pułki galicyjskie

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
Alicja

pułki galicyjskie

Post autor: Alicja » 13 sty 2021, 12:06

Czy na podstawie miejsca urodzenia można wnioskować gdzie służył dany żołnierz?
Czy jeśli pradziadek urodził się w Wólce Grądzkiej (wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie Mędrzechów) i był chłopem to mogę przypuszczać że służył w 12 dywizji piechoty - krakowskiej?
Pradziadek był w wojsku w okresie około 1886 -1890. Gdzie w tym czasie mógł zasłużyć na taki medal? Prawodpodobnie jest to srebrny Medal Waleczności Tapferkeitsmedaille.
Ten medal jest jedynym śladem jaki posiadam.
medal.jpg
501655_9188187f22eoi5c235wcf2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2021, 13:45 przez Alicja, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Trotta

Re: pułki galicyjskie

Post autor: Trotta » 13 sty 2021, 12:38

W czasach pokoju i na początku wojny wnioskowanie na podstawie miejsca urodzenia ma spore szanse dojścia do odpowiedzi prawidłowej.

Uściślając - nie tyle urodzenie czy nawet zamieszkanie, ale tzw. swojszczyzna, przypisanie do gminy decydowała o przydziale wojskowym. Tyle że w przypadku przytłaczającej większości zwykłych żołnierzy wychodzi to na to samo. Biorąc pod uwagę podane lata - mógł zatem służyć w jednostkach tarnowskich: IR. 57 albo LIB. 53 (wówczas nie było pułków Landwehry, tylko bataliony).

Jeśli dostał Tapferkeita, to najpewniej w czasie wojny został powołany ponownie. Tyle że rocznikowo był już osobą mocno wiekową (zakładam, że urodził się około 1865 r., w chwili wybuchu wojny miał już 49 lat). To czyni jednostki typowo frontowe mało prawdopodobnymi. Raczej Landsturm i to też jakiś dalszego rzutu. Z drugiej strony - gdzieś tego Tapferkeita zdobył. Może podasz imię i nazwisko, czasami coś w prasie z epoki wyskakuje?

Zrobiłem też małą poprawkę w tytule ;)
Die Gott als Slav und Magyaren schuf, Sie streiten um Worte nicht hämisch,
Sie folgen, ob deutsch auch der Feldherrnruf, Denn: Vorwärts! ist ungrisch und böhmisch [Grillparzer]

Alicja

Post autor: Alicja » 13 sty 2021, 13:49

Dzięki za info i poprawki :) , nazywał się Józef Lichwała urodził w 1865. Ze zdjęcia z medalem, na którym ma 30-40 lat wnioskuję że nie dostał tego medalu za WW tylko wcześniej. W 1905 uchwałą Rady Miasta Krakowa uzyskał prawo przynależności do gminy Kraków, a w 1914 mieszkał już pod Lwowem.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2021, 14:42 przez Alicja, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Trotta

Post autor: Trotta » 13 sty 2021, 14:28

Tyle że nie bardzo jak miał dostać wcześniej odznaczenie, skoro Austro-Węgry nie prowadziły żadnych wojen.

Znasz datę wykonania zdjęcia czy tylko szacujesz? Bo na moje oko ciężko mieć pewność, że nie jest to człowiek pięćdziesięcioletni...

Swojszczyzna w Krakowie oznaczałaby mocno odmienne przydziały w razie wojny. Lwów dodatkowo sprawę komplikuje, ale rozumiem, że tam swojszczyzny już nie uzyskał?

No i najważniejsze - dopiero teraz przyjrzałem się zdjęciu dokładnie. Czy to na pewno jest Tapferkeit? Wstążka niepokojąco przypomina Verwundetenmedaille - tyle że ten został ustanowiony już w 1917 r. Dobrze byłoby, żeby jeszcze parę osób zerknęło na zdjęcie, może to wcale nie jest odznaczenie wojskowe i Józef Lichwał otrzymał je za jakieś zasługi cywilne?
Die Gott als Slav und Magyaren schuf, Sie streiten um Worte nicht hämisch,
Sie folgen, ob deutsch auch der Feldherrnruf, Denn: Vorwärts! ist ungrisch und böhmisch [Grillparzer]

Alicja

Post autor: Alicja » 13 sty 2021, 15:10

Już raz o ten medal pytałam i takie były przypuszczenia forumowiczów https://www.austro-wegry.eu/viewtopic.p ... 5247#p5247
W tym czasie chyba tylko Bośnia i Hercegowina wchodzi w grę, gdzie armia austro-węgierska wysłała 12 tyś żołnierzy z Galicji? Znalazłam opracowanie na ten temat: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/b ... 4-14-8.pdf
Ale tu też nie ma zbyt wiele. Są wymienione jakieś odznaczone osoby, dalej już nie dotarłam.
Nie ma siwych włosów, ani nawet zakoli i ze stroju bardziej wygląda na okres kiedy mieszkał w Krakowie: był stróżem domu i fiakrem oraz statystował w Teatrze i pozował Matejce, aniżeli na okres kiedy mieszkał w Konopnicy pod Lwowem i był rolnikiem i przeczołgała go WW. Ale żadnych dowodów nie mam. Nie wiem o nim zbyt wiele.

ODPOWIEDZ