prośba o identyfikację jednostki

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
Dariusz Winnicki
Posty: 9
Rejestracja: 30 lis 2019, 21:07

prośba o identyfikację jednostki

Post autor: Dariusz Winnicki » 07 gru 2019, 20:31

Jesteście moją przedostatnią nadzieją :)

Mam zagwozdkę - nie wiem w jakiej jednostce mógł służyć mój Pradziad Bronisław Winnicki.
Dysponuję garścią informacji naprowadzających ale niestety brak mi wiedzy aby dojść do tego samodzielni. Otóż:

inżynier geodeta Bronisław Winnicki

- służbę zasadniczą i ćwiczenia rezerwy w 1905 odbywał w Stanisławowie w jednostce artylerii polowej , zapewne 31 pułk armat polowych. Po zakończeniu ćwiczeń w stopniu podporucznika

- w dniu rozpoczęcia działań wojennych mieszkał wraz z rodziną we Lwowie. Miał wówczas 38 lat i na 100% został powołany do wojska. Przypuszczam że także do jednostki artylerii - pytanie KTÓREJ ?

Niestety z tego okresu posiadam tylko dwa zdjęcia, kawałek pocztówki i nazwisko (i zdjęcie) dowódcy tej jednostki - Hauptmana Babki.

Proszę was o wszelkie sugestie - niestety próbowałem już w Kriegsarchiv w Wiedniu ale to droga przez mękę.

poniżej zdjęcia - można z nich coś konkretnego wywnioskować ?

Z góry serdeczne dzięki !
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

KG
Posty: 759
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: prośba o identyfikację jednostki

Post autor: KG » 07 gru 2019, 22:02

Bronisław Winnicki po raz ostatni pojawia się w Schematyzmie na rok 1907 jako podporucznik rezerwy w Divisionsartillerieregiment Nr. 31 w Stanisławowie. Wkrótce pułk ten przyjął nazwę Feldkanonenregiment Nr. 31.
Jeśli w czasie wojny został powołany do służby w artylerii, to pewno w tym pułku.
Z fragmentu korespondencji wynika, że podpisana jest "twoja Ela", a adresatem jest Hptm. Babka. W 1914 por. Karl Babka służył w IR. 21 z Kutnej Hory, a podczas wojny jako kapitan w Landsturmie. Wiek Bronisława Winnickiego też wskazywałby na Landsturm.

Karl Babka w kwietniu 1915 roku wymieniany jest w związku z batalionem Landsturmu Nr. 33, w lipcu 1915 roku – przy dowództwie Korpusu Hofmanna, a w grudniu 1916 roku jako dowódca wojskowego oddziału roboczego przy komendzie korpusu (bez nazwy lub numeru).

Dariusz Winnicki
Posty: 9
Rejestracja: 30 lis 2019, 21:07

Re: prośba o identyfikację jednostki

Post autor: Dariusz Winnicki » 08 gru 2019, 12:24

Dziękuję za informacje , bardzo !

Otrzymałem z Kriegsarchive informacje nt. FK 31
"Bei Kriegsausbruch im August 1914 unterstand das FKR 31 der 43. Feldartilleriebrigade (43. Landwehrinfanteriedivision/k.u.k. 2. Armee/Russland). Ende Juli 1916 unterstand das FKR 31 der 31. Feldartilleriebrigade/V. Korps/2. Armee/Russland. "

Czy stoi to w sprzeczności z tym co napisałeś powyżej ? Obydwa zdjęcia i pocztówka są z okresu wojny , Dziadek został zwolniony z wojska w 1916, zapewne ze względu na wiek. Chciałbym jednak spróbować dojść do tego jak wyglądał szlak bojowy który w ciągu tych 2 lat musiał przejść.

Haupmann Babka to ten krępy wojak na siwku, do niego adresowała pocztówkę moja prababka.

Czy elementy umundurowania - wysokie buty i szabla w jakiś sposób określają typ jednostki ?

Zastanawiałem się nad tym co napisałeś odnośnie zmobilizowania - czy to prawdopodobne aby był mobilizowany do innego rodzaju wojsk niż ten w którym odbywał ćwiczenia ? Jaki miałoby to sens ? I czy na pewno musiała być to jednostka artylerii w Stanisławowie skoro we Lwowie też były jednostki artylerii ?

dziękuję raz jeszcze za pomoc.

KG
Posty: 759
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: prośba o identyfikację jednostki

Post autor: KG » 08 gru 2019, 20:50

Ja już w tej sprawie wiele nie pomogę. Może ktoś coś uzupełni, potwierdzi, zaprzeczy, wyciągnie wnioski ze zdjęć, umundurowania.
Podsumuję.
Bronisław Winnicki od 1.01.1899 roku był kadetem rezerwy, a od 1.01.1905 roku – podporucznikiem rezerwy. Odznaczony był Medalem Jubileuszowym. Służył w pułku artylerii w Stanisławowie.
Ostatni raz pojawia się w Schematyzmie na rok 1907. Potem nie jest już w rezerwie.
Zakładam, że jako 38 letni podporucznik / porucznik (na zdjęciu ma dwie gwiazdki, więc awansował) artylerii, nie będący w rezerwie, nie został powołany do służby w artylerii tylko do Landsturmu. W tej sytuacji jego artyleryjskie przygotowanie, dość ograniczone, nie miało specjalnego znaczenia, bo w tej formacji artylerii nie było. Natomiast to, że był z zawodu geodetą przydatne było na pewno.
Jak piszesz – jego dowódcą był Hptm. Babka. Zakładam, że to Karl (Karol?) Babka z IR. 21. Tu muszę sprostować mój poprzedni post – Karl Babka wprawdzie figuruje w Schematyzmie na 1914 rok, ale z prasy wiadomo, że z armii odszedł jako porucznik rezerwy 31.12.1913 roku, co ogłoszono w połowie roku 1914. W listopadzie został porucznikiem Landsturmu, w lipcu jest już kapitanem Landsturmu (prawdopodobnie awans 1.05.1915).
Jak już pisałem poprzednio – znalazłem trzy wzmianki o służbie Karla Babki - w kwietniu 1915 roku batalion Landsturmu Nr. 33, w lipcu 1915 roku – przy dowództwie Korpusu Hofmanna, a w grudniu 1916 roku - dowódca wojskowego oddziału roboczego przy komendzie korpusu (bez nazwy lub numeru).

Dariusz Winnicki
Posty: 9
Rejestracja: 30 lis 2019, 21:07

Re: prośba o identyfikację jednostki

Post autor: Dariusz Winnicki » 08 gru 2019, 22:02

raz jeszcze bardzo dziękuję - te informacje to i tak 100% więcej niż miałem :)

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: prośba o identyfikację jednostki

Post autor: krakał » 09 gru 2019, 09:39

Na zdjęciu portretowym nosi kurtkę mundurową z naramiennikiem z pętli ze sznura w barwach złoto - czarnych, typowym dla oficerów artylerii i kawalerii. Z kolorystyki munduru nie próbuję nic wnioskować. Jasna kurtka, ciemne spodnie... Świerzbi mnie napisać, że spodnie wyglądają na czerwone, kawaleryjskie (a kurtka jasnobłękitna albo hechtgrau), ale Bóg jeden wie. Taki zestaw by wskazywał na kawalerię, nie na artylerię.... Nie wiem, czy to możliwe.
KG pisze:
08 gru 2019, 20:50
nie został powołany do służby w artylerii tylko do Landsturmu. W tej sytuacji jego artyleryjskie przygotowanie, dość ograniczone, nie miało specjalnego znaczenia, bo w tej formacji artylerii nie było.
Była. Oddziały artylerii pospolitego ruszenia stanowiły gros sił artylerii w twierdzach. Niektóre brygady "liniowe" pospolitego ruszenia (np. 95) miały też przewidziane w przedwojennych planach własne, organiczne baterie artylerii.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: prośba o identyfikację jednostki

Post autor: Trotta » 09 gru 2019, 11:39

Od lutego 1915 do lutego 1916 Feldpost nr 17 = Korps Hofmann.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

KG
Posty: 759
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: prośba o identyfikację jednostki

Post autor: KG » 09 gru 2019, 17:18

krakał pisze:
09 gru 2019, 09:39
Oddziały artylerii pospolitego ruszenia stanowiły gros sił artylerii w twierdzach. Niektóre brygady "liniowe" pospolitego ruszenia (np. 95) miały też przewidziane w przedwojennych planach własne, organiczne baterie artylerii.
A jednak. Sądziłem, że w tych ciężko walczących brygadach Landsturmu artyleria była z armii wspólnej. A tu jeszcze, a właściwie przede wszystkim, twierdze…

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: prośba o identyfikację jednostki

Post autor: krakał » 10 gru 2019, 10:05

Te baterie formowały owszem pułki armat armii wspólnej, ale zdaje się z rezerwistów zobowiązanych do służby w landszturmie, choć tego nie jestem pewien. Oddziały artylerii dla twierdz były formowane inaczej.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości