Bieszczadzkie cmentarze

Cmentarze I wojny światowej
KG

Re: Bieszczadzkie cmentarze

Post autor: KG » 13 paź 2020, 21:52

W postach z 4 sierpnia opisywane są badania archeologiczne w Łupkowie i Zubeńsku, jakie tego lata prowadzone były przez archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Link do artykułu w języku niemieckim na stronie Austriackiego Czarnego Krzyża, kierującego tymi pracami dr. Marcina Czarnowicza
https://osk.at/de/extensions/news/artik ... -karpaten/

oraz w elektronicznej wersji jesiennego numeru półrocznika Austriackiego Czarnego Krzyża - nr 151 (2/2020) – str. 32
https://osk.at/fileadmin/images/zz-zeit ... 20-web.pdf

johan1968

Post autor: johan1968 » 15 paź 2020, 16:34

KG pisze:
13 paź 2020, 21:52
W postach z 4 sierpnia opisywane są badania archeologiczne w Łupkowie i Zubeńsku, jakie tego lata prowadzone były przez archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pozwolę sobie (trochę czając się przed KG, obawiając riposty ;) ) nadmienić, że prace na "froncie Zubeńsko-Łupków-okolica" - prowadzili nie tylko UJ-archeolodzy, że byli wspierani, a wręcz - poinformowani i zaproszeni do tej akcji - przez osoby i grupę/grupy lokalnych pasjonatów, poszukiwaczy i strażników śladów pamięci na tamtym terenie. W moim myśleniu o tej akcji - także IM - należy się wzmianka. Trochę te znakomite dzieła chronienia, przywracania miejsc pamięci o żołnierzach A-W Monarchii (realnie - monarchii obydwu) i o Wielkiej Wojnie z pogranicza Bieszczadów i BN - są pokłosiem pewnego krakowskiego spotkania - wielostronnego, wzmiankowanego zresztą na Forum.

KG

Post autor: KG » 16 paź 2020, 08:23

Jakiej tam riposty. Raczej usprawiedliwienia. W poście z 4 sierpnia zaledwie wspomniałem o Joli i Grześku. Wiem, że ich wkład w uratowanie Łupkowa, czego następstwem były badania archeologiczne, był nieoceniony, ale mam zbyt mało wiadomości, by o tym w szczegółach pisać.

johan1968

Post autor: johan1968 » 17 paź 2020, 20:47

KG pisze:
16 paź 2020, 08:23
zaledwie wspomniałem o Joli i Grześku.
Dorzucę jeszcze (choć "detali" to i mnie nie zbywa o już wymienionych) - udział, i rolę w zainicjowaniu tej asocjacji - lokalnej grupy, części sformalizowanego ciut środowiska poszukiwaczy, pasjonatów historii lokalnej, detektorystów też na koniec (ale - uprzedzę wątpliwości - "legalistów !) z kręgu Stowarzyszenia (SEH) "Galicja", na czele wtedy, w Krakowie, i "na robotach" na Podkarpaciu - z Arturem Hejnarem. I dobroczynnego wpływu na tamte aktywności, a także na wiele jeszcze innych inicjatyw "cmentarniczych" w tamtej okolicy - za strony niektórych
środowisk i instytucji leśnickich, choćby rzecznika leśnego ( ;) :D "szychy" ) z Krosna - Edwarda Marszałka, czy małżeństwa Państwa Scelinów.

ODPOWIEDZ