Slajdowisko o cmentarzach 400plus i otaczających Twierdzę Kraków

Cmentarze I wojny światowej
KG
Posty: 759
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Slajdowisko o cmentarzach 400plus i otaczających Twierdzę Kraków

Post autor: KG » 22 lis 2019, 12:07

To ja jestem sprawcą tej przykrej pomyłki. Cytat z „johann1968” w istocie jest cytatem z mojego postu.

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Slajdowisko o cmentarzach 400plus i otaczających Twierdzę Kraków

Post autor: krakał » 22 lis 2019, 12:24

Spokojnie. Poprawiłem w swoim poście.

P. dr. Jana Schuberta ze swej strony bardzo przepraszam.

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Slajdowisko o cmentarzach 400plus i otaczających Twierdzę Kraków

Post autor: johan1968 » 22 lis 2019, 12:33

Z małym opóźnieniem (mam przyczyny, Bóg mi świadkiem, i uczestnicy slajdowiska) chciałem napisać podziękowanie i pozdrowienie dla Forum-Kamaraden, uczestników wypadków tego wtorkowego wieczoru - co NINIEJSZYM czynię !!

A tu patrzę - a kanonada boju artyleryjskiego wstępnego wręcz trwa ! :) :) .
Więc trochę z zaskoczeniem, raz jeszcze z przeprosinami za (ZBYT !) późne pozdrowienie dla uczestników- wyrażam Wam wdzięczność za dyskusję, którą tu obserwuję !

KG - dzięki najserdeczniejsze i pokorne !! Za TWÓJ udział inspirujący, za udział w przygotowaniu - wyjaśnienia, uwagi, dyskusję, materiały. Za udział wspierający w trakcie samego spotkania - za uczucie mobilizacji (tremy - TEŻ :) ) u mnie z powodu obecności speca tej klasy, ale i za poczucie że jest w zasięgu ktoś, kto pomoże, wesprze, podpowie, wyjaśni innym - gdy nędza-prelegent się zapętli, zacuka. I za te wypowiedzi po-spotkaniowe - zarówno TU, jak i na priv - rozwijające, poszerzające, uzupełniające moje wypowiedzi. Dające mi nową porcję wiedzy, i nowe pola do zainteresowań, dociekań.
No - DZIĘKUJĘ !! - już Ty wiesz za co !
Ostatnio zmieniony 22 lis 2019, 19:35 przez johan1968, łącznie zmieniany 2 razy.

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Slajdowisko o cmentarzach 400plus i otaczających Twierdzę Kraków

Post autor: johan1968 » 22 lis 2019, 12:42

A Ty się Ursi (Kolego forumowy/i nie-forumowy najbliższy mojemu sercu-jeden z...) nie czepiaj :) !
johan1968 nigdzie nazwiska dr. Jana Schuberta nie przekręcił (mam nadzieję - o ile pamiętam) :) . Bo wie jak, z niemiecka, się tą godność pisze.
Tym niemniej, profilaktycznie, za całą grupę dyskutującą przepraszam dr. Jana Schuberta, i oczywiście także z tego miejsca najserdeczniej Go pozdrawiam, wyrażając także po raz kolejny najwyższy szacunek dla Jego publikacji.

Krakał - tego co cytowałeś z adnotacją "pisze johan1968" - johan1968 nigdy nie napisał - a szkoda :( - (szkoda - bo na takie solidne, głębokie wpisy to za głupi jest i "za cienki w uszach jeszcze" :) ). Ale i unikam w ten sposób, schodzę z ostrza krytyki za przekręcanie dr. Janowi nazwiska :) :) .

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Slajdowisko o cmentarzach 400plus i otaczających Twierdzę Kraków

Post autor: johan1968 » 22 lis 2019, 13:30

Arch_Wawel i kasarnie Stradom_St.Krk._k.15-9_.jpg
Żeby tak troszkę pospierać się z Krakał-em.
Wzmiankowane przez Krakała koszary w Arsenale Królewskim na końcu ul.Grodzkiej nie są - podobnie jak narysowana, będąca tuż obok kamienica Dębno - oznakowane, opisane na tym planie, pomimo że wiele innych obiektów taki militar-forteczny opis na tej mapie zyskało. I są na niej oznakowane obiekty takiej proweniencji, tuż przy-Wawelowe, których Krakał nie wymienia. :) .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Slajdowisko o cmentarzach 400plus i otaczających Twierdzę Kraków

Post autor: johan1968 » 22 lis 2019, 13:32

Arch_Wawel i kasarnie-Grodzka_St.Krk._k.15-9A_.jpg
Zbliżenie kolejne - fragmentowane dla czytelności - bardziej na północ.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Slajdowisko o cmentarzach 400plus i otaczających Twierdzę Kraków

Post autor: johan1968 » 22 lis 2019, 13:37

07.3.[c]Arch1916x_Karl Korschann w pracowni KGAbt.jpg
Och - od tego powinienem zacząć. Corpus delicti - fotografia pokoju-pracowni Karla Korschanna, z "obwinionym" na czele -i za dr. Janem Schubertem ją tu cytuję.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2019, 14:06 przez johan1968, łącznie zmieniany 1 raz.

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Slajdowisko o cmentarzach 400plus i otaczających Twierdzę Kraków

Post autor: johan1968 » 22 lis 2019, 13:41

Kamienica Dębno i Arsenał u wylotu ul. Grodzkiej. 1909 r..jpg
Uroczy (mam nadzieję) obrazek dwóch sąsiadujących budynków, które o militarno-forteczne użytkowanie zostały przeze mnie posądzone. Jeden ma niewątpliwie, absolutnie, militarne pochodzenie i użytkowanie. Foto datowane na 1909 r.
Do mojej świadomości dotarła jakiś czas temu informacja, że była w kamienicy Dębno ulokowana GD Fest.Krk (szukam konkretnego źródła skąd - upraszam cierpliwości). W tym samym mniej-więcej czasie, gdy pojawiły się precyzyjne informacje o Karlu Korschannie. Połączyły się w mojej głowie te dwie opowieści, ładnie spasowały. Gdy przeglądam teraz publikację dr. J. Schuberta - to mam ochotę dać sobie kopa i żółtą kartkę. Za ewidentny objaw czytania pobieżnego, bez zrozumienia i zapamiętania, po łebkach. ŻÓŁTA KARTKA ! - przecież J. Schubert dość precyzyjnie opisuje lokalizację kadru i miejsce jego wykonania. ( Skąd mi się - psiakrew - to Dębno - skąd-inąd ładne, intrygujące - wzięło ??! ). Za wprowadzanie w błąd, nieświadome, ale KARYGODNE - przepraszam słuchaczy i patrzaczy. :(
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2019, 14:20 przez johan1968, łącznie zmieniany 2 razy.

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Slajdowisko o cmentarzach 400plus i otaczających Twierdzę Kraków

Post autor: johan1968 » 22 lis 2019, 13:56

AUSTRI~1.JPG
A teraz - TADAM - argument samemu przeciw sobie - za to na potwierdzenie informacji, tez, wpisów KG i Krakała. Archiwal, 1914 r., wydany jako pocztówka, opisany jako prezentujący kadrę Dyrekcji Inżynierii Twierdzy Kraków (GD - GenieDirektion Festung Krakau).
No - te deskowane ściany barakowej zabudowy nijak nie korespondują z charakterystyką murów kamienicy Dębno.
OK. Dobrze, dobrze BARDZO, że w ferworze dyskusji-komentarza po mojej amatorskiej prezentacji dowiedziałem się tak fajnych, interesujących nowych informacji z obszaru pasjonującej mnie tematyki. Już te "chaszcze za 'Rajskimi' koszarami" trzeba będzie DOKŁADNIE pooglądać :) !
TYLKO - skąd informacje u Autorów, za którymi i ja podążyłem w prezentacji - na temat takiego użytkownika kamienicy Dębno, jak BauAbteilung GD FK ?
Lub - jeśli to błędna "klucha" - to co tam się w odnośnym czasie mieściło ? Kto tę kubaturę użytkował ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Slajdowisko o cmentarzach 400plus i otaczających Twierdzę Kraków

Post autor: krakał » 22 lis 2019, 14:28

W roku 1893 właścicielem kamienicy Grodzka 71 był niejaki Salomon Izenberg.
CK Oddział Budownictwa Wojskowego jest wymieniany przez H. Rojkowską i W. Niewaldę jako współwłaściciel kamienicy Grodzka 71 pod rokiem 1900. Natomiast w latach 1905 - 1917 włascicielką była niejaka Stanisława Gałecka. Tak więc ck wojsko mogło być teoretycznie współwłaścicielem gdzieś pomiędzy 1893 a 1905, przy czym bardziej prawdopodobne, że okres ten jest raczej ograniczony do lat 1900 - 1905.

Nie udało mi się zidentyfikować żadnej wojskowej instytucji mieszczącej się pod tym adresem. To, że właścicielem był Oddział Budownictwa Wojskowego, nie musi być tożsame z użytkowaniem budynku przez tę instytucję. Fakt, że dom był tylko w części własnością wojska, może wskazywać na to że zakupiono w nim lokale z przeznaczeniem na mieszkania dla oficerów bądź urzędników wojskowych, które potem odsprzedano.

W okresie wojny, znane mi plany (np. Ubersichtsplan uber die nichtfortifikatorische Militarbauobjekte in Krakau und Podgórze, w skrócie tzw. NFMBO, datowany na październik 1916; nie figuruje również w spisie towarzyszącym polskiej mapie Plan Obiektów i Gruntów Wojskowych w Krakowie i okolicy, datowany na 1 lipca 1920) nie identyfikują tego budynku jako własności wojskowej.

Dlatego moim zdaniem jest bardzo mało prawdopodobne, by tam mieściła się pracownia Korschanna.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości