Steiner Jörg C., Heldenwerk 1914-1918. Die Träger der Goldenen Tapferkeitsmedaille und der Goldenen Tapferkeitsmedaille

Publikacje książkowe
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Steiner Jörg C., Heldenwerk 1914-1918. Die Träger der Goldenen Tapferkeitsmedaille und der Goldenen Tapferkeitsmedai

Post autor: Albert » 08 wrz 2021, 17:33

Karl pewnie też dostał Order Żelaznej Korony, skoro figuruje jako "Ritter von", gdyż III klasa tego orderu dawała szlachectwo. Zresztą, co rzadko się podkreśla, także największy austro-węgierski as Godwin Brumowski powinien być nazywany Godwinem Ritter von Brumowskim, gdyż również otrzymał ten order.

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Steiner Jörg C., Heldenwerk 1914-1918. Die Träger der Goldenen Tapferkeitsmedaille und der Goldenen Tapferkeitsmedai

Post autor: KG » 08 wrz 2021, 17:40

Albert pisze:
08 wrz 2021, 16:45
Wg Steinera pierwszy medal dostał 7 marca 1918 r., a drugi 27 listopada 1918 r.
Znowu odwołam się do międzywojennej prasy, w której można znaleźć wzmiankę, iż wobec zastrzeżeń co do Karla von Eissa, cesarz Karol miał stwierdzić, że przecież nikt nie pytał oficera o wyznawaną religię, gdy ten poświęcał się na froncie.
Pewno to tylko jeszcze jedna barwna opowieść o ostatnim cesarzu, bo trudno przypuszczać, że w listopadzie 1918 roku zajmował się osobiście dyskusjami z generałem von Waldstätten nad przyznaniem poszczególnych Medali za Odwagę, ale gdyby coś jednak było na rzeczy - to przed 11 listopada, gdy zrezygnował z udziału w rządach.
Ursi pisze:
08 wrz 2021, 17:17
O MMThO nie słyszałem, zresztą nie spotkałem się z przyznaniem pośmiertnym.
U Schmidla informacja o Ottonie jest błędna -- zmarł na zapalenie płuc w 1908 roku. Schmidl nie skorygował tego niestety w II wydaniu.
O śmierci Ottona na wojnie pisała też prasa. Ale można też znaleźć informację, że zmarł w wieku 23 lat 27.10.1908 w wiedeńskim Szpitalu Garnizonowym nr 1 i pochowano go na Cmentarzu Centralnym, a był podporucznikiem w PB.8, przydzielonym do LIR.1.
Podobno o pośmiertne przyznanie MMTO starano się w okresie międzywojennym w przypadku płk. Othmara Muhra. Dostał złoty Medal za Odwagę dla oficerów.
Albert pisze:
08 wrz 2021, 17:33
Karl pewnie też dostał Order Żelaznej Korony, skoro figuruje jako "Ritter von", gdyż III klasa tego orderu dawała szlachectwo. Zresztą, co rzadko się podkreśla, także największy austro-węgierski as Godwin Brumowski powinien być nazywany Godwinem Ritter von Brumowskim, gdyż również otrzymał ten order.
Tytuł "Ritter" otrzymał wraz z Orderem Żelaznej Korony III klasy jego ojciec w 1866. Ta zasada (szlachectwo wraz z EKO) została zniesiona w 1884 r.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Steiner Jörg C., Heldenwerk 1914-1918. Die Träger der Goldenen Tapferkeitsmedaille und der Goldenen Tapferkeitsmedai

Post autor: Ursi » 08 wrz 2021, 17:59

Na grobie rodzinnym Otto widnieje jako zmarły w 1908 roku, więc to raczej rozstrzyga sprawę.
Karl miał Rittera von po ojcu, bo ten dostał OEK III Kl. za Custozzę.
KG, sprawdź pocztę ;)
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Steiner Jörg C., Heldenwerk 1914-1918. Die Träger der Goldenen Tapferkeitsmedaille und der Goldenen Tapferkeitsmedai

Post autor: Albert » 08 wrz 2021, 18:01

Aha, dzięki, w takim razie Brumowski dostał "von" za inny order, muszę poszukać.

W Bawarii było inaczej - "Ritter von" za Max Joseph Orden było niedziedziczne.

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Steiner Jörg C., Heldenwerk 1914-1918. Die Träger der Goldenen Tapferkeitsmedaille und der Goldenen Tapferkeitsmedai

Post autor: KG » 08 wrz 2021, 18:06

Nie chcąc mnożyć bytów ponad potrzebę, niektóre informacje dopisywałem do ostatniego swojego postu, przez co mogło powstać wrażenie, że Ursi to samo napisał nieco później. A robiliśmy to w tym samym czasie.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Steiner Jörg C., Heldenwerk 1914-1918. Die Träger der Goldenen Tapferkeitsmedaille und der Goldenen Tapferkeitsmedai

Post autor: Albert » 14 wrz 2021, 10:31

Sprawdzone, Godwin Brumowski miał "von" za Order Leopolda, dający niedziedziczne szlachectwo (zresztą jego ojciec uzyskał "von" w ten sam sposób).

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Steiner Jörg C., Heldenwerk 1914-1918. Die Träger der Goldenen Tapferkeitsmedaille und der Goldenen Tapferkeitsmedai

Post autor: KG » 15 wrz 2021, 08:17

Ja zostanę przy swoim, tzn. że od 1884 roku tytuł Ritter nie przysługiwał w związku z przyznaniem Orderu Leopolda.
Tako rzecze Wikipedia.
Jeśli sięgnąć głębiej - cesarz podpisał stosowny dokument w Bad Ischl 18 lipca 1884. Stwierdził w nim, iż w statutach trzech orderów należy wykreślić zapisy związane z jednoczesnym nadaniem tytułu tajnego radcy oraz szlachectwa (o ile wcześniej odznaczany takiego tytułu nie miał).
Dotyczyło to Orderu św. Stefana – XVII rozdział statutu, Orderu Leopolda - §23 statutu i Orderu Żelaznej Korony - §21 statutu.
Z Krzyżem Wielkim Orderu Leopolda powiązany był tytuł rzeczywistego tajnego radcy, z Krzyżem Komandorskim – Freiherr (Baron), a z Krzyżem Rycerskim - Ritter.

Godwin Brumowski w uznaniu dzielnej i skutecznej postawy lotnika w obliczu wroga Krzyż Rycerski Orderu Leopolda z dekoracją wojenną i mieczami otrzymał jesienią 1917 roku ("Verordnungsblatt für das k.u.k. Heer" nr 215 z 14 listopada 1917).
Jego ojciec, Albin Brumowski, od sierpnia 1917 r. tytularny generał brygady, za wybitne zasługi dla Czerwonego Krzyża został podniesiony do stanu szlacheckiego latem 1918 roku i wkrótce też, po wieloletnim pełnieniu funkcji sekretarza związkowego, został sekretarzem generalnym Austriackiego Czerwonego Krzyża. Zakładam, że był to tytuł "Edler". Zresztą wcześniej ani wobec niego ani wobec jego synów tj. Godwina i poległego wiosną 1916 roku w wieku 22 lat Albina nie używano tytułu „von”, a pamiętać trzeba, że czego jak czego, ale tytułów wszelakich w Monarchii się nie pomijało, czego słabnące echa mamy nadal w Galicji.
Zakładam, że szlachectwo przysługiwało Godwinowi Brumowskiemu w związku z nobilitacją ojca. Pierwsze wzmianki o Godwinie Brumowskim z tytułem „von” znalazłem dopiero z okresu międzywojennego.
https://images90.fotosik.pl/537/3c9cf6c1f7934788med.jpg
(Allgemeine Automobil-Zeitung, 8.10.1918)

Nie znalazłem informacji o przyznaniu Albinowi Brumowskiemu Orderu Leopolda. Gdy wiosną 1908 roku z powodów zdrowotnych zakończył swą służbę jako dowódca LIR.14 takiego odznaczenia nie miał. 1 listopada 1908 roku w stopniu pułkownika został przeniesiony w stan spoczynku i w związku z tym odznaczono go MVK 3. klasy. W 1913 roku otrzymał, już za zasługi dla Czerwonego Krzyża, EKO 3. klasy. Ale może nagrodzono w ten sposób jego zasługi podczas wojny.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Steiner Jörg C., Heldenwerk 1914-1918. Die Träger der Goldenen Tapferkeitsmedaille und der Goldenen Tapferkeitsmedai

Post autor: Albert » 15 wrz 2021, 17:36

Powyższa informacja za krótką biografią Brumowskiego autorstwa Berrymana, możliwe że popełnił błąd, zapewne Ty masz rację, KG, austro-węgierskie ordery i odznacznia ledwo liznąłem, lepiej u mnie z niemieckimi (zwłaszcza tymi najwyższymi).

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Steiner Jörg C., Heldenwerk 1914-1918. Die Träger der Goldenen Tapferkeitsmedaille und der Goldenen Tapferkeitsmedai

Post autor: KG » 16 wrz 2021, 17:02

Falerystyka to nie jest moja działka. Grzebię, gdy czegoś potrzebuję. I często bez powodzenia – np. nie wiem, co to za biały krzyż na piersi płk. Karla Webera (ten drugi od lewej, bo pierwszy to już Ty rozpoznałeś - belgijski Order Leopolda):
https://images92.fotosik.pl/533/6945f61deec6a863med.jpg
(fot. z: Hermann Fröhlich, Geschichte des steirischen k.u.k. Infanterie-Regiments Nr.27)

Natomiast swego czasu przeglądałem wiele informacji o nadaniu oficerom tytułów szlacheckich za zasługi wojenne, z czego powstał zresztą wątek na Forum:
viewtopic.php?f=46&t=85
Były to zawsze odrębne decyzje, nie powiązane z orderami. Trzymając się tytułowego bohatera tego wątku – w książce Jörg C. Steiner, Schematismus der Generale und Obersten der k.u.k. Armee 1918 (Vienna, 1992) jest wiele przykładów oficerów odznaczonych Orderem Leopolda nie zaliczających się do stanu szlacheckiego.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Steiner Jörg C., Heldenwerk 1914-1918. Die Träger der Goldenen Tapferkeitsmedaille und der Goldenen Tapferkeitsmedai

Post autor: Ursi » 25 paź 2021, 10:34

Napisałem co nieco o Hermannie von Eissie i jego rodzinie. Tekst znajdziecie na stronach 14-15:
https://www.starostwo.lezajsk.pl/wp-con ... -9-www.pdf
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości