa sierż. Lehečki z 28. IR. Dopiero teraz, z tekstu zamieszczonego w "Bieszczadzkich Lwach" dowiedziałem się, że jego ucieczka z rosyjskiej niewoli miała być sfingowana, a sam sierżant miał za zadanie szerzyć agitację wśród swoich kolegów po powrocie. Sprawa fascynująca o tyle, że w KA znajduje się protokół przesłuchania Lehečki
(jego sporą część przytoczono tu:
https://www.academia.edu/31540680/Wojni ... view-paper )
Swoją drogą sierż. Lehečka podał "swoim" kilka prawdziwych i przydatnych informacji, więc ciężko powiedzieć, na ile przejął się panslawistyczną misją.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Bieszczadzkie Lwy 1914/1915

Post autor: Incubus » 07 lip 2020, 22:03

Jeśli chodzi o ten nieszczęsny Dwernik, to może jakieś tropy etnograficzne by pomogły rozwiązać problem. W tej rozdzielczości zdjęć, to jedynie strome strzechy chat są jako tako charakterystyczne. Niestety ujęcie nie pozwala na kategoryczne określenie, czy mamy tu do czynienia z chatą bojkowską, ale ja nie jestem etnografem. Krajobraz nad rzeką - dość łagodne pagórki... Owszem zdarzają się takie i w Bieszczadach, teraz zresztą dość różniących się widokowo od tamtych, wojennych. A w Uluczu, żałuję, nie byłem.

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Bieszczadzkie Lwy 1914/1915

Post autor: KG » 08 lip 2020, 07:45

Incubus pisze:
07 lip 2020, 22:03
Jeśli chodzi o ten nieszczęsny Dwernik, to może jakieś tropy etnograficzne by pomogły rozwiązać problem. W tej rozdzielczości zdjęć, to jedynie strome strzechy chat są jako tako charakterystyczne.
Sądzę, że jednak lepszą metodą jest prześledzenie ruchów Korpusu Emmicha i kalendarza cesarza Wilhelma…
Inna reprodukcja przedstawiająca Dwernik (?) jest na stronie 177.
  • Nie ma zresztą o co kruszyć kopii – osoba ilustrująca książkę przyjęła za właściwy podpis z epoki, nie wchodząc w szczegóły. Takich błędnych podpisów na zdjęciach jest całkiem sporo i o wpadkę łatwo. Ciekaw tylko jestem, czy będzie ciąg dalszy i wątek z cesarzem się rozwinie. Na starym forum pisałem kiedyś o wielkiej katastrofie podczas budowy tunelu kolejowego w Żegiestowie. Historia niedorzeczna, ale trzyma się krzepko.
Natomiast na sąsiedniej stronie (176) zamieszczono fotografię z podpisem:
Po przełamaniu Gorlickim… Miasto nad Ropą wiosną 1915 r. było wielkim pobojowiskiem.
Wzięcie tych ruin za widok Gorlic to już wyższa szkoła jazdy. To St.Quentin.
https://images92.fotosik.pl/393/48ea0fd335f2be46med.jpg
(Bieszczadzkie Lwy 1914/1915. Szkice z działań militarnych w Beskidach w okresie Wielkiej Wojny, s. 176)

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1452
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Bieszczadzkie Lwy 1914/1915

Post autor: Trotta » 08 lip 2020, 08:10

KG pisze:
08 lip 2020, 07:45
Natomiast na sąsiedniej stronie (176) zamieszczono fotografię z podpisem:
Po przełamaniu Gorlickim… Miasto nad Ropą wiosną 1915 r. było wielkim pobojowiskiem.
Wzięcie tych ruin za widok Gorlic to już wyższa szkoła jazdy. To St.Quentin.
No może chociaż to się zgadza, że St. Quentin sfotografowano po przełamaniu gorlickim? ;)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Bieszczadzkie Lwy 1914/1915

Post autor: Ursi » 08 lip 2020, 08:42

To nie Dwernik, a Ujezna koło Jarosławia, stwierdzam kategorycznie. Jak redaktor nie wierzy, to niech zajrzy do zeszytu Archeologii Wojennej, w której opublikował swój tekst o "Maleństwie" w Tarnowie.
Na tej samej stronie jest też mowa o Bawarczykach, choć na pocztówce jak byk stoi "pruska gwardia". Także tego... to by było na tyle, jeśli chodzi o podpisy pod fotkami w tej książce.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości