Kriegsarchiv

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
j-----s
Posty: 24
Rejestracja: 28 gru 2018, 22:39

Re: Kriegsarchiv

Post autor: j-----s » 02 mar 2020, 13:31

Szkoda Ursi, ale dzięki i tak dużo pomogłeś. Może ktoś inny ma jakieś pomysły??

Awatar użytkownika
rempage
Posty: 40
Rejestracja: 20 lut 2019, 18:22

Re: Kriegsarchiv

Post autor: rempage » 05 mar 2020, 00:01

Jak mam pytanie dotyczące odznaczeń. Mój pradziadek w 1917r otrzymał Złoty Krzyż Zasługi na wstążce Medalu za Odwagę. Nie wiem jak powszechny był to medal ale czy dokumenty odznaczeń znajdują się w Kriegsarchiv?
Inna sprawa dotyczy akt Polaków w armii Austro-Węgierskiej. Wiem że archiwum w Wiedniu tłumaczy się że Austria przesłała wszystkie akta do poszczególnych państw. Jednak czy to cała prawda? W Centralnym Archiwum Wojskowym w Wa-wie są tylko akta dotyczące odznaczeń lub wojskowych będących już w polskim wojsku po 1918r.

j-----s
Posty: 24
Rejestracja: 28 gru 2018, 22:39

Re: Kriegsarchiv

Post autor: j-----s » 05 mar 2020, 16:02

Na pewno są kartoteki jeńców, rannych i poległych. Kiedyś czytałem na jakimś forum, że odznaczeni i oficerowie też maja osobne kartoteki, ale warto aby wypowiedział się ktoś, kto kwerendował w tym zakresie i otrzymał odpowiedź. Ja nie kwerendowałem, gdyż mój przodek nie był ani oficerem i raczej nie był odznaczony.
Archiwum odpowiada podobnie, że oprócz powyższych kartotek, resztę przekazali do państw zgodnie z miejscem zamieszkania danego żołnierza po wojnie. Nie wiem czy to cała prawda. Jeśli chodzi o CAW to nie kwerendowałem, ale czytałem na forach podobne wersje jak napisałeś powyżej.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Kriegsarchiv

Post autor: Ursi » 07 mar 2020, 06:55

Piszą, że przesłali wszystkie akta osobowe do poszczególnych państw, ale to bujda. Ich standardowa odpowiedź. Wyobrażacie sobie ile byłoby roboty z samym podzieleniem akt osobowych na kilka krajów? Interpretacja, dzielnie, przechowywanie, ustalenia, wysyłka? Międzywojnia by brakło...

O ZKZ muszą się wypowiedzieć znawcy, ale z tego co co wiem, to było to nieliche odznaczenie. Myślę, że warto zaryzykować i zlecić kwerendę w zbiorze akt odznaczeniowych (Belohnungsanträge). Przy tak ograniczonym zakresie kwerenda nie powinna wiele kosztować.

O ile wiem, to nie ma niczego takiego jak oddzielne kartoteki odznaczonych. Jest zbiór wniosków odznaczeniowych, do którego nie ma się dostępu od tak. Akta osobowe są przetrzebione. Parę przykładów znanych postaci, w c.k. armii służących jako oficerowie młodsi: S. Maczek – akta osobowe + odznaczeniowe; S. Dąbek – akt osobowych nie ma, są odznaczeniowe; A. Chruściel: nie ma akt osobowych, odznaczeniowych jeszcze nie szukałem; J. Aleksiewicz: akt osobowych brak; S. Sosabowski: akt osobowych brak (jest tylko patent porucznikowski), odznaczeniowych poszukam przy następnej wizycie. Jeszcze paru oficerów rezerwy szukałem i nie znalazłem dosłownie nic...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
rempage
Posty: 40
Rejestracja: 20 lut 2019, 18:22

Re: Kriegsarchiv

Post autor: rempage » 07 mar 2020, 11:56

Dzięki Ursi. Komu się taką płatną kwerendę zleca? Archiwum może ją przeprowadzić?

Swoją drogą przeglądając karty u Mormonów z archiwum we Lwowie widziałem wiele z nich wymieszane z aktami dotyczącymi już służby w wojsku polskim. Widać więc że CAW wszystkiego nie ma nawet dotyczącego WP.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Kriegsarchiv

Post autor: Ursi » 08 mar 2020, 07:48

Najlepiej zlecić to właśnie archiwum. Trzeba będzie zapłacić zapewne za pół godz. poszukiwań, koszt skanów (są kapitalne jakościowo), płytki CD i wysyłki. Wyślij im list, podając też e-mail.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

j-----s
Posty: 24
Rejestracja: 28 gru 2018, 22:39

Re: Kriegsarchiv

Post autor: j-----s » 08 mar 2020, 15:22

Ursi pisze:
07 mar 2020, 06:55
Piszą, że przesłali wszystkie akta osobowe do poszczególnych państw, ale to bujda. Ich standardowa odpowiedź. Wyobrażacie sobie ile byłoby roboty z samym podzieleniem akt osobowych na kilka krajów? Interpretacja, dzielnie, przechowywanie, ustalenia, wysyłka? Międzywojnia by brakło...
No to teraz zabiłeś mi ćwieka Ursi... Bo skoro nie przesłali, to czy jednak zlecić kwerendę w Archiwum mimo ich wymijająco-odradzającej odpowiedzi??

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Kriegsarchiv

Post autor: Ursi » 09 mar 2020, 11:18

Ja myślę, że tych akt po prostu już nie ma. Jednostki górno- i dolnoaustriackie wiozły swoje całe archiwa do kraju. A takie galicyjskie pułki nie wracały już jako zwarte oddziały z frontu włoskiego czy z Ukrainy. Z Italii trzeba było przejechać przez Wiedeń, kombinując co chwilę transport. A z Ukrainy wracało się i walczyło jednocześnie. Liczył się chłop i jego karabin, a nie papiery... W Wiedniu w papierach jednostek jeśli nawet coś jest, to są to śmieszne świstki gospodarcze. W Kriegsarchivie mogą mieć i mają głównie to, co było w jednostkach centralnej administracji wojskowej.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
rempage
Posty: 40
Rejestracja: 20 lut 2019, 18:22

Re: Kriegsarchiv

Post autor: rempage » 09 mar 2020, 23:12

Ursi pisze:
08 mar 2020, 07:48
Najlepiej zlecić to właśnie archiwum. Trzeba będzie zapłacić zapewne za pół godz. poszukiwań, koszt skanów (są kapitalne jakościowo), płytki CD i wysyłki. Wyślij im list, podając też e-mail.
OK.Czyli uściślając wypełniamy wniosek dla podoficera https://www.statearchives.gv.at/at.gv.b ... 57b4beb96f

I jeszcze drobny detal. Rozumiem że Złoty Krzyż Zasługi to będzie Goldenes Verdienstkreuz ? :D

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Kriegsarchiv

Post autor: Ursi » 10 mar 2020, 07:59

Tak, wg mnie to właściwy formularz.

Twój przodek miał konkretnie Goldenes Verdienstkreuz am Bande der Tapferkeitsmedaille.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości