Poszukiwania familijne

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Poszukiwania familijne

Post autor: dwójkarz » 19 lip 2018, 05:55

Prośba od jednego z moich korespondentów (fragmenty):

"Chodzi mi o ustalenie jakie jednostki stacjonowały w 1915 i 1916 roku w okolicach dzisiejszy Stalowej Woli. Mój dziadek służył w armii CK i właśnie w tym czasie tam stacjonował"
"Z Kriegsarchiv z Wiednia odesłali mnie do AGAD i do Lwowa"

I co dalej? Jak zacząć/ kontynuować? Jakie dane od korespondenta jeszcze potrzebne?

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Poszukiwania familijne

Post autor: Ursi » 19 lip 2018, 08:30

Pytanie jest trochę źle postawione. Jest zbyt ogólne: ludziom często chodzi o to, jakie jednostki walczyły. I to ustalić jest bardzo łatwo. Gorzej ze stacjonowaniem w garnizonie, bo po wojnie o takich nudach nikt nie pisał. Przedwojenny garnizon był w Nisku. No, garnizonik, bo na jeden batalion. Nota bene był to najbardziej wysunięty na północ garnizon w Galicji (choć nie w całych A-W).

Jeśli chodzi o 1915 rok, to teren dzisiejszej Stalówki bardzo długo pozostawał po rosyjskiej stronie frontu. Potłuczono się chwilę pod Niskiem (XIV i VIII kor, w tym ostatnim niemiecka 47. ResD), ale na początku czerwca front cofnął się deczko na południe. Ofensywę na północ, północny wschód wznowiono dopiero pod koniec tego miesiąca.

Czy i co wsadzono w tej rejon po przejściu frontu — na razie nie potrafię powiedzieć. Nie sądzę, żeby coś większego, bo kadry galicyjskich pułków były już wtedy od dawna w Czechach i na Węgrzech. Wiem natomiast, że w lecie 1918 rzucono do Niska kompanię asystencyjną 8. SchR. Gorącą jesienią już jej tam nie było — po kompanii z różnych SchR ulokowano w Tarnobrzegu i Leżajsku. Co ciekawe, mam dwa zdjęcia z 1915/1916 roku z Leżajska, na których uwidoczniono żołnierzy niemieckich... coś się, cholera, szwendało po tych stronach i szczerze wątpię, że kiedykolwiek uda się ustalić co, jak i dlaczego.

Z Kriegsarchivem tak już jest: jak się im nie poda jednostki, to odsyłają. Za dużo mają papieru do przekopania, a oprócz grubdbuchów z różnych lat nic nie ma katalogów. Nawet akta odznaczeniowe! Warto wreszcie pamiętać, że takich pytań dostają tysiące... Prawda jest taka, że akt jednostek galicyjskich jest tyle, co kot napłakał. A jednostek, do których antenat mógł trafić — dziesiątki.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Poszukiwania familijne

Post autor: dwójkarz » 19 lip 2018, 15:40

Dzięki za wszystko! Przekażę.

Nb. przypuszczalnie był sierż lub st sierż w... żandarmerii. Jak na żand dużo, spróbuję dalej ruszyć.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Poszukiwania familijne

Post autor: Ursi » 19 lip 2018, 16:08

U. Jeśli ziandar, to problem jeszcze większy...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Poszukiwania familijne

Post autor: dwójkarz » 19 lip 2018, 18:01

Wiem, ale tu z kolei mogę zrobić pewien "ruch", bo w końcu żandarmeria = kontrwywiad, więc takowych namierzałem.

azarel
Posty: 33
Rejestracja: 05 cze 2018, 14:01

Re: Poszukiwania familijne

Post autor: azarel » 28 lip 2018, 00:10

Do Tbg i sąsiednich powiatów w 1918 roku przysłano jak napisał Pan Sławomir batalion asystencki z Wiednia. Wg wspomnień Józefa Rawskiego adiutanta PKWP składał się z 3 kompanii piechurów i oddziału MGA. 1 listopada 1918 komenda bat. z jedną kompanią i dwoma karabinami znajdowała się w Tbg, druga kompania z 2 karabinami siedziała sobie w Turbii, a trzecia z 2 karabinami w Jaślanach (pow. Mielec). Co do żandarmerii: Jan Słomka, wieloletni wójt gminy Dzików (dziś osiedle Tbg) napisał w swym "Pamiętniku włościanina" : "pozostali tylko na swych kwaterach ostatni Niemcy i Czesi-żandarmi" ( odnosi się do 1 listopada 1918 r.). W TBG żandarmeria oznaczona była nr 17. Nazwiska żandarmów z Tbg i okolic pojawiają się w wzmiankach u Słomki i u Rawskiego ( "Republika Tarnobrzeska w świetle źródeł i wspomnień adiutanta Powiatowej Komendy Wojsk Polskich w Tarnobrzegu:)
O ile pamiętam to i w Leżajsku były jednostki asystenckiego z Wiednia (proszę o doprecyzowanie Pana Sławomira:)
A co do 1916 to przysłano w te rejony jednostki, które m.in zajmowały się grobownictwem wojennym w XVI Oddziale Inspekcji w Przemyślu.
Pozdrawiam,
Radek

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Poszukiwania familijne

Post autor: Ursi » 28 lip 2018, 09:25

Tak, w Leżajsku była kompania 1. Pułku Strzelców (dawnego LIR-u). Z tej samej jednostki był baon asystencyjny wysłany do Tarnobrzega (i, jak podają Suppan & Co., składał się rzeczywiście z trzech kompanii).
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości