Zdjęcie. Prośba o informację.

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
slate
Posty: 4
Rejestracja: 29 cze 2020, 07:46

Zdjęcie. Prośba o informację.

Post autor: slate » 23 sty 2021, 06:41

Dzień dobry,
Prośba do znawców.
Załączam zdjęcie pradziadka (siedzi po prawej). Zostało zrobione najprawdopodobniej w 1914r. w Rzeszowie w zakładzie E.Janusza CK Nadwornego Fotografa jak przekazuje informacja pod zdjęciem, przed wyruszeniem pradziadka na wojnę. Pochodził z okolic Rzeszowa. Z przekazów rodzinnych wiem, że walczył on w Galicji w stopniu szeregowego. Zachorował na czerwonkę i był leczony w szpitalu w Przemyślu, przed zamknięciem oblężenia (którego?) twierdzy został ewakuowany na zaplecze frontu. Po wyleczeniu wrócił do swojej jednostki i w armii doczekał 1918 roku.
Czy na podstawie zdjęcia (elementy munduru, buty) da się określić cokolwiek?
zdj.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Zdjęcie. Prośba o informację.

Post autor: Ursi » 23 sty 2021, 08:29

Na kołnierzu jest pasek, który zastąpił patki w drugiej połowie wojny, więc zdjęcie raczej nie jest z 1914 r., choć bluza wzoru 1908. Na kołnierzu widoczny jest też guzik, który przysługiwał jednorocznym ochotnikom. Ale j.o. w stopniu szeregowego nie było, widziałem tylko j.o. ze stopniem st. szeregowego i wyższym.
Bluza jest jak z piechoty, ale piechot nie nosiła wysokich butów. Może to być saper albo taborya... Wiesz coś o wykształceniu przodka? Kurczę, bo może mu dali ten guzik zamiast gwiazdki?
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

slate
Posty: 4
Rejestracja: 29 cze 2020, 07:46

Re: Zdjęcie. Prośba o informację.

Post autor: slate » 23 sty 2021, 08:58

Moja informacja o stopniu była tylko "prawdopodobna", więc pewnie masz rację. Jeden z jego synów faktycznie raz wspominał, że był wyżej stopniem niż szeregowy. Pradziadek urodził się w 1879, także w momencie wybuchu wojny miał 35 lat, był żonaty (1904), dwójka dzieci. Służbę wojskową odbył wcześniej w swoim wieku poborowym. Był chłopem, więc wykształcenie wiejskie-galicyjskie, 3-4 klasy na pewno.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2021, 14:19 przez slate, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Zdjęcie. Prośba o informację.

Post autor: Ursi » 23 sty 2021, 11:59

Cholera, bez matury te guziki nie przysługiwały (mówiąc w wielkim skrócie)...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

CK Dezerter
Posty: 16
Rejestracja: 01 cze 2018, 05:10

Re: Zdjęcie. Prośba o informację.

Post autor: CK Dezerter » 23 sty 2021, 21:32

Czy na kolnierzu moze byc "balon" wojsk lotnicznych? Zdjecie niezbyt wyrazne nawet po powiekszeniu ale to jedyne z czym mi sie ten "guziki" kojarzy. Jednak oddznaki lotnicze na zdjeciach to glownie oficerowie oraz starsi podoficerowie. Czy reszcie obslugi aeroplanow, w stopni nizszym od feldwebla, przyslugiwaly takie oddznaki, nie wiem.
Guziki jednoroczniakow byly naszywane dalej od krawedzi kolnierza, przynjamniej w teorii. Mam w kolekcji zdjecie jednego deliwkenta w stopniu szeregowego z guzikiem na kolnierzu i obszytymi rekawami, wiec i tacy sie musieli trafiac.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Zdjęcie. Prośba o informację.

Post autor: dwójkarz » 24 sty 2021, 06:35

Mnie też z miejsca ten "balonik" rzucił się w oczy, nieco rozmyta "gondolka", ale "coś" może w tym jest, skoro dwie pary oczu zaczęły kombinować.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Zdjęcie. Prośba o informację.

Post autor: Ursi » 24 sty 2021, 06:40

W pewnym momencie też myślałem o balonie, ale spojrzałem na zdjęcie na innym monitorze i gondoli nie ma. Ale poporsimy o zbliżenie.
J.o. mi nie pasuje, bo to już landszturmista...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Zdjęcie. Prośba o informację.

Post autor: KG » 24 sty 2021, 11:15

slate pisze:
23 sty 2021, 06:41
Zachorował na czerwonkę i był leczony w szpitalu w Przemyślu, przed zamknięciem oblężenia (którego?) twierdzy został ewakuowany na zaplecze frontu.
Jeśli nie korzystałeś z wyszukiwarek przeszukujących m.in. "Wiadomości o rannych i chorych" np. na stronach "Kramerius", "ANNO", to może spróbuj. Albo podaj na Forum imię i nazwisko przodka. Jest pewne prawdopodobieństwo, że został odnotowany. Jeśli tak, to będzie nazwa jednostki, a może i rok urodzenia / przynależność do gminy.

slate
Posty: 4
Rejestracja: 29 cze 2020, 07:46

Re: Zdjęcie. Prośba o informację.

Post autor: slate » 24 sty 2021, 18:53

Rozumiem, że chodzi o wizerunek balonu na kołnierzyku? Oryginał zdjęcia będę miał za kilka dni, wtedy spróbuje zrobić zbliżenie. Ze swej strony uważam, że to raczej skaza zdjęcia, a nie gondola balonu. Chociaż wiem, że opowiadał m.in. o nalotach i walkach lotniczych, które widział na wojnie, czy to przypadek? Zobaczymy.
Nie jestem zbyt biegły w poszukiwaniu w archiwach internetowych, podaję dane i z góry dziękuję za pomoc.

Józef Szajna, Lutoryż.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2021, 20:27 przez slate, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Zdjęcie. Prośba o informację.

Post autor: Trotta » 24 sty 2021, 19:17

Coś ta skaza występuje podejrzanie symetrycznie, pod każdym "guzikiem".
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości