dylemat w wykazie listy pochowanych

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
sklsk
Posty: 46
Rejestracja: 25 maja 2018, 07:59

dylemat w wykazie listy pochowanych

Post autor: sklsk » 23 sty 2022, 13:34

Mam małą zagwozdkę, może to kolejne głupie pytanie laika. Pomocny tu będzie załącznik.
Domyślam się, że pierwsza kolumna z lewej strony to stara lokalizacja grobu, druga z lewej strony to nowa, na nowym cmentarzu. Teraz pytanie o drugą kolumnę z prawej strony, tą dzieloną na dwie dodatkowe kolumny. Z lewej rozumiem, że ciało należy ekshumować a z prawej strony że pozostawić. Czy tyczy to się już nowego pochówku?
Co w takim razie może oznaczać przekreślenie w kolumnie mówiącej o ekshumacji, jest to raczej oznaczenie do czy raczej odrzucenie opcji ekshumacji i negacja tej kolumny, czy może ciało ma pozostać bo w prawej nic nie zaznaczono.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Stani
Posty: 387
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: dylemat w wykazie listy pochowanych

Post autor: Stani » 23 sty 2022, 18:32

Lage des Grabes = położenie grobu (w terenie)

Tu chodzi o mogiły zbiorowe rosyjskich nieznanych żołnierzy z miejscowości: Delatyn, Rzeczyca, Ulhówek.
- / - oznaczono groby do ekshumacji
Ponieważ obok rubryki: Alte Grab Nr. 29 jest w rubryce: Friedhof Grab Nr. 1, wnioskuję, że ekshumacji dokonano i groby na nowo oznakowano ?
Chyba istnieje szkic nowo założonego cmentarza przy którejś z tych miejscowości.

sklsk
Posty: 46
Rejestracja: 25 maja 2018, 07:59

Re: dylemat w wykazie listy pochowanych

Post autor: sklsk » 23 sty 2022, 21:50

Serdecznie dziękuję za odpowiedź w załączniku dałem tylko kawałeczek dla zobrazowania o co mi chodziło i by nie obciążać serwera dużymi załącznikami. W tym przypadku mam 3 1/2 strony poległych, nie za bardzo rozumiałem kwestię oznaczenia czy ekshumowany ze starego czy może z nowego cmentarza, Jak wróciłem do schematu pochówków dużo się wyjaśniło bo naniesiona jest nowa numeracja i stara. Chodzi tu o cmentarz w Rzeczycy w zeszłym roku symbolicznie upamiętniony. W dokumentach dotyczących cmentarza dziwny zapis cmentarz feldgraber i cholerafriedhf i zacząłem kombinować czy tą listę co mam to przypadkiem nie jest z innego cmentarza w Rzeczycy o którym nie wiem, bo w miejscu tym nie było żadnego cmentarza cholerycznego (wtedy znajdował się w centrum miejscowości i do tego w pobliżu cerkwi a w takim miejscu nie chowa się zmarłych epidemicznie.
Ale teraz już chyba wszystko jasne a właściwie to "cholera" wie :)
Dzięki
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Stani
Posty: 387
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: dylemat w wykazie listy pochowanych

Post autor: Stani » 23 sty 2022, 22:27

Chyba inna miejscowość: Rzeczyca, pow. Rawa Ruska, woj. lwowskie

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: dylemat w wykazie listy pochowanych

Post autor: KG » 24 sty 2022, 08:27

Też bym to tak widział – dokument dotyczący ekshumacji z opisanych grobów pierwotnych do oznaczonych kolejnymi numerami mogił na cmentarzu nowym.
Znak „/” to zapewne decyzja o ekshumacji, skoro jest nowe oznaczenie grobu.
Opis grobów pierwotnych:
- 3 km na pd.wsch. od miejscowości Szlatyn, na skraju lasu na północ od Dymisk, na parceli dóbr Rzeczyca,
- na terenie folwarku Rzeczyca,
- na ¼ km na pn. od Ulhówka między drogą jezdną Tarnoszyn Ulhówek Rzeczyca parcela Ulhówek,
- cmentarz choleryczny w Ulhówku
Czy w ostatnim wierszu też jest znak „/” ?
Stani pisze:
23 sty 2022, 22:27
Chyba inna miejscowość: Rzeczyca, pow. Rawa Ruska, woj. lwowskie
To ta sama Rzeczyca, niegdyś w powiecie Rawa Ruska.

sklsk
Posty: 46
Rejestracja: 25 maja 2018, 07:59

Re: dylemat w wykazie listy pochowanych

Post autor: sklsk » 24 sty 2022, 10:20

Tak jak wspomniał KG to ten sam teren, kiedyś podlegał pod Rawę Ruską, dzisiaj pod Tomaszów Lubelski.
KG - przy wszystkich mogiłach mam "/" czyli wszyscy zostali ekshumowani na nowo tworzony cmentarz w Rzeczycy łącznie z zamordowanymi kilka dni wcześniej cywilami za sprzyjanie Austro-Węgrom. Myślałem że zostali oni później dołożeni do tego cmentarza.
Dziwne to określenie na stronie tytułowej - cholerafriedhof, tak jakby ten nowy był tworzony przy cholerycznym cmentarzu.
Ale już wszystko jasne serdecznie dziękuję
Chociaż nadal brakuje mi poległych w tej okolicy

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: dylemat w wykazie listy pochowanych

Post autor: KG » 24 sty 2022, 13:19

A może, trochę niezgodnie z tytułem, odnotowywano w tym wierszu miejsca, z których przenoszono zwłoki – w przypadku Rzeczycy były to groby polowe (różne) i cmentarz choleryczny (w Ulhówku).
Jeśli masz dostęp do innych tego rodzaju akt, to może da się sprawdzić, jak było z innymi cmentarzami.
Z jakiego zasobu są te dokumenty?

sklsk
Posty: 46
Rejestracja: 25 maja 2018, 07:59

Re: dylemat w wykazie listy pochowanych

Post autor: sklsk » 24 sty 2022, 19:52

Mam kilka skanów kartek pochodzących prawdopodobnie z jednej teczki
lista poległych wraz ze stroną tytułową (gdzie wymieniony jest cmentarz choleryczny)
4 strony z poległymi
schemat utworzonego cmentarza w Rzeczycy Nr XXVIII
informacja o wizytacji i remoncie w okresie międzywojennym
Wszystko pochodzi z archiwum lwowskiego.

Polegli pochodzą mniej więcej z obszaru w linii około 15 km i ok 70 km2. Jednak nie pochodzą z potyczki jaka się rozegrała właśnie pod Rzeczycą i Ulhówkiem 29 sierpnia 1914 a dzień i dwa dni wcześniej, tak przynajmniej wynika z dat na liście poległych.
Nie znam lokalizacji cmentarza cholerycznego w Ulhówku, zresztą nic z niego nie zostało a na gruntach znajduje się były PGR i zabudowa pracownicza. ale poszukam go mimo wszystko ;)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości