Legiony

Filmy fabularne i filmy dokumentalne
Awatar użytkownika
Trotta

Re: Legiony

Post autor: Trotta » 13 sty 2021, 13:10

A ja uważam, że warto obejrzeć. Inaczej naprawdę ciężko wyrobić sobie zdanie na temat tego, jak bardzo zły to film.

Można owo zdanie wyrobić sobie w zarysie czytając dość zabawny komentarz użytkownika mfudala2002 na filmwebie:
https://www.filmweb.pl/reviews/recenzja ... iony-22954

Uczucia moje były dość zbieżne, acz na skrzyniach z manlisiami były austriackie napisy i takież, a nie rosyjskie, orły, a w dodatku epizodzik Szyca wydaje mi się zagrany dobrze. W furażerce nie każdy musi wyglądać na mędrca ze wschodu.

Obowiązek zmusił mnie też do obejrzenia "Piłsudskiego". Rewelacji nie ma, odbrązowienie JP w szczegółach, w sposobie realizacji - raczej film dla szkół. Film wszakże do oglądania się nadaje, do złośliwości nie prowokuje, w scenariuszu idiotyzmów brak.
Gutenberg, Johann Gutenberg nazywał się ów człowiek, którego diabeł spił w Moguncji reńskim winem i kazał mu w roku 1450 wynaleźć nową torturę ludzi niepiśmiennych i ubogich duchem.
[Wittlin, Sól ziemi]

Awatar użytkownika
Dtm

Post autor: Dtm » 25 wrz 2021, 09:48

Ursi pisze:
11 sty 2021, 16:16
Pięknie napisane. Taki temat, taka rocznica, a tu taki bałamutny knot. Ja jeszcze nie miałem okazji obejrzeć... I nie wiem, czy chcę.
Zmotywowaliśmy się przed przyjazdem na pewne legionowe obchody w Krakowie i obejrzeliśmy tzw. wszystko.

„Legiony” - porażka zupełna. Gdy byliśmy w Sanoku lata temu, to Rekonstruktorzy z Przemyśla i (chyba też) cwancigerzy, dostali maciejówki, realizator zrobił dym i pył i maszerowali dookoła kościółka, a wyglądało to nieźle. Ale może to było do innych „Legionów”, bo ten melodramat z psycholami to na prawdę porażka. Szkoda pamięci II Brygady.

„Józef Szyc-Piłsudski” - cały film o tym by wybielić co się da z kolorowej przeszłości towarzysza Wiktora/Zdzisława i urwać przed Kundschaftsagentem. Miło, że Piłsudskim nie był Baka, Zapasiewicz, Gogolewski lub Frycz, ale Szyc równie podobny do Ziuka, jak do szwoleżera z 1920 roku.

„Piłsudski” odcinkowy z tego wszystkiego najlepszy, ale widać, że zabrakło kasy na statystów, a film jest też głównie o tym, że Koplewska złą kobietą była, Lewandowska też, a Ziuk święty, romantyczny i rycerski. Kalendarz zdarzeń pozamieniano całymi latami, by nie wyszło, że Ziuk to świnia i w sprawach osobistych ośrodka decyzyjnego nie miał w w głowie. To się jednak da oglądać. Szczególnie, że Wilno kręcone w Przemyślu. Ale - nie polecam. Da się, gdy kto bardzo chce jakkolwiek przenieść się w czasie.
"Do Polski? To pojedziesz i wrócisz! Przecież to nie jest zagranicą!" (Mitzi do Kani w "CK Dezerterach")

Incubus

Post autor: Incubus » 25 wrz 2021, 12:06

Dtm pisze:
25 wrz 2021, 09:48
w sprawach osobistych ośrodka decyzyjnego nie miał w w głowie
No, cudne :D

ODPOWIEDZ