Uchodźcy z Galicji podczas I wojny światowej w monarchii Habsburgów

Publikacje książkowe
Stani
Posty: 387
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: Uchodźcy z Galicji podczas I wojny światowej w monarchii Habsburgów

Post autor: Stani » 26 sty 2021, 20:28

Galicyjski Eksodus nie podaje zbyt wiele o zatrudnieniu uchodzców,
znalazłem gazetowe ilustracje, które są dobrym uzupełniem tego zagadnienia - obóz w Wagna jest gęsto wzmiankowany w tejże publikacji.

Flüchtlingslager Wagna - historischer Bildbericht - https://www.ebay.de/itm/1916-1-WK-Fluch ... SwUHleUT2g

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Uchodźcy z Galicji podczas I wojny światowej w monarchii Habsburgów

Post autor: Incubus » 28 sty 2021, 19:45

Dtm pisze:
26 sty 2021, 18:36
Jestem pod na prawdę potężnym wrażeniem zdolności organizacyjnych, logistycznych, aprowizacyjnych itd. C.K. Monarchii.
Mam nieodparte wrażenie, że z książki wynikają zupełnie przeciwstawne wnioski.

Swoją drogą, aby być perfekcyjnie przygotowanym na taką skalę uchodźstwa, jak to miało miejsce, należałoby zakładać coś przeciwnego, niż obowiązująca doktryna wojenna i plany strategiczne, czyli dopuścić możliwość klęski po prostu. Sprzeczność tę boleśnie zweryfikowały fakty.

Co do książki. Po wyrażonej przeze mnie w jednym z postów powyżej opinii po lekturze początkowych partii zacząłem mieć niewielkie wyrzuty sumienia, bo początkowa część II rozdziału wydała się całkiem znośnie napisana (może z racji natury opisywanych faktów). Ale to było tylko uśpienie czujności. Niebawem rozbłysła prawdziwa feeria błędów nie tylko stylistycznych, ale i logicznych, gramatycznych, interpunkcja też od sasa do lasa. Wyraziłem też nadzieję, że mimo pewnych niedociągnięć trzeba skupić się na przekazie historyka, nie stylisty. No i nie wyszło. Gwałt na estetyce języka okazał się przemożny, próba przebrnięcia skończyła się groźną dla zdrowia irytacją.
Mam też wrażenie, że książka mogłaby być sporo cieńsza, gdyby odchudzić ją o powtarzające się w różnych wariantach opisy, konkluzje, wnioski. Wiadomo, że oryginalnie jest to praca doktorska i wszystkim uczestnikom przewodu sprawiła satysfakcję, pytanie dlaczego wydrukowana została in exstenso (?)? To, co w dyskursie stricte naukowym jest z jednej strony nieodzowne, z drugiej zaś dopuszczalne (i wybaczalne) niekoniecznie musi znaleźć odzwierciedlenie w publikacji dla szerszego czytelnika. Przywołując słynne zdanie Salieriego, stawiam tezę, że odrobinę za dużo nut w tej partyturze...
Odchudzenie książki miałoby też tę niebanalną zaletę, że przy lekturze nie bolałyby tak bardzo ręce, próbujące utrzymać w stosownym rozwarciu ciasno sklejony blok.
Jeszcze jedna rzecz. Przypisy odwołujące się do "op.cit." w kilku sprawdzonych przypadkach (Sz. An-ski, W. Zakrzewska, V. Makovs'kyj) odsyłają do nieistniejących wcześniejszych przywołań, co potwierdza indeks.

Awatar użytkownika
ljank
Posty: 77
Rejestracja: 04 cze 2018, 13:01

Re: Uchodźcy z Galicji podczas I wojny światowej w monarchii Habsburgów

Post autor: ljank » 18 lut 2021, 11:50

Tu
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/kol ... a-IUzvf5UI
ciekawy album ze zdjęciami wygnańców /bieżeńców/ z Lubelszczyzny.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Uchodźcy z Galicji podczas I wojny światowej w monarchii Habsburgów

Post autor: dwójkarz » 23 mar 2021, 19:45

Przeczytałem... jest świetna! Garść uwag - pozytywnych rzecz jasna - dam jutro może, "minusków" kilka malutkich też. Ale jak na początku - świetna!

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Uchodźcy z Galicji podczas I wojny światowej w monarchii Habsburgów

Post autor: KG » 29 sie 2022, 21:30

W uzupełnieniu - rozmowa z autorem:
https://www.onet.pl/informacje/glos24/n ... 1BlLAYckZo

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości