Ciekawy album węgierski

Cmentarze I wojny światowej
KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Ciekawy album węgierski

Post autor: KG » 17 sie 2019, 11:04

Uczestnik grupy otwartej „Cmentarze I wojny” FB Marek Lis (dziękuję i pozdrawiam) zamieścił link do ciekawego albumu węgierskiego.
http://www.magyarezredek.hu/hadtori-lea ... QVK2zlv4us
Mam nadzieję, że linkodawca, skądinąd uczestnik także naszego Forum, nie będzie miał do mnie pretensji, że link rozpowszechniam. Album ze wszech miar godny uwagi.
Jest z lat 30., ale zawiera tylko parę zdjęć międzywojennych. Pozostałe to fotografie z lat I wojny. Kilka zdjęć z obszaru Przemyśl i Lwów, a zdecydowana większość z obszaru KGA Krakau – cmentarze pierwotne i wybudowane przez Oddział Grobów Wojennych. W większości zdjęcia pokrywają się z zasobem archiwum w Krakowie i z „Brochem”, ale są też inne. Albumy krakowskie są miejscami zdekompletowane, a wiadomo też, że nie zawierają pełnej produkcji komórki kierowanej przez Oblt. Johanna Spacka (Špačka), rocznik 1873. Jest też w węgierskim albumie np. Żmigród z wrysowanym pomnikiem, a więc zdjęcie, które zachowało się w archiwum w Bratysławie,
http://austro-wegry.eu/viewtopic.php?f=54&t=115
są też zdjęcie z obszaru KGA, które znam z prywatnych kolekcji, bo też szpaczkowe fotografie czasem pojawiają się na aukcjach i w internecie (np. Blechnarka).
Jak widać z zestawu zdjęć, dotyczą one w większości cmentarzy, gdzie pochowano żołnierzy z Zalitawii (np. po kilka ze Zborowic i z Tuchowa), ale są wyjątki – np. Wirchne (61), Stróżówka (97), Kobylanka (99).
Zapewne są to odbitki wysyłane - może z Ministerstwa Wojny - do Budapesztu. Na kilku (Ostrusza, Paleśnica, Siedliska, Tuchów, Zawadka, Zborowice) zaznaczono na czerwono (i opisano pod zdjęciem) miejsce na tablicę upamiętniającą żołnierzy węgierskich. Żadnej z nich nie zrealizowano.

Kilka podpisów jest błędnych, kilka budzi wątpliwości (te bez wybudowanych cmentarzy).
Szczególnej uwadze PT. Publiczności interesującej się cmentarzami zachodniogalicyjskimi polecam: Bielcza, Borzęcin, Czulice, Golców, Sitowiec, Siepietnica.
http://www.magyarezredek.hu/hadtori-lea ... QVK2zlv4us

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Ciekawy album węgierski

Post autor: Trotta » 19 sie 2019, 08:36

Dokonałem edycji - w zakresie ostatniego linka, bo nie działał.

A album wspaniałe 8-)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Ciekawy album węgierski

Post autor: Incubus » 19 sie 2019, 22:46

A album wspaniałe 8-)
[/quote]

Trotta jak zawsze z wielką kulturą języka ;)
Album rzeczywiście wspaniałe, wręcz powalające. Większość z tych miejsc znam z czasów, co oczywiste, dzisiejszych. Kapitalna okazja do zweryfikowania romantyczno-estetycznego widzenia cmentarzy. Raz stan dzisiejszy w porównaniu do "oryginału" jawi się wręcz mistycznie, jak Królówka, innym razem przepiękny cmentarz w Łapanowie, dzisiaj jako "nadgryziona" ze wszech stron kwatera cmentarza parafialnego woła o pomstę do nieba, itd. Najciekawsze, że możemy "tamtymi" oczami spojrzeć na problem wyglądu cmentarzy, zamierzonego i osiągniętego, porównanego często z dzisiejszymi rekonstrukcjami - czasem to dysonans poznawczy, a czasem olśnienie. No i ci ludzie pozujący na grobach prowokują pytanie: co jest wojna?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości