Oddziały bośniacko-hercegowińskie.

Publikacje książkowe
j-----s
Posty: 24
Rejestracja: 28 gru 2018, 22:39

Oddziały bośniacko-hercegowińskie.

Post autor: j-----s » 12 paź 2020, 20:42

Szukam literatury na temat Bośniacko-Hercegowińskich Pułków Piechoty walczących w składzie austro-węgierskiej cesarskiej armii.
Dokładniej chodzi mi o 2 Bośniacko-Hercegowiński Pułk Piechoty.

Czy może ktoś coś polecić?

Fajnie jakby opisany był szlak bojowy w/w pułku.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Oddziały bośniacko-hercegowińskie.

Post autor: Ursi » 12 paź 2020, 21:05

Są dwie książki po niemiecku, ale mało w nich o Galicji...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Stani
Posty: 387
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: Oddziały bośniacko-hercegowińskie.

Post autor: Stani » 12 paź 2020, 23:44

Myślę, że idzie o te dwie pozycje:

Sigmund GANDINI, Das bosnisch-herzegovinische Infanterie - Regiment Nr. 2 im Weltkrieg 1914 bis 1918. Wien 1969.

Zijad SEHIC, Arbeiter und Krieger. Qualen und Heldentum der Bosniaken und Herzegowiner an der Isonzofront 1915 bis 1917.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Oddziały bośniacko-hercegowińskie.

Post autor: Trotta » 13 paź 2020, 08:11

Potwierdzam, w drukowanych wydawnictwach jest straszliwie mało o bośniackich pułkach na rosyjskim froncie, może jedynie pierwsze sierpniowe boje bywają szerzej opisane. W archiwum wiedeńskim też nie jest zbyt dobrze. Szlak bojowy odtworzyć się da, ze szczegółami będzie kłopot.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

j-----s
Posty: 24
Rejestracja: 28 gru 2018, 22:39

Re: Oddziały bośniacko-hercegowińskie.

Post autor: j-----s » 14 paź 2020, 21:43

Szkoda, że pozycje niemieckojęzyczne, gdyż z mojego komunikatywnego niemieckiego w technikum pozostało w głowie po ponad 20 latach niewiele.
Ale zawsze lepiej taka literatura jak żadna. Można próbować jakoś przetłumaczyć, jeśli w ogóle można pozycje te gdzieś dorwać.

Niestety jakoś próby zdobycia informacji o służbie wojskowej i losach wojennych pradziadka idą jak krew z nosa. Najpierw na moje zapytanie Kriegsarchiv przesyła mi zaledwie kartkę z kartoteki jeńców wojennych, gdzie niewiele jest informacji określających jednostkę wojskową. W zasadzie przydział mobilizacyjny określony jest w wyrażeniu "2 Bosansky", co mogłoby sugerować 2 Bośniacko-Hercegowiński Pułk Piechoty. Jednak to nic pewnego, zwłaszcza że na zdjęciu pradziadka z obozu w Skobelewie widać brak regulaminowego ubioru oddziałów bośniackich (zwłaszcza brak fezu). A teraz nawet brak literatury.

Trotta wspomina o brakach w źródłach drukowanych, a czy istnieją inne??
I czy pradziadek jako najprawdopodobniej szeregowy mógł służyć w bośniackim pułku w nieregulaminowym mundurze?
Wiem, że oficerowie innego wyznania mogli.

Stani
Posty: 387
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: Oddziały bośniacko-hercegowińskie.

Post autor: Stani » 14 paź 2020, 23:00

Proszę zajrzeć tutaj - Bosnisch-hercegovinische Infanterie - https://de.wikipedia.org/wiki/Bosnisch- ... Infanterie

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Oddziały bośniacko-hercegowińskie.

Post autor: dwójkarz » 23 paź 2020, 08:34


Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Oddziały bośniacko-hercegowińskie.

Post autor: Ursi » 23 paź 2020, 14:07

Nowe, ale pewnie na zasadzie reprintu. A w starym o Galicji tyle co kot napłakał. Przymierzam się do malutkiego tekstu o Bośniakach koło Leżajska, ale napiszę go na podstawie akt brygad, dywizji, korpusów...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Oddziały bośniacko-hercegowińskie.

Post autor: dwójkarz » 23 paź 2020, 16:57

tak, bez zmian, ale jeśli kto nie ma - warto nadal!

dobrze! czekamy!

j-----s
Posty: 24
Rejestracja: 28 gru 2018, 22:39

Re: Oddziały bośniacko-hercegowińskie.

Post autor: j-----s » 08 lis 2020, 20:49

Dziękuję za podsunięcie pozycji w postaci książki. Chyba w tej kwestii istnieje tylko literatura niemieckojęzyczna, co utrudnia mi pozyskanie informacji, ale być może skorzystam i zakupię.

Co do "Bośniaków" to Ursi może byś przymierzył się do napisania coś o Polakach, którzy wyemigrowali na przełomie XIX i XX w. z Galicji, Lubelszczyzny, Bukowiny do Bośni a walczących po stronie A-W w IWŚ. Do samego powiatu Prnjavor wyemigrowało kilka tysięcy, a podczas Wielkiej Wojny mogło być ich nawet kilkanaście tysięcy. Sporo osób stamtąd zostało powołanych przed i w trakcie wojny do armii i walki. Byłbyś pewnie pionierem w tym temacie ;)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości