Strona 1 z 1

Identyfikacja munduru

: 09 maja 2024, 12:13
autor: Pudelek
Zdjęcie z grobu w Czechach. Mundur wygląda na austriacki, ale jakiś taki dziwny... Na pewno wojskowy?

Obrazek

Re: Identyfikacja munduru

: 09 maja 2024, 14:16
autor: Trotta
Coś tu nie pasuje, kołnierz i w ogóle... Może to nasz mundur, ale poddany czechizacji?

Re: Identyfikacja munduru

: 09 maja 2024, 18:33
autor: Pudelek
Ale tam mieszkali sami Niemcy. Raczej więc nie żaden legionista.

Re: Identyfikacja munduru

: 09 maja 2024, 20:03
autor: Józek
Legionista może nie ale w czechosłowackiej młodej armii mógł służyć?
Czapka wygląda na legionową, tu piszą że zapasy nieużywanego umundurowania i czapek wykorzystywały potem niektóre inne jednostki:
https://www.vhu.cz/cepice-vzorec-1919/

Tu przykład ck munduru czechizowanego:
https://www.vhu.cz/exhibit/bluza-kapita ... -csr-1921/

Re: Identyfikacja munduru

: 29 cze 2024, 19:59
autor: Nirven
Zwykły mundur M 1916, uniwersalny dla całej armii, z kołnierzykiem koszuli lub ewentualnie swetra wyłożonym na zwyczajny i stojąco-wykładany kołnierz typowy dla mundurów tego wzoru. Spod kołnierzyka wystaje fragment najprawdopodobniej gwiazdki. Regulaminowy sznur od broni krótkiej.
Czapka albo szyta prywatnie o brycie wyższym niż typowa feldkapa, albo brzydko uformowana czapka polowa, albo wojennej produkcji czapka zastępcza. Teorie o czapkach czechosłowackich czy legionowych są oderwane od tego co widzimy na zdjęciu, czapka czechosłowacka wygląda wyraźnie inaczej i przy takim kadrze byłoby to widoczne na pierwszy rzut oka. Podobnie należy potraktować przypisywanie do typowej wojennej bluzy późniejszego munduru o innym kolorze i obszyciach. Jedyne co tu może budzić zastanowienie to ciemniejsze i jaśniejsze odcienie naramiennika. To może być kwestia światła, ale może być też ślad po nauniętej na naramiennik nasuwce z numerem regimentu. To także element regulaminowy, który pojawił się podczas wojny, choć nigdy się nie upowszechnił (podobnie zresztą jak przedwojenne nasuwki dla Landwery).
To wszystko nie wyklucza możliwości, że fotografowany żołnierz służył później w armii czechosłowackiej. Ale też nic tego nie potwierdza.