Andrzej Olejko - autor i redaktor

Publikacje książkowe
dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Andrzej Olejko - autor i redaktor

Post autor: dwójkarz » 13 sie 2021, 14:18

Jak w tytule, bonito dostarczyło, nawet w znośnym stanie (lubieją książkami rzucać i nówki sztuki z maszyn przysyłać w jakości szrotowej), przez łikend poczytam, do przypisów coś potrzebuję.

Prac autora nie znam praktycznie żadnych. KWTC, Wilka i Wilczka nie czytałem (recenzje znam, sprawę znam, Jarek Centek skręcił uwagi o tej drugiej i na YT wrzucił), innych bodaj nie miałem w ręku, "pucką" monografię odkładam na rezerwową listę - brak kasy teraz.

Jedyny przeczytany przeze mnie Rossmann czy też Rosman czy też inny jeszcze kapitan podobał mi się. Dobry pomysł na mikro studium. Plus.

W zbiorówce przednie autorskie nazwiska, interesujące mnie niszowe sprawy, ciekaw jestem wykorzystania literatury i archiwaliów.

Już teraz plus za pomysł książeczki o "Le Diable" - nisza w niszy, a temacik wdzięczny i zręczny.

Minus jeden już widzę z miejsca - kapitalne fotki (tak! nawet "polonika" z lotnictwa morskiego SHS) i dokumenty reprodukowane w wielkości znaczka pocztowego. Lipa, panie, toż to lipa!

Nb. wyrobię sobie może w końcu i zdanie o rzeczywistej wartości rozpoznania lotniczego - dla mnie mogłoby go nie być... Tak na marginesie.

aaaaaaaaaaaaaaa.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Andrzej Olejko - autor i redaktor

Post autor: Trotta » 13 sie 2021, 14:33

dwójkarz pisze:
13 sie 2021, 14:18
wyrobię sobie może w końcu i zdanie o rzeczywistej wartości rozpoznania lotniczego - dla mnie mogłoby go nie być... Tak na marginesie.
Rozwiń tę myśl, proszę! Chodzi Ci o to, że niewiele wnosiło?

Z książek AO zapewne nie dowiesz się zbyt wielu twardych faktów w tym zakresie. To znaczy będzie masa dat, załóg, tras lotu, ustaleń w obserwacjach - ale AO nie jest w stanie napisać niczego, co pozwoliłoby na ocenę realnej przydatności lotniczego zwiadu, z kilku powodów:
1) ma blade pojęcie o przebiegu działań w skali, w której rozpoznanie lotnicze mogło dać podstawę do kluczowych decyzji
2) nie jest moim zdaniem w stanie powiązać ustaleń rozpoznania lotniczego z konkretnymi operacjami, bo o tych ostatnich wie za mało
3) nie ma nawet bladego pojęcia o danych, pochodzących z innych źródeł niż zdjęcia i naoczne obserwacje lotnicze
4) w znanych mi książkach zwykle nie zadawał sobie trudu przeanalizowania, jaki był związek danych ze zwiadu lotniczego z operacjami naziemnymi i ich przebiegiem.
Już kiedyś pisałem, że rozumowanie w tym zakresie sprowadza się do stwierdzeń, mających w istocie wdrukować czytelnikowi/słuchaczowi myśl: skoro latali, to znaczy że owo latanie miało znaczenie doniosłe.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Andrzej Olejko - autor i redaktor

Post autor: dwójkarz » 13 sie 2021, 15:29

Tak, wg mnie lotnictwo rozpoznawcze nic/ niewiele zgoła wnosiło na poziomie operacji, choć moje spojrzenie jest zapewne nieco "spaczone", a w pewnych zakresach "martwe". Działania wywiadu, radiowywiadu, lotnictwa mam nałożone/ nakładam na działania austro - węgierskiej 2 Armii/ Grupy Armii Boehm - Ermollego (od maja 1915 do stycznia 1918) (dla B-E znam niemałe wycinki akt niemieckiej Armii Południe i a - w 3 Armii). Bazuję na kilku studiach wszechstronnie obejmujących poszczególne operacje, z uwzględnieniem działań lotnictwa rozpoznawczego; ustalenia autorów uzupełniłem materiałami wywiadu, radiowywiadu, które dla tej armii znam doskonale i w całości. Nie znam ani jednego przypadku, że lotnictwo rozpoznawcze dostarczyło danych o znaczeniu przełomowym. Nie i już, nie ma czegoś takiego. Kierowanie ogniem artylerii, bombardowanie - tak, rozpoznanie - nie. Lotnictwo jako potwierdzenie przemarszów na zapleczu wykrytych uprzednio przez radiowywiad. Jako potwierdzenie (i puszczenie tam bombek), ale nie jako odkrycie czegoś o czym wywiad jako taki nie wiedział.

Rosjanie także latali, latali i nie wylatali/ nie wypatrzyli (ani też nie rozpoznali w inny sposób) w czerwcu 1916 luki pod Ołyką, która w pewnym momencie miała szerokość 50 km. Ronge o tym wspomina, że zamiast pchać na wprost przed siebie dywizje kawalerii w kierunku na mocno opatrzony Kowel mogli wyładować je tam i zrolować wprost front. A tak... Niemcy wprowadzili "łaty" i sprawa utknęła.

Moja uwaga - "nb." - jest ogólna, nie "pod Olejkę" : ))) z książek o 3 i 16 eskadrze wywiadowczej w 1920 też wynika, że latali, ale w gruncie rzeczy ulatane wiadomości stanowią nikły promil danych przekazywanych w codziennych komunikatach OII/ OIII.

Zakończenie Twego posta mnie rozbawiło : ))) no tak : ))) latali : )))

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Andrzej Olejko - autor i redaktor

Post autor: dwójkarz » 13 sie 2021, 16:28

Ha, przejrzane Skrzydła zwycięzców...

1 Plavec i Albania - perła! - duża praca i duże pieniądze w kwerendy, zazdrość... bo te pieniądze...
2 Mazur i Rumunia
3 Ciglić i Serbia
4 Penz i Caporetto
5 Artl i Piawa

Reszta się nie liczy. Peleton zamykają - niestety - Mleczko i Niestrawski... "tanie" prace, gdyby "podsypać" tak jak był "podsypany" Plavec... I Wojna Światowa jest bardzo droga... nie mamy archiwów u siebie ważnych... ech...

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Andrzej Olejko - autor i redaktor

Post autor: dwójkarz » 13 sie 2021, 16:57

Gapa z zielonym wiankiem... cóż, jest, no dobra, tyle można.

Nb. Stec nie ma EK2 wpisanego w Hauptgrudbuchblatt, przeoczenie? tamże za to info o objęciu przez niego 9 kompanii lotniczej.

Nb. (2) niejaki Petro Franko, syn tego Iwana Franki, austro - węgierski ukraiński strzelec siczowy, pilot ukraiński, obywatel sowiecki następnie, był w latach 30xx... agentem Referatu "Wschód" Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego. I mam na to papiery : )))
Ostatnio zmieniony 13 sie 2021, 17:08 przez dwójkarz, łącznie zmieniany 1 raz.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Andrzej Olejko - autor i redaktor

Post autor: oeffag » 13 sie 2021, 17:02

Reszta się nie liczy.
Jeszcze w innych opracowaniach z tych konferencji zamieszczono między innymi artykuły Paolo Varriale, Davida Mechina, Haralda Potempy,
Matjaża Ravbara, kilku Rosjan i Ukraińców. Nie pamiętam (bo musiałbym siegnąć głębiej do biblioteki) czy nie drukowano Jirki Rajlicha.
Wszyscy oni brali udział w tych corocznych konferencjach w Gorlicach. Cholernie im sie podobały (znam większość z nich z wiedeńskich
konferencji).

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Andrzej Olejko - autor i redaktor

Post autor: dwójkarz » 13 sie 2021, 17:09

Tak, tak, tamtych nie oceniam w tym miejscu. Mechin klasa! Reszta nie zapadła mi w pamięć.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Andrzej Olejko - autor i redaktor

Post autor: oeffag » 13 sie 2021, 17:26

Nb. (2) niejaki Franko, syn tego Franki, ukraiński strzelec siczowy, pilot, obywatel sowiecki następnie, był w latach 30xx... agentem Referatu "Wschód" Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego. I mam na to papiery :
No, miał doświadczenie:
"Feldpost Nr 11, am 6.Januar 1917
An das k.und k.3.Armeekommando.
Das AOK verfugt die dauernde Kommandierung des Leglt.Peter Franko eingeteilt zur Haupt-K.Stelle des 3.A.K. zu den Luftfahrtruppen
zweks Ausbildung zum Beobachter."

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Andrzej Olejko - autor i redaktor

Post autor: dwójkarz » 13 sie 2021, 17:33

tak, tak : )))

ale jest błąd - od 1 stycznia 1917 powinno być już NaStelle : )))

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Andrzej Olejko - autor i redaktor

Post autor: oeffag » 13 sie 2021, 18:59

ale jest błąd - od 1 stycznia 1917 powinno być już NaStelle
Zgadza się, ale trzeba wziąć pod uwagę urzędniczą bezwładność.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości