Jan Majewski, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu.

Publikacje książkowe
Jan Majewski
Posty: 143
Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11

Re: Jan Majewski, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu.

Post autor: Jan Majewski » 30 gru 2021, 20:17

Ilość stron taka sama (608 stron), wymieniłem zdjęcia w opisie około dwudziestu cmentarzy (przeprowadzone remonty), na kolejnych 15 częściowo, dodatkowo kilkanaście nowych zdjęć z lat 80-tych ubiegłego wieku.
Ponadto nowe informacje o przeprowadzonych remontach, no i poprawione literówki w niemieckojęzycznych inskrypcjach.

tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Re: Jan Majewski, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu.

Post autor: tadeks » 05 sty 2022, 21:00

Album do mnie też dotarł. Solidnie zapakowany. Pierwsze spostrzeżenie po rozpakowaniu: inne zdjęcie na okładce. Było z Ołpin (cm.34), a jest z Przegoniny (cm.69). To z pierwszego wydania póki nie sprawdziłem, to dziwnie kojarzyło mi się z cm.111 w Racławicach.
Zacząłem przeglądać. Zmian sporo, już o nich wspomniano:
TW Stefan pisze:
30 gru 2021, 08:02
Pytanie dla mnie najważniejsze - jak duże są różnice między 1. a 2. wydaniem, bo to pierwsze mam...
KG pisze:
26 gru 2021, 06:54
Zmian dużo, bo też sporo się w tym czasie wydarzyło, a ambicją autora było ich dokumentowanie wprawnym okiem i pewną ręką fotografa. Stąd też mnóstwo nowych zdjęć w miejsce tych z początku stulecia (tego). Również w tekstach wiele uzupełnień i nowych informacji.
Jan Majewski pisze:
30 gru 2021, 20:17
... wymieniłem zdjęcia w opisie około dwudziestu cmentarzy (przeprowadzone remonty), na kolejnych 15 częściowo, dodatkowo kilkanaście nowych zdjęć z lat 80-tych ubiegłego wieku.
Ponadto nowe informacje o przeprowadzonych remontach, no i poprawione literówki w niemieckojęzycznych inskrypcjach.
Ja po wstępnym przejrzeniu zauważyłem jedną bardzo istotną: Janek zamienił numerację cmentarzy 1 i 2. Dyskusji o numeracji tych cmentarzy było mnóstwo, również tu na forum. Zwolenników jednej i drugiej numeracji jest podobna ilość. Teraz w drugim wydaniu albumu jest zgodnie z
KG pisze: Według mnie, krótko pisząc, 1 na zachód, 2 na wschód od płytkiego parowu.
...
Z akt Archiwum Narodowego w Krakowie wynika według mnie, że mogiła masowa na wschód od parowu ma numer 2, a mogiła na zachód – nr 1,
Na dziś tyle. Janek dzięki.

Awatar użytkownika
piters
Posty: 69
Rejestracja: 04 cze 2018, 10:36

Re: Jan Majewski, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu.

Post autor: piters » 09 sty 2022, 16:14

Wczoraj "patentowałem" opisaną w albumie, kuszącą (przez kładkę) propozycję dojścia do cmentarza nr 65. Kładka znajduje się na zapleczu gospodarstwa - chyba że kiedyś była jeszcze jakaś inna, albo nie trafiłem na właściwą - a długość łańcucha czarnego pieska jest tak dobrana, że osłania on również zachodni jej przyczółek. W jedną stronę udało mi się z zaskoczenia przemknąć, w drugą zdecydowałem się na szukanie brodu :D

Jan Majewski
Posty: 143
Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11

Re: Jan Majewski, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu.

Post autor: Jan Majewski » 09 sty 2022, 23:14

Tak, o tą kładkę chodzi, widać dalej nic się nie zmieniło. Gospodarz gdy jest na podwórku woła psa do siebie.
Rzadko odwiedzany cmentarz, może właśnie z powodu dojścia i braku oznaczeń przy drodze.

Awatar użytkownika
piters
Posty: 69
Rejestracja: 04 cze 2018, 10:36

Re: Jan Majewski, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu.

Post autor: piters » 11 sty 2022, 00:17

Też tak sądzę - co jest poniekąd logiczne, bo dobra przeszkoda na przedpolu zatrzyma każdy atak. Dla mnie był to ostatni cmentarz, jakiego brakowało do odwiedzenia wszystkich zachowanych z '400'. A przecież przejeżdżało się tamtędy wielokrotnie - to nie było gdzie postawić samochodu, to nie widać dobrego dojścia; nawet ta dróżka prowadząca do brodu jest jakaś taka słaba, latem niewiele różni się od łąki; zwykle brakowało czasu na myszkowanie albo nie było na to weny. No ale, wreszcie udało się. Nawet kataru po tym brodzeniu nie złapałem, choć trochę się do butów nalało ;)
Nie ukrywam, że piękne zdjęcia w albumie i wzmianka o kładce bardzo mi podniosły morale, bo pewnie czekałbym z tą wyprawą do wiosny. Jeszcze raz dziękuję! :)

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Jan Majewski, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu.

Post autor: KG » 12 sty 2022, 12:26

Gdy woda duża a pies w pracy, można suchą stopą przez Małastówkę poniżej cerkwi i potem bez wyraźnej ścieżki do czarnych znaków albo trochę wcześniej do góry na tzw. czuja.
Ostatni z 400! – istotna cezura.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Jan Majewski, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu.

Post autor: DAR » 13 sty 2022, 00:05

piters pisze:
11 sty 2022, 00:17
Dla mnie był to ostatni cmentarz, jakiego brakowało do odwiedzenia wszystkich zachowanych z '400'.
Witamy w klubie ;)
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

morganghost
Posty: 23
Rejestracja: 03 cze 2018, 23:01

Re: Jan Majewski, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu.

Post autor: morganghost » 20 sty 2022, 20:01

Po ile książka u Pana Majewskiego? Pytam bo chciałbym wiedzieć jaka różnica cenowa w księgarni jest.

tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Re: Jan Majewski, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu.

Post autor: tadeks » 20 sty 2022, 20:16

morganghost pisze:
20 sty 2022, 20:01
Po ile książka u Pana Majewskiego? ...
Ta oraz inne info w temacie albumu już na forum były.
Tu namiary http://www.cmentarzewojenne.pl/podstrony/kontakt.html

Jan Majewski
Posty: 143
Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11

Re: Jan Majewski, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu.

Post autor: Jan Majewski » 21 sty 2022, 14:56

morganghost pisze:
20 sty 2022, 20:01
Po ile książka u Pana Majewskiego? Pytam bo chciałbym wiedzieć jaka różnica cenowa w księgarni jest.
Koszt książki wynosi 95 zł. Cenę celowo wydrukowałem na na ostatniej stronie, ponieważ cena albumów o tej objętości (608 stron) zaczyna się od kwoty 150 złotych. Przy braku kwoty księgarnie mogły by zawyżać cenę.
Przy zamówieniu albumu bezpośrednio u mnie, cena wynosi 95 zł, a koszt przesyłki "biorę" na siebie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości