Kiedar, strzał w dziesiątkę, a konkretnie "cel" ok 400 metrów od grotu strzałki w kierunku Jasła, ...ale po kolei.
Najpierw analiza zdjęcia z okresu I WŚ (z 1916 może 1917roku). Zakola rzeki Ropy mają taki kształt w Siepietnicy, za nią górka z lasem i polami uprawnymi podobnie wyglądają do dzisiaj (nie zmienił się zasięg lasu). To tak zwane Pańskie pola położone w Grudnej Kępskiej, do końca II WŚ własność rodziny Szurków.
Lokalizując miejsce na Geoportalu2 i włączając funkcje cieniowania i mapy topograficznej widać dokładnie przybliżone miejsce zrobienia zdjęcia.
Reszta w terenie. Obok domu Przedmieście Górne 97 polną drogą poprowadzoną wąwozem idziemy w górę do ruin budynku nr 95. Sam dom oddalony jest ok 20 metrów od drogi i stoi po jej lewej stronie. Stojąc na jego progu i patrząc na wschód , widać "wciętą" drogę widoczną na archiwalnym zdjęciu tuż za grobami, jej przebieg i wygląd się nie zmienił. Groby położone były na przełamaniu grzbietu. Pola ze zdjęcia za grobami obecnie są zakrzaczone. Reasumując groby położone były na działce nr 1842 na wysokości domu wybudowanego po IIWŚ (pustak z żużla).
Pomniki na grobach żydowskich - Przełęcz Małastowska
-
- Posty: 149
- Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11
Re: Pomniki na grobach żydowskich - Przełęcz Małastowska
Wielkie dzięki za tak precyzyjne określenie lokalizacji. Przy kolejnej wizycie w Bieczu postaram się podjechać i złapać widok dronem.
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości