Waldemar Łazuga " Kalkulować... Polacy na szczytach c.k. monarchii "

Publikacje książkowe
Awatar użytkownika
Slavio
Posty: 186
Rejestracja: 03 cze 2018, 17:57
Lokalizacja: Lublin

Waldemar Łazuga " Kalkulować... Polacy na szczytach c.k. monarchii "

Post autor: Slavio » 09 paź 2021, 17:40

Chodzi mi po głowie ta książka :roll: Ktoś zapoznał się z nią i zechce parę słów o niej skrobnąć :?:

Co nie co jest tutaj : https://historia.org.pl/2013/05/14/kalk ... -recenzja/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Bella qerant alii, tu felix Austria nube

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Waldemar Łazuga " Kalkulować... Polacy na szczytach c.k. monarchii "

Post autor: Ursi » 09 paź 2021, 20:34

Przykro to mówić, ale mam o tej książce, a konkretnie wątkach wojskowych, bardzo złe zdanie. Za przykład niech posłuży to zdanie z Wikipedii*, które zostało przepisane z książki Łazugi:
Poborowi kierowani byli zwykle do jednostek odległych od miejsc zamieszkania: na Bukowinę kierowano Polaków, Włochów i Niemców, do Tyrolu Ukraińców i Słowaków, do Lwowa Rumunów i Czechów

Czytałem fragmenty w bibliotece i postanowiłem nie obciążać ani budżetu, ani półki.

* - https://pl.wikipedia.org/wiki/Armia_Austro-W%C4%99gier
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
Slavio
Posty: 186
Rejestracja: 03 cze 2018, 17:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Waldemar Łazuga " Kalkulować... Polacy na szczytach c.k. monarchii "

Post autor: Slavio » 10 paź 2021, 16:59

Dzięki Sławku za opinię.
Bella qerant alii, tu felix Austria nube

Heines
Posty: 179
Rejestracja: 13 lip 2018, 17:45

Re: Waldemar Łazuga " Kalkulować... Polacy na szczytach c.k. monarchii "

Post autor: Heines » 11 paź 2021, 17:44

Moim zdaniem, to całkiem dobra książka. Przynajmniej jeśli idzie o główny temat tj. o Polakach we władzach c.k. monarchii.

Mamy tu opis kolejnych gabinetów Austrii i ról jaką odegrali w nich Polacy. całość napisana dobrze, nieźle się czyta. No i nie nudzi a to już dużo.

Pozwolę tu sobie przytoczyć dwa fragmenty:
Stawiam w książce tezę, że dla Polaków sięgających po najwyższe urzędy Austria była przede wszystkim depozytariuszką nadziei. Starano się jej przede wszystkim nie szkodzić. Można było z monarchią wiązać rozmaite plany, można je było zmieniać lub precyzować, ale nie umiano sobie politycznych planów ani, co najważniejsze, Polski wyobrazić poza nią. Nie umieli sobie tego wyobrazić ludzie należący do elit umysłowych nie tylko Galicji.
Stawiam tezę, że najważniejszym słowem w ich języku było to, które często wypowiadał Gołuchowski: "kalkulować!".
Chodzi tu o Agenora Gołuchowskiego ojca.
I tu dochodzimy do sedna rzeczy: nie szkodzić, przede wszystkim Austrii nie szkodzić(swoiste polityczne: primum non nocere), trzeba uznać za pierwszą zasadę polityki galicyjskiej(i polskiej) wszystkich polskich ministrów(i kandydatów na ministrów). próbowano osłabić wpływy liberałów, opóźnić demokratyzację, wyodrębnić Galicję, zwrócić Austrię przeciw Niemcom lub Rosji, ale na końcu zwyciężało przekonanie, że nie wolno szkodzić Austrii, bo póki ona istnieje, jest nadzieja.

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Waldemar Łazuga " Kalkulować... Polacy na szczytach c.k. monarchii "

Post autor: Incubus » 11 paź 2021, 19:06

Nie będę odkrywczy, na Forum ewidentnie dominuje "odchylenie militarystyczne" ;) , choć oczywiście bzdur, które wymienia Ursi tolerować nie należy.

Heines
Posty: 179
Rejestracja: 13 lip 2018, 17:45

Re: Waldemar Łazuga " Kalkulować... Polacy na szczytach c.k. monarchii "

Post autor: Heines » 11 paź 2021, 19:29

Incubus pisze:
11 paź 2021, 19:06
Nie będę odkrywczy, na Forum ewidentnie dominuje "odchylenie militarystyczne"
Zgadza się. Niestety.

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Waldemar Łazuga " Kalkulować... Polacy na szczytach c.k. monarchii "

Post autor: Incubus » 11 paź 2021, 19:45

Mam wrażenie, że z tego powodu kilka osób "skorzystało" z okazji i... nie zarejestrowało się na nowym Forum. Wielka szkoda.

Kudlaty95
Posty: 5
Rejestracja: 07 mar 2021, 22:20

Re: Waldemar Łazuga " Kalkulować... Polacy na szczytach c.k. monarchii "

Post autor: Kudlaty95 » 12 paź 2021, 15:21

Sam lubię tematy militarystyczne zwał jak zwał . Jest to temat dominujący na forum , sam on dawna czytałem forum jako niezarejestrowany użytkownik , aż w pewnym momencie postanowiłem się zarejestrować . Poruszane są głównie tematy związany z militariami i nie ukrywam że jest to trochę odpychające z tego powodu rzadko się udzielam , ale również z braku wiedzy 😀. Szkoda że temat marynarki wojennej jest kompletnie ignorowany ? ... Dla mnie jest to temat pasjonujący i nie tylko dla mnie . Po przeczytaniu książki Bogumiła Nowotnego jeszcze bardziej.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Waldemar Łazuga " Kalkulować... Polacy na szczytach c.k. monarchii "

Post autor: DAR » 12 paź 2021, 21:48

Incubus pisze:
11 paź 2021, 19:06
Nie będę odkrywczy, na Forum ewidentnie dominuje "odchylenie militarystyczne"
Jest też niewielkie odchylenie cmentarne 8-) Zresztą to nie forum ma odchylenie tylko ludzie (jakkolwiek to nie zabrzmi ;) ). Jak się ujawni co najmniej dwoje ludzi zainteresowanych np. życiem politycznym monarchii to pojawi się kolejne odchylenie tak jak było przez chwilę w sprawie odznaczeń :)
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Waldemar Łazuga " Kalkulować... Polacy na szczytach c.k. monarchii "

Post autor: Incubus » 12 paź 2021, 23:09

DAR pisze:
12 paź 2021, 21:48
Jest też niewielkie odchylenie cmentarne
Niewielkie to ono raczej nie jest ;) Sam mam w nim też jakiś udział. Cóż, co nas kręci, to nas nie zatopi!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości