Dwanaście cmentarzy w gminie Sękowa

Cmentarze I wojny światowej
KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Dwanaście cmentarzy w gminie Sękowa

Post autor: KG » 17 mar 2021, 12:04

Co do daty zdjęcia – pełna zgoda, natomiast autorem jest Janusz (nie wiem, czy życzy sobie, żeby podawać nazwisko, ale chyba tu czasem zagląda, to może się odezwie). Wątpliwości nie mam, bo od niego je dostałem, a niektóre w tamtych latach były robione w mojej przytomności.
Do rowu prowadziły wówczas schody, ślad po starym poziomie drogi. Dość dziwacznie to wyglądało, bo trzeba było wleźć do rowu, po czym z godnością wspiąć się po schodach. Potem przerzucono nad nimi mostek łączący cmentarz z nowym poziomem drogi.
Mam zdjęcia tego słupka z 1984 i 2003 roku. Zniknął w (około?) 2007, gdy rów zasypano i zbudowano chodnik.
A może słupek po zbudowaniu nowego ogrodzenia dostał drugie życie na skraju rowu? Tego też się nie da wykluczyć.
Można przyjąć wersję, że stare drzewa były kiedyś w obrębie cmentarza wojennego, a całość została pomniejszona i to znacznie, przy zachowaniu proporcji. Ale to z kolei nie bardzo współgra z wyliczeniem proporcji różnych stałych elementów. Tak czy tak, zajrzę tam przy najbliższej okazji „coś” sobie jeszcze domierzę.
A co do rodzaju płotu – byłoby łatwiej, gdyby Mayr miał jeden schemat. Ale wystarczy porównać stare zdjęcia z Bednarki i Rozdziela. Z tych samych powodów zostanie (zapewne) w obecnym kształcie ogrodzenie w Siarach.

Pazuzu
Posty: 46
Rejestracja: 01 cze 2018, 12:18

Re: Dwanaście cmentarzy w gminie Sękowa

Post autor: Pazuzu » 17 mar 2021, 12:22

no coz, zanonimizowałem autora.

teoria, ze calosc pomniejszona raczej upada, w zalaczeniu dwa zdjecia - jedno - druga stopa od frontu, lecz blizej wejscia cmentarza (przynajmniej tak twierdzi moja pamięć, a ona omylna bywa), obecnie tam jest parking (2013.03.23) i drugie, zachowana pewnie do dzisiaj stopa (2017.04.17)

A odnosząc się do drewnianych projektów Mayra, właśnie ze względu na nikłe materiały umożliwiające rekonstrukcje pierwotnej formy większości założeń uważam, że Bednarka bezwzględnie powinna zostać otworzona w drewnie - właśnie dlatego, że jako jedyna takie materiały ma.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Dwanaście cmentarzy w gminie Sękowa

Post autor: KG » 17 mar 2021, 14:00

Jak już anonimizujesz to JL, a nie JW. Z JW nie miałem okazji się po Niskim włóczyć.
Przeciw zmniejszeniu świadczą też zachowane (mam nadzieję, że nadal) słupki HV w liczbie trzech.
Dzięki za zdjęcie cokołu w linii ogrodzenia. Nie zauważyłem go. Gdyby była parka, to można byłoby wyliczyć długość przęsła.
Tam są jeszcze dwie zagadki. O ile ogólna jakość wykonania słupów jest dość podła, to część kamieni jest obrobiona „po staremu”, a nakrywy całkiem udane. Grube rury miejscami mocowane są na wystających ze słupów końcach innych rur, odpowiadających standardowemu przekrojowi.
Biorąc to wszystko pod uwagę, nie jest złym wyjściem sprawę ogrodzenia odłożyć.
Bednarka, Biesna, Moszczenica – tam wątpliwości nie ma, za to rury są.

Pazuzu
Posty: 46
Rejestracja: 01 cze 2018, 12:18

Re: Dwanaście cmentarzy w gminie Sękowa

Post autor: Pazuzu » 17 mar 2021, 14:21

Zdjęciom towarzyszył zeszyt z notatkami i planami odręcznymi. I na nim - jak byk - takie nazwisko i imię jak podałem przed edycja posta, innego nie widzę. Chyba że zdjęcia innego autora niż notatki, ale zdjęcia były razem z zeszytem

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Dwanaście cmentarzy w gminie Sękowa

Post autor: KG » 17 mar 2021, 21:18

No to po kolei.
Nie wiem zbyt wiele o Janie Wilczyńskim i są to informacje zasłyszane. Przypuszczam, że był synem budowniczego miejskiego w Gorlicach Jana Wilczyńskiego. Z wykształcenia germanista, nauczyciel w gorlickich szkołach średnich (na pewno w „Budowlance”). Był zapalonym turystą górskim, prowadził też w góry swoich uczniów. Miał wówczas – przypuszczam, że w latach 60. ub. wieku – dostęp do tzw. Brocha. W zeszyciku starannie zapisał o każdym cmentarzu z ówczesnego powiatu gorlickiego podstawowe informacje z Brocha, dodając też trochę od siebie, np. precyzując położenie.
Przy Męcinie Wielkiej 82 zanotował „ogrodzenie drewniane” – tak jest w Brochu, ale czy to z Brocha, czy własna obserwacja? Trudno powiedzieć. Czasem opisy na pewno są własne, czasem powtarza np. ewidentnie błędne opisy z Brocha.
Notatki uzupełnił rysunkami, kopiując zdjęcia z Brocha.
Jan Wilczyński przełożył na język polski i zapisał w zeszycie 13 inskrypcji. To tłumaczenia poetyckie, czasem dalekie od dosłowności.
Przykład pierwszy z brzegu, bo też Przełęcz Małastowska to pierwszy opis w Brochu:
Pomnij przechodniu, wchodząc w to obejście,
że ziemia setki poległych grzebie
co młode życie oddali w potrzebie,
by ci zapewnić dziś wolność i szczęście.

(tłum. Jan Wilczyński)

Tłumaczenie dosłowne – na ile to możliwe:
Pamiętajcie w swoich pełnych szczęścia dniach,
że na tej ziemi gorzał zaciekły bój,
że tu tysiące odniosło śmiertelne rany
aby wokół was rozkwitało błogosławieństwo słońca.

(tłum. Henryk Sznytka & Jerzy Drogomir)

Wśród osób interesujących się cmentarzami te wiersze Jana Wilczyńskiego są dobrze znane. Problem w tym, że kiedyś opublikowano je bez podania źródła, a nawet z redakcyjną sugestią, że tłumaczył ktoś inny. I tak już zostało.
Oprócz cmentarza nr 60 na Przełęczy Małastowskiej są to: 46. Konieczna, 48. Regetów W., 49. Blechnarka, 51. Rotunda, 52. Zdynia, 55. Gładyszów, 56. Smerekowiec, 59. Przysłup, 120. Łużna, 121. Biesna, 123. Pustki (dwie). Są zaczerpnięte z Brocha, a co ciekawe nie ma wśród nich inskrypcji z Przysłopu (59) i Wirchnego (61). Nie ma też tych, które można było odpisać w terenie – 43. Radocyna, 45. Lipna, 50. Wysota, 53.Czarne.

Zeszyt trafił do muzeum w Gorlicach. Lata potem (ale też lata temu) takich dwóch zrobiło sobie odpisy, łącznie z przekalkowaniem rysunków (kserokopiarek, podobnie jak i wielu innych, normalnych przecież rzeczy, nie było). Zapewne nie przypuszczali, że Brocha – i to po polsku, w tłumaczeniu Henryka Sznytki i opracowaniu Jerzego Drogomira – będzie można mieć na półce.
Razem i osobno potem uzupełniali notatki, więc dla postronnej osoby może być czasem trudne do odróżnienia, co jest odpisane z zeszytu, co każdy dodał osobno, a co odpisywali od siebie.
Kilka lat temu pytałem w gorlickim muzeum o zeszyt Jana Wilczyńskiego. Podobno nie ma.

Podsumowując - masz w swoim komputerze przefotografowany ręczny odpis zeszytu Jana Wilczyńskiego, uzupełniony notatkami JL, czasem tożsamymi z notatkami KG (w egzemplarzu drugim – na odwrót). Odrębnie traktuj zdjęcia – ich autorem jest JL.

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Dwanaście cmentarzy w gminie Sękowa

Post autor: Incubus » 17 mar 2021, 21:29

"12 cmentarzy" prawie jak "12 krzeseł" ;) Co na to doktor Watson?

Pazuzu
Posty: 46
Rejestracja: 01 cze 2018, 12:18

Re: Dwanaście cmentarzy w gminie Sękowa

Post autor: Pazuzu » 17 mar 2021, 23:45

Cholibka, KG, zawsze wiedziałem że na temat cw masz przeogromna wiedzę, ale że wiesz lepiej co mam na kompie to jednak dla mnie nowość :lol:

A tak na serio dzięki za wyjaśnienie, wpadło mi to na chwile w ręce za pośrednictwem MŁ, ale bez wskazania co to dokładnie, czyje to itp. a że bylo interesujące, to zostało w formie cyfrowej ;)

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Dwanaście cmentarzy w gminie Sękowa

Post autor: KG » 01 maja 2022, 21:33


Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Dwanaście cmentarzy w gminie Sękowa

Post autor: DAR » 02 maja 2022, 00:03

Rozwaliły mnie te zdjęcia z wiosną :lol: Piękne :!: Zdjęcia piękne ale dla muru taki widok nie wróży nic dobrego...
Pogoda dopisuje to i roboty idą do przodu.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Re: Dwanaście cmentarzy w gminie Sękowa

Post autor: tadeks » 02 maja 2022, 15:34

KG pisze:
16 mar 2021, 21:02
Wczoraj podpisana została od dawna oczekiwana umowa w sprawie transgranicznego projektu w 85% dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej, a obejmującego m.in. remont dwunastu cmentarzy w gminie Sękowa...
KG pisze:
17 mar 2021, 07:33
tadeks pisze:
16 mar 2021, 21:47
... czy inne "cmentarne " gminy z Małopolski próbowały uzyskać dofinansowanie/wsparcie z tej puli? Chociażby gmina Gromnik...
Gromnik – po pierwsze nie ma armat – program Interreg jest programem transgranicznym i tu swoją szansę wykorzystały gminy Sękowa i Nižná Polianka.
Inne gminy z Małopolski znalazły armaty gdzie indziej. Przykłady : gminy Tuchów i Pleśna. Dużo się dzieje na tamtejszych cmentarzach, w innych gminach również. Z odwiedzonych w IV 2022 r. ponad 40 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych na kilkunastu "działo się". Widać, że o fundusze z różnych źródeł można skutecznie walczyć.

Poniżej cm.w 163
Obrazek
Ten sam cmentarz
Obrazek

Następny 194
Obrazek

Następny 177
Obrazek

Następny 174
Obrazek
Obrazek

A wracając do gminy Sękowa i cm.w. 80. Pracy tam strasznie dużo, w kwietniu (10 IV) było to pobojowisko, a front robót bardzo szeroki.
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości