Cmentarz z WW w rejonie Tokarni - Pogórze Bukowskie

Cmentarze I wojny światowej
Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Cmentarz z WW w rejonie Tokarni - Pogórze Bukowskie

Post autor: Dlugi » 25 lis 2019, 08:19

Witam
Poszukuję informacji o cmentarzach z WW w (bliskich) okolicach Tokarni na Pogórzu Bukowskim.
Dokładniej to chodzi mi o obszar zawierający się między Tokarnią - Wolą Sękową (o mogiłach przy cerkwisku wiem) - Nagórzany.
Czy gdzieś w spisach występują cmentarze z WW w tym rejonie?

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Cmentarz z WW w rejonie Tokarni - Pogórze Bukowskie

Post autor: johan1968 » 26 lis 2019, 13:10

Dlugi - my TEŻ ! ;)

Jakie "spisy" próbujesz mieć na myśli ?
Nie za długo aby siedzisz w temacie, żeby nie wiedzieć, że w archiwach Przemyśla, Rzeszowa, czy jakichś innych odnośnych - NIE WYSTĘPUJE takie coś, co było by odpowiednikiem zasobów po KGA Krakau/WUOnGW Kraków w Archiwum Narodowym w Krakowie ?
"Szukajcie we Lwowie" - ale czy tam coś znajdziemy :( ?
Nie chcę oceniać zasobów wiedeńskich, ale gdyby tam tkwiła rewelacyjna, systematyczna, kompletna "bomba" jakaś - to już by chyba "wybuchła".

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Cmentarz z WW w rejonie Tokarni - Pogórze Bukowskie

Post autor: johan1968 » 26 lis 2019, 13:33

Powiada Dlugi, że szuka spisu.
Fragment karty z archiwalnego spisu lokalizacji cmentarzy wojskowych z różnych powiatów/Bezirków z zakresu odpowiedzialności KGInspection z Przemyśla. Archiwalia po Inspekcji przemyskiej, bardziej - przepisane przez polską'po1919r.-administrację militarno-cmentarniczą, oraz w oparciu o weryfikację terenową w początku lat dwudziestych, dla celów weryfikacyjno-sanitarno-porządkowych - rozproszone po kilku teczkach z zasobu GW Oddziału krakowskiego. Te "spisy" - o tak wyglądają.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Cmentarz z WW w rejonie Tokarni - Pogórze Bukowskie

Post autor: johan1968 » 26 lis 2019, 13:51

Całość karteczki, z której pochodzi cytowany przeze mnie fragment z okolicą interesującą - wygląda tak. Dla porządku, i orientacji. Przepraszam, że na raty, stary dziad musiał sobie przypomnieć, jak się robi "zmniejsz" ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Re: Cmentarz z WW w rejonie Tokarni - Pogórze Bukowskie

Post autor: Dlugi » 26 lis 2019, 18:54

johan1968 - ja to bardziej "terenowy" jestem niż do grzebania w archiwach. Po prostu przeglądam mapy i jak znajdę coś, co mnie zaciekawi to idę w teren. ten cmentarz jest oznaczony na WIG-ówce i przypuszczam, że pochodzi z czasów WW (chodzi o cmentarz na północ od litery "T"):
Obrazek
Tę kartkę, którą zamieściłeś, widziałem na FB, ale nie ma tam nic z tych okolic (choć nie odczytałem drugiej nazwy od góry w środkowej kolumnie).
Kiedyś KG wrzucał na forum BN spis cmentarzy, o jakich znalazł informacje w archiwum, ale też tam nie ma tego cmentarza:
http://beskid-niski.pl/forum/viewtopic.php?p=9389#p9389

Lidar też nic nie podpowiada...

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Cmentarz z WW w rejonie Tokarni - Pogórze Bukowskie

Post autor: johan1968 » 26 lis 2019, 21:34

Dlugi - terenowy, aktywnie i efektywnie :) . Jak wielu z nas, jak ja - kiedyś. Nie piszę i nie pokazuję tego co dotychczas - Tobie na złość. Pokazuję - bo prawda o dostępnych archiwach jest, jaka jest. Fatalnie nędzna. Mnie wkurza to już ze 34 lata, ale - co zrobić. Ogień i zawierucha następnej wojny z okolicami, i lata post-wojennych barbarzyńców wyczyściły nas prawdopodobnie dość skutecznie z szans oparcia się na dokumentacji twórców, lub administratorów z okresu "tuż zaraz" :( .
Cytujesz starą bardzo dyskusję z szacownego i bratniego Forum. Miałem poczęstować Ciebie wyciągiem/plikiem zbudowanym na tym, co cytujesz. Więc się powstrzymam. Uwierz- w znanych, dostępnych archiwaliach nic się nie zmieniło. Nic się "nie urodziło". Nic nie wyrosło i nic nowego "się nie odkryło". Niestety. Coś tam "pod korcem" trzyma najmocniejszy na razie po polsku opisywacz tego tematu - dr. Jan Schubert z Krakowa. Ale czy z Jego ręki coś wypłynie, czy się w czymś umocnimy, wesprzemy - nie mam pewności. A "jak psu pół budy" należałaby się nam druga, lub druga i trzecia część opowieści o przemyskiej KGI, ta właśnie z wykazami, listą jakąś, może z komentarzem jeszcze.

Świętej pamięci Darek zaznaczył lokalizację - nawet kilka - z terenu, który przywołujesz - na jednej ze swoich mapek, którymi ilustrował swoje opracowanie o tym temacie. Darek raczej nie czynił niczego bez przyczyny, bez powodu i podkładki. Jeśli nie znałeś - popatrz na to. Ale to, co sczytasz z WIG-óki - niekoniecznie jest dziś do znalezienia w terenie. Lub - do znalezienia bez wykrywacza, ale ja do nielegalnych działań nie nawołuję i nielegalu nie akceptuję.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

KG
Posty: 763
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Cmentarz z WW w rejonie Tokarni - Pogórze Bukowskie

Post autor: KG » 26 lis 2019, 21:36

Z tego wykazu najbliżej jest Bukowsko, ale nie pasuje.
Cmentarz w Bukowsku (nr XI) o powierzchni 1170 m kw założony został na działce o numerze katastralnym 2975/I. Zgodnie z dobrze Ci znanymi mapami katastralnymi z AP w Przemyślu (skan 6) była to działka wówczas przylegająca do bukowskiego cmentarza cywilnego, a teraz część działki 356, czyli wszystko jasne.
W marcu 1925 roku wartość działki z cmentarzem wojennym szacowano na 2098,28 Mkp., a więc wykupiona w czasie I wojny nie była.

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Cmentarz z WW w rejonie Tokarni - Pogórze Bukowskie

Post autor: johan1968 » 26 lis 2019, 21:51

Dla ilustracji tylko - podgląd jak wygląda naprawdę archiwalna aktowa kartka - tutaj poskanowane jako dwie połówki jednej w istocie karty tabeli/zestawienia, z której wyczytuje się informacje, które Ciebie zainteresowały. No nie jest to źródło rozkoszne i nazbyt rozmowne :) .
I jeszcze - to czego nie odczytałeś z poprzedniego archiwalu to Nowosielce, kwatera na parafialnym.
No nic nie poradzę, że w dostępnym zasobie wymienia się ze strefy, którą sygnalizujesz TYLKO Wolę Sękową (3x), Bukowsko i Nowosielce, a to Ciebie nie satysfakcjonuje :( .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Re: Cmentarz z WW w rejonie Tokarni - Pogórze Bukowskie

Post autor: Dlugi » 27 lis 2019, 08:27

johan1968 - z tą efektywnością u mnie to trochę przesadziłeś :-)
Po prostu coś mnie zainteresowało to podpytuję. Temat został wrzucony "w internety", niekoniecznie dziś może być rozwiązany, ale ślad po nim będzie, trwalszy niż na FB i łatwiejszy do wyszukania. Przykładem choćby przywoływany parę postów wyżej wpis KG na forum BN. Już parę razy mi się zdazyło, że jakiś temat ucicha na długi czas, ale później jakaś informacja się pojawia.
Tematy "okołowojenne" zawsze mnie interesowały, ale innych zainteresowań też parę się znajdzie i jakoś nie potrafię znaleźć czasu, by tylko tym porządnie się zająć.
Teraz jest dobry czas, by iść w teren i coś spróbować szukać, ale bez wykrywki (nie mam tego sprzętu, tylko za młodego jeździło się w okolice Huty Polańskiej z samoróbką zrobioną wg Młodego Technika). Jednak sytuację teraz mam trochę skomplikowaną i nie wiem kiedy w teren uda się wyjść. Napomknąłem o tym tylko celem próby usprawiedliwienia nieobecności przy ostatnich większych pracach przy cmentarzach - rozpoczęły się w czwartek, w sobotę miały się kończyć podsumowaniem prac w DL w Sękowej. Może błędnie, ale wywnioskowałem, że w sobotę za wiele roboty nie będzie a jechać na prace na parę godzin i iść na imprezę to dla mnie było by jak wkręcić się na "krzywy r.j" ;)
Jeszcze co do cmentarzy - tu na forum, od Jana Majewskiego otrzymałem info, że nadleśnictwa zamówiły 15 krzyży do osadzenia na cmentarzach. Przypuszczam, że po jednym na dany cmentarz. Jeden stoi nad Tworylnem, drugi - pod Wierchem nad Łazem, następny - w Prełukach. Parę pewnie w masywie Chryszczatej. Nadleśnictwo (bodajże Komańcza) miała spotkanie m.in. odnośnie cmentarzy w Łupkowie i Zubeńsku, po którym miała ukazać się lista z cmentarzami - ja jej jeszcze nie widziałem. Ale wybierając się na poszukiwania cmentarza pod Rydoszową i próbując się dowiedzieć coś o jego lokalizacji od leśników to dowiedziałem się tylko, że autor pewnego opracowania nigdy tam nie był, a podawane granice oddziałów leśnych, na przecięciu których miał leżeć cmentarz, wskazywały mocno inną lokalizację niż w opracowaniu. W sumie nie znalazłem, ale będę "miał go na oku" ;)

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Cmentarz z WW w rejonie Tokarni - Pogórze Bukowskie

Post autor: johan1968 » 27 lis 2019, 12:46

O Dlugi - i w tym co w ostatnim poście - to konkret, to lubię. Dyskusja dla "śladu" - choćby i na zaczepkę prowokacyjną - wartość ma, jakąś. Choć samo pytanie archo-śladów nie przysporzy, póki co.
A co do krzyży to przybył w terenie jeden jeszcze o którym wiem. Tyćkę tylko po drugiej stronie masywu następnego niż ten o którym dyskutujemy - znakuje mogiły na Trohańcu, na wschodnim skraju Otrytu (polecam "fatygę" i obejrzenie najusilniej 😊). I nie jest to ostatni, lecz pierwszy z nowej serii starych krzyży "z odzysku", przebranych i zakonserwowanych z kolejnej lokalizacji "zachodniogalicyjskiej". Tam - stanęły nowe, z gustem i starannością wykonane repliki. To co możliwe - podległo zabezpieczeniu, odnowie - i przygotowaniu do ponownego montażu. Wiem od "współbrata" wzmiankowanego przez Ciebie Jana w tej "małej bandzie cudotwórców" 😊😊. "Zespół znany oraz zgrany" ☺ - i nie jest to ICH ostatnie słowo ☺☺ !!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości