Oddziały bośniacko-hercegowińskie.

Publikacje książkowe
j-----s

Oddziały bośniacko-hercegowińskie.

Post autor: j-----s » 12 paź 2020, 20:42

Szukam literatury na temat Bośniacko-Hercegowińskich Pułków Piechoty walczących w składzie austro-węgierskiej cesarskiej armii.
Dokładniej chodzi mi o 2 Bośniacko-Hercegowiński Pułk Piechoty.

Czy może ktoś coś polecić?

Fajnie jakby opisany był szlak bojowy w/w pułku.

Awatar użytkownika
Ursi
Kontakt:

Re: Oddziały bośniacko-hercegowińskie.

Post autor: Ursi » 12 paź 2020, 21:05

Są dwie książki po niemiecku, ale mało w nich o Galicji...
Můj praděda byl voják, který válčil na Piavě.

Stani

Post autor: Stani » 12 paź 2020, 23:44

Myślę, że idzie o te dwie pozycje:

Sigmund GANDINI, Das bosnisch-herzegovinische Infanterie - Regiment Nr. 2 im Weltkrieg 1914 bis 1918. Wien 1969.

Zijad SEHIC, Arbeiter und Krieger. Qualen und Heldentum der Bosniaken und Herzegowiner an der Isonzofront 1915 bis 1917.

Awatar użytkownika
Trotta

Post autor: Trotta » 13 paź 2020, 08:11

Potwierdzam, w drukowanych wydawnictwach jest straszliwie mało o bośniackich pułkach na rosyjskim froncie, może jedynie pierwsze sierpniowe boje bywają szerzej opisane. W archiwum wiedeńskim też nie jest zbyt dobrze. Szlak bojowy odtworzyć się da, ze szczegółami będzie kłopot.
Die Gott als Slav und Magyaren schuf, Sie streiten um Worte nicht hämisch,
Sie folgen, ob deutsch auch der Feldherrnruf, Denn: Vorwärts! ist ungrisch und böhmisch [Grillparzer]

j-----s

Post autor: j-----s » 14 paź 2020, 21:43

Szkoda, że pozycje niemieckojęzyczne, gdyż z mojego komunikatywnego niemieckiego w technikum pozostało w głowie po ponad 20 latach niewiele.
Ale zawsze lepiej taka literatura jak żadna. Można próbować jakoś przetłumaczyć, jeśli w ogóle można pozycje te gdzieś dorwać.

Niestety jakoś próby zdobycia informacji o służbie wojskowej i losach wojennych pradziadka idą jak krew z nosa. Najpierw na moje zapytanie Kriegsarchiv przesyła mi zaledwie kartkę z kartoteki jeńców wojennych, gdzie niewiele jest informacji określających jednostkę wojskową. W zasadzie przydział mobilizacyjny określony jest w wyrażeniu "2 Bosansky", co mogłoby sugerować 2 Bośniacko-Hercegowiński Pułk Piechoty. Jednak to nic pewnego, zwłaszcza że na zdjęciu pradziadka z obozu w Skobelewie widać brak regulaminowego ubioru oddziałów bośniackich (zwłaszcza brak fezu). A teraz nawet brak literatury.

Trotta wspomina o brakach w źródłach drukowanych, a czy istnieją inne??
I czy pradziadek jako najprawdopodobniej szeregowy mógł służyć w bośniackim pułku w nieregulaminowym mundurze?
Wiem, że oficerowie innego wyznania mogli.

Stani

Post autor: Stani » 14 paź 2020, 23:00

Proszę zajrzeć tutaj - Bosnisch-hercegovinische Infanterie - https://de.wikipedia.org/wiki/Bosnisch- ... Infanterie

Awatar użytkownika
dwójkarz

Post autor: dwójkarz » 23 paź 2020, 08:34

Vertreter des k. u. k. Armeeoberkommando beim kais. deutsch. Generalgouvernement Warschau

Awatar użytkownika
Ursi
Kontakt:

Post autor: Ursi » 23 paź 2020, 14:07

Nowe, ale pewnie na zasadzie reprintu. A w starym o Galicji tyle co kot napłakał. Przymierzam się do malutkiego tekstu o Bośniakach koło Leżajska, ale napiszę go na podstawie akt brygad, dywizji, korpusów...
Můj praděda byl voják, který válčil na Piavě.

Awatar użytkownika
dwójkarz

Post autor: dwójkarz » 23 paź 2020, 16:57

tak, bez zmian, ale jeśli kto nie ma - warto nadal!

dobrze! czekamy!
Vertreter des k. u. k. Armeeoberkommando beim kais. deutsch. Generalgouvernement Warschau

j-----s

Post autor: j-----s » 08 lis 2020, 20:49

Dziękuję za podsunięcie pozycji w postaci książki. Chyba w tej kwestii istnieje tylko literatura niemieckojęzyczna, co utrudnia mi pozyskanie informacji, ale być może skorzystam i zakupię.

Co do "Bośniaków" to Ursi może byś przymierzył się do napisania coś o Polakach, którzy wyemigrowali na przełomie XIX i XX w. z Galicji, Lubelszczyzny, Bukowiny do Bośni a walczących po stronie A-W w IWŚ. Do samego powiatu Prnjavor wyemigrowało kilka tysięcy, a podczas Wielkiej Wojny mogło być ich nawet kilkanaście tysięcy. Sporo osób stamtąd zostało powołanych przed i w trakcie wojny do armii i walki. Byłbyś pewnie pionierem w tym temacie ;)

ODPOWIEDZ