Kolejne wielkie sprzątanie – Klub Górski „ORŁY” i podobne akcje.

Cmentarze I wojny światowej
Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Kolejne wielkie sprzątanie – Klub Górski „ORŁY” i podobne akcje.

Post autor: DAR » 28 maja 2022, 00:33

Incubus pisze:
26 maja 2022, 22:36
Myślę,że wszyscy chętni będą mile widziani. DAR, daj się poznać (wiem, że daleko mieszkasz, ale może jakiś weekend...?)
Kusisz Panie kusisz... ;) Nie wykluczam takiej opcji, zresztą już kiedyś przybiłem parę, tak z 10 sztuk, gontów na cmentarzu w Wirchnem (jak znajdziesz te najbardziej krzywe to będą właśnie moje ;) ). Są pewne szanse, że będę na południu 10 lipca czy zatem wtedy są jakieś plany remontowe?
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Kolejne wielkie sprzątanie – Klub Górski „ORŁY” i podobne akcje.

Post autor: KG » 18 lip 2022, 17:40

Kolejna sesja wyjazdowa policyjnych „Orłów” wspomaganych przez silną grupę Straży Granicznej, czasem przez dwójkę z naszego Forum (pod koniec to nawet trójkę, bo dotarł Kiedar) i Wojtka.
Czwartek – skoszenie i wygrabienie cmentarzy 62. Banica, 66. Małastów i 77. Ropica Górna (w trakcie remontu, ale nie zaszkodzi).
https://images92.fotosik.pl/608/33f2bbb407d402e1med.jpg

Piątek – całodzienna akcja w Radocynie (43) – to już druga dniówka gruntownego oczyszczania terenu. W Lipnej (45) tylko wygrabienie (ktoś nam skosił).

Sobota – w zredukowanym już składzie - koszenie i grabienie w trudnym terenie pod szczytem Magury (58), konserwacja krzyży w Koniecznej (47), a jeden „Orzeł” żeński w całodziennej delegacji na Wirchnem.

A jak już o tego rodzaju akcjach – niedawno Kiedar w najcieplejszy dzień tego roku oczyścił nr 1 i 2 w Ożennej.
Dodane:
Zapomniałem o działaniach sprzed kilku dni - wolontariusze z Rzeszowa pod wodzą Tomka wykosili cmentarze nr 4. Grab i nr 3. Ożenna.

JW.
Posty: 15
Rejestracja: 04 sie 2018, 15:59

Re: Kolejne wielkie sprzątanie – Klub Górski „ORŁY” i podobne akcje.

Post autor: JW. » 24 wrz 2022, 20:57

Zapraszam do udziału w tegorocznej akcji
Obrazek

szamil
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2019, 03:47

Re: Kolejne wielkie sprzątanie – Klub Górski „ORŁY” i podobne akcje.

Post autor: szamil » 10 paź 2022, 18:00

Akcja sprzątania cmentarzy z I Wojny Światowej z małopolskimi terytorialsami

W dniach 6-8 października 2022 odbyła się VII edycja akcji sprzątania cmentarzy z Wielkiej Wojny

Tegoroczna akcja przeprowadzona została na terenie gmin powiatu gorlickiego z udziałem żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pod honorowym patronatem Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity oraz Konsula Generalnego Węgier w Krakowie Tibora Gerencséra.

Terytorialsi 11MBOT opiekują się małopolskimi cmentarzami wojennymi które są pomnikami upamiętniającymi poległych żołnierzy, a także symbolami ich chwały i zwycięstwa. Troska o stan nekropolii to wyraz szacunku dla osób, które oddały swe życie oraz pamięć o historii.

Region, w którym znajdują się liczne cmentarze wojenne dotyczy walk w Karpatach i przełamania frontu wschodniego pod Gorlicami w 1915 roku (operacja Gorlicka).

Organizatorem akcji był Prezes Koła PTTK nr 8 Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji we współpracy z gminami: Biecz, Bobowa, Miasto Gorlice, Gmina Gorlice, Krempna, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa, Uście Gorlickie.
Na cmentarzu wojennym nr 123 w Łużnej pod pomnikiem poległych wieńce i znicze złożyli:
Mariusz Tarsa - Wójt Gminy Łużna
dr Tibor Gerencsér - Konsul Generalny Węgier w Krakowie
insp. Jacek Witas - Prezesa Koła nr 8 Klubu Górskiego ,,Orły" przy Komendzie Stołecznej Policji
gen. bryg. SG Stanisław LACIUGA - Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej
por. Grzegorz NOGAŚ - Koordynator Zespołu Współpracy Międzynarodowej 11MBOT
por. Adam TRĘBACZ - Oficer Prasowy 11MBOT

Bardzo duże podziękowania należą się żołnierzom 11MBOT którzy stawili się w miejscu zbiórki oraz z wielkim zaangażowaniem wykonywali powierzone zadania.

Awatar użytkownika
kiedar
Posty: 55
Rejestracja: 31 sie 2020, 20:18
Kontakt:

Re: Kolejne wielkie sprzątanie – Klub Górski „ORŁY” i podobne akcje.

Post autor: kiedar » 10 paź 2022, 19:07

Nie tylko 11 MBOT brał udział w akcji sprzątania. Mnie osobiście oprócz Janka Majewskiego wspierali żołnierze z 20 Przemyskiej Brygady WOT (którzy 3 godziny w jedną stronę jechali wojskowym Jelczem by nam pomóc) oraz właściciel terenów przylegających do cmentarza wojennego nr 1 w Ożennej Pan Roman Hyczko - a na Ożennej działaliśmy tak

https://www.facebook.com/bylo.minelo.je ... 66vYbcaREl

Akcja objęła swoim zasięgiem 86 cmentarzy wojennych i nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie zapał organizacyjny Jacka Witasa z "Orłów"

JW.
Posty: 15
Rejestracja: 04 sie 2018, 15:59

Re: Kolejne wielkie sprzątanie – Klub Górski „ORŁY” i podobne akcje.

Post autor: JW. » 11 paź 2022, 21:58

W dniach 6-8 października 2022 r. miała miejsce VII Akcja sprzątania cmentarzy z I wojny światowej na terenie miast Biecz, Bobowa, Gorlice oraz gmin Gorlice, Krempna, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie. Łącznie pracami porządkowymi objęto 84 cmentarze wojenne. Patronat honorowy nad tą szczytną, społeczną inicjatywą obieli Łukasz Kmita Wojewoda Małopolski i Tibor Gerencsér Konsul Generalny Węgier w Krakowie.

W czwartek 6.10.2022 r. prace porządkowe skupione były na cmentarzu nr 123 Łużna-Pustki, gdzie przedstawiciele Koła PTTK nr 8 – Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji wraz z Tiborem Gerencsér Konsulem Generalnym Węgier w Krakowie, pracownikami konsulatu, funkcjonariuszami Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, żołnierzami z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, harcerzami i uczniami szkół w Łużnej, osobami prywatnymi oraz pracownikami gminy kosili trawę i grabili liście. Tibor Gerencsér Konsul Generalny Węgier w Krakowie, w asyście Mariusz Tarsy wójta gminy Łużna, Jacka Witasa prezesa Koła PTTK nr 8 – Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji, gen. bryg. SG Stanisława Laciugi Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, por. Grzegorza Nogasia i por. Adama Trębacza z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz harcerzy i uczniów szkół w Łużnej, złożył wieniec pod pomnikiem ku pamięci węgierskich bohaterów poległych w czasie I wojny światowej, znajdującym się właśnie na nekropoli na wzgórzu Pustki. Równolegle część „Orłów” i żołnierzy 11 MBOT czyściła i malowała krzyże drewniane na cmentarzu nr 121 w Biesnej. Następnie połączone grupy „Orłów”, KaOSG oraz 11 MBOT przeprowadzili porządki na cmentarzu nr 124 Mszanka w gminie Moszczenica. Grupa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – oddział Ciężkowice pod opieką ks. Marka Migacza uporządkowała cmentarze nr 117 i 119 w Staszkówce.

W piątek 7.10.2022 r. „Orły” podzielone na mniejsze grupki współdziałały z innymi opiekunami cmentarzy. W gminie Krempna pomagali w pracach na cmentarzach nr 1 i 2 w Ożennej, którymi opiekuje się Dariusz Kiełtyka – portal „Było – Minęło – Jest”, gdzie wraz z Romanem Hyczko gospodarzem terenów, na których znajdują się oba cmentarze, Janem Majewskim autorem książki „Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu” oraz czwórką żołnierzy z 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej Kasią, Hubertem, Andrzejem i Arturem uporządkowali przedpole cmentarza nr 1 oraz posprzątali teren wokół cmentarza nr 2. W Bieczu wraz z grupą żołnierzy z 11 MBOT odmalowali żelazne krzyże na cmentarzach nr 106 i 109. W Stróżówce razem z uczniami Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej pod opieką Marty Piecuch oraz funkcjonariuszami KaOSG wykosili trawę i wygrabili tereny cmentarzy nr 93, 95 i 97. W tym samym czasie pracownicy gminy Gorlice oczyszczali teren przed cmentarzem nr 97, wycinając krzewy zasłaniające nekropolie. Później uczniowie ZSCKR w Bystrej, funkcjonariusze KaOSG i „Orły” przenieśli front robót do Gorlic na cmentarz nr 88, którym opiekują się właśnie uczniowie szkoły w Bystrej. W Staszkówce pomagali młodzieży z KSM Ciężkowice w porządkowaniu cmentarza nr 118. Na cmentarzach nr 62 w Banicy oraz 45 w Lipnej kosili trawę i porządkowali tereny nekropoli razem ze studentami Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie pod opieką Anny Hycnar. Na koniec pracowitego dnia funkcjonariusze KaOSG uprzątnęli teren cmentarza nr 66 w Małastowie, którego są społecznymi opiekunami. Natomiast „Orły” pracowały na cmentarzu nr 77 w Ropicy Górnej, nad którym sprawują patronat.

W sobotę 8.10.2022 r. „Orły” po raz kolejny podzieliły się na mniejsze grupy aby wspomóc działania na kolejnych nekropoliach. W Radocynie na cmentarzu nr 43 wraz z grupa „ZKS” z Krosna, której przewodził Bartosz Subik oraz Dariuszem Skrypakiem gospodarzem z Gładyszowa oczyścili przedpole nekropoli z porastających suchych drzew i dzikich krzewów, dzięki czemu teren cmentarza jest widoczny z drogi. Przedpole cmentarza było porządkowane także w Gładyszowie na cmentarzu nr 55, gdzie prace prowadzone były wraz z żołnierzami 11 MBOT oraz pracownikami gminy Uście Gorlickie. Wcześniej teren nekropoli został wykoszony i uprzątnięty przez jego opiekuna Wojciecha Foryta. Na cmentarzu nr 51 na Rotundzie wykosili i uprzątnęli teren wraz z funkcjonariuszami KaOSG.

Prace porządkowe prowadzone były również przez Tomasza Prucnala z Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Rzeszowie na cmentarzach nr 3 w Ożennej, nr 4 w Grabiu w gminie Krempna, nr 46 na Beskidku w gminie Uście Gorlickie oraz nr 116 w Staszkówce-Dawidówce w gminie Moszczenica. Aleksander Gucwa z portalu Sękowa.info prowadził prace na cmentarzu nr 84 w Bednarce w gminie Lipinki. Natomiast w gminie Sękowa grupa „RASEM” z Krosna porządkowała cmentarz nr 44 w Długiem, strażacy z OSP Małastów, którym przewodził Damian Grądalski – cmentarz nr 65 w Małastowie, a pracownicy gminy Sękowa cmentarz nr 80 w Sękowej. W gminie Krempna Barbara i Dariusz Mielczarek zadbali o cmentarz nr 5 w Grabiu, a studenci Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie pod opieką Wojciecha Pelczara o cmentarz nr 6 w Krempnej. Pomimo faktu, że oficjalnie Akcja się zakończyła, prace opiekunów cmentarzy trwać będą jeszcze wiele dni.

Akcję w sobotę zakończyło spotkanie podsumowujące. Jego pierwsza część odbyła się w Biesnej w gminie Łużna, druga – w Ropicy Górnej w gminie Sękowa. Na spotkania przybyli licznie zaproszeni goście reprezentujący Austriacki Czarny Krzyż, administrację rządową, samorządową oraz opiekunów cmentarzy i pasjonatów historii. Tradycyjnie podczas podsumowania akcji Jacek Witas przedstawił prezentację multimedialną przedstawiająca prace na cmentarzach prowadzone podczas zeszłorocznej VI Akcji sprzątania cmentarzy z I wojny światowej oraz w minionym roku. Następnie przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej podziękowali organizatorom Akcji i wszystkim społecznym opiekunom cmentarzy za ich pracę, trud i poświęcony prywatny czas w przywracanie blasku wojennym nekropoliom. Zwieńczeniem spotkania było wystąpienie płk. prof. Erwina Fitza, który w imieniu Austriackiego Czarnego Krzyża odznaczył za zaangażowanie w opiekę nad cmentarzami z okresu I wojny światowej Krzyżem Honorowym asp. sztab. Małgorzatę Kujawską, Zenona Skrzypczaka, Dariusza Kiełtykę, Tomasza Prucnala, chor. SG Michała Tokarczyka, chor. SG Wojciecha Ogorzałka oraz Dużym Krzyżem Honorowym Jana Majewskiego i mł. insp. Jacka Witasa. Następnie Jacek Witas w imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wręczył Dyplomy za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa członkom Koła PTTK nr 8 – Klubu Górskiego „Orły” przy KSP asp. sztab. Małgorzacie Kujawskiej, Barbarze Nikel, Agnieszce Tokarczyk, Romanowi Roszykowi oraz Dyplom honorowy PTTK „Za Pomoc i Współpracę” Janowi Majewskiemu. Wszystkim odznaczonym składamy gratulacje.

Z tego miejsca jako „Orły” pragniemy podziękować współorganizatorom i osobom zaangażowanym w Akcję, bez których nie udałoby się skoordynować wszystkich działań i przygotować spotkania podsumowującego. Szczególne podziękowania za trud i ciężką pracę kierujemy do opiekunów cmentarzy wojennych i osób, które społecznie włączyły się w tym roku w Akcję porządkowania cmentarzy.

Fotorelacja: https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 6063790135

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Kolejne wielkie sprzątanie – Klub Górski „ORŁY” i podobne akcje.

Post autor: DAR » 12 paź 2022, 21:32

84 cmentarze równolegle... to prawie jedna czwarta wszystkich. Niesamowite - gratulacje dla organizatorów i podziękowania dla uczestników :!:
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Kolejne wielkie sprzątanie – Klub Górski „ORŁY” i podobne akcje.

Post autor: KG » 14 paź 2022, 21:07

JW. pisze:
11 paź 2022, 21:58
Łącznie pracami porządkowymi objęto 84 cmentarze wojenne.
I pomyśleć, że zaczęło się od rozmowy z Tadeuszem Knapikiem na spotkaniu pasjonatów Beskidu Niskiego. Zdaje się, że już wtedy padło hasło "Lipna". Ale to mógłby potwierdzić JW. Potem były dwie szybkie akcje z Tadkiem i pierwsze czyszczenie cmentarza 77 w Ropicy.

JW.
Posty: 15
Rejestracja: 04 sie 2018, 15:59

Re: Kolejne wielkie sprzątanie – Klub Górski „ORŁY” i podobne akcje.

Post autor: JW. » 02 lis 2022, 23:03

Z Tadeuszem fakt były pierwsze rozmowy, pierwsze plany, pierwsze propozycje..I niezapomniane jak piszesz pierwsze akcje..
No i tak jakoś poszło dalej 😉

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Kolejne wielkie sprzątanie – Klub Górski „ORŁY” i podobne akcje.

Post autor: KG » 31 maja 2023, 21:54

Kolejna, tym razem trzydniowa, akcja połączonych sił kilku grup pod ogólnym przewodem „Orłów”, czyli członków koła PTTK przy Komendzie Stołecznej Policji. W sumie było nas około trzydziestki (w sobotę), w tym dwa kilkuosobowe zespoły z Krosna, trójka ze szkoły w Bystrej i jeszcze parę zaprzyjaźnionych osób. Prawie wszyscy to górscy turyści, w tym spora gromadka przewodników beskidzkich.
25 maja – uzbieranie sterty kamieni na polu przed cmentarzem 61 Wirchne.
Odsłanianie cmentarza rozpoczęliśmy 26 maja 2018 roku. Po pięciu latach bez jednego dnia pozostało już tylko wysianie trawy, co ma się wydarzyć w najbliższym czasie. Cmentarz bardzo dobrze widoczny m.in. z drogi Gładyszów – Gorlice.
Pod wieczór koszenie cmentarza 77 w Ropicy Górnej – to ten, od którego zaczęły się samodzielne akcje „Orłów”.

26 maja – Radocyna (43)
Od 6.30 do 18.30 (wybrańcy losu), większość trochę krócej. Czyszczenie całości, przygotowanie fundamentów ogrodzenia, początek betonowania.
Wieczorem - z powodu awarii betoniarki - w trybie zarządzania kryzysowego, by rano dalej walczyć w Radocynie.
Grupa wydzielona – koszenie w Długim (44) - było tam świeżo skoszone, ale uznano, że trzeba poprawić i wygrabić.

27 maja
Grupa A – impregnacja elementów drewnianych w Długim (44).
Grupa B – koszenie i impregnacja elementów drewnianych w Lipnej (45) i Banicy (62)
Grupa C – fundamenty ogrodzenia w Radocynie (43), znów wybrańcy od 6.30 do 19.00 a nawet dłużej, bo trzeba było odwieźć betoniarkę do Wysowej.

Z przyczyn oczywistych zdjęcia mam tylko z Radocyny,
https://images89.fotosik.pl/666/372396cd89840064med.jpg
https://images92.fotosik.pl/666/30e43e25ffe34be1med.jpg
https://images90.fotosik.pl/665/7649a6fa39a10f64med.jpg
https://images92.fotosik.pl/666/8227f5c779363a93med.jpg

28 maja - wyjazd
Tak się złożyło, że 25 maja żaden z naszej trójki zajmującej się Wirchnem nie mógł się pojawić i całą robotę wykonały Orły. Mnie pozostało tylko zajrzeć tam w niedzielę wcześnie rano, by posadzić misia (miś na miarę naszych możliwości?), we właściwym miejscu, tym razem po prawej stronie cmentarza. Z internetu wiedziałem, że był upadł.
https://images90.fotosik.pl/665/6875c5467451037dmed.jpg

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości