Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Cmentarze I wojny światowej
domin.tarnow
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:48

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: domin.tarnow » 15 gru 2020, 22:30

Dziękuję KG. Na Pana zawsze można liczyć ;)

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: DAR » 12 maja 2021, 01:46

Panie, Panowie
dojrzałem to przeorania swojej strony czyli de facto zrobienia jej od nowa. Koncepcję możecie zobaczyć na stronie http://siemiaszko.eu. Gdy przeniosę wszystkie zdjęcia zrobię przekierowanie ze starej na nową. Potrzebuję pomocy w ocenie koncepcji (w granicach rozsądku ;) ) ewentualnie podrzucenia pomysłów co można by jeszcze dodać czy znalezienie błędów.

Puki co dodałem po dwa cmentarze w każdym rejonie. Wyjątkiem jest Galicja Zachodnia gdzie są cztery. Sukcesywnie będę dodawał kolejne ale chciałbym dopracować ostateczną wersję na samym początku bo późniejsze zmiany przy takiej ilości zdjęć będą koszmarem. Nie wszystkie strony mają już treść ale to też będę uzupełniał.

Ciekawi mnie czy macie jakieś koncepcje co można jeszcze dodać do galerii tematycznych? Chyba wszystko co miałem wymyślić to wymyśliłem ale może ktoś podrzuci jakiś ciekawy pomysł. Przyszło mi do głowy, że byłoby ciekawie, żeby przy zdjęciach danego cmentarza dać linki do stron z informacjami o nim. Jest kilka stron z takimi informacjami ale... Strona Mirosława Łopaty jest tak stara, że nie można podać linku do danego cmentarza tylko do strony głównej, a stamtąd trzeba kliknąć z 10 razy, żeby go znaleźć (o ile się wie w którym okręgu szukać). Taki link jest wiec kompletnie bez sensu. Jest ciekawa strona www.cmentarze.jasonek.pl ale tam znowu nie ma wszystkich cmentarzy. No i co z tym fantem począć? Zamieszczać? Nie zamieszczać?

Kolejna rzecz to informacja o okręgach cmentarnych. Puki co jej nie ma i głęboko się zastanawiam czy podawanie jej ma sens. Czy ktoś wykorzysta informację w którym okręgu dany cmentarz powstał? Mógłbym, w zasadzie, zaznaczyć je na mapie jako obszary ale to chyba ograniczy jej czytelność.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Trotta » 12 maja 2021, 10:06

Zastanawiam się nad spójnością podziału: w Galicji idzie wg KGA, dalej - raz województwami czy krainami historycznymi. Może dojść do tego, że np. w Małopolsce będzie Jangrot (jak bardzo historycznie pójdziemy, to także Jędrzejów i Kraśnik), natomiast Wieliczka znajdzie się "poza" Małopolską, bo w Galicji Zachodniej ;)

Skoro nie da się podać dokładnych linków, spróbuj po prostu wskazać adres strony. Niech przeglądający już dalej szuka sam. Mimo wszystko strona MŁ jest nie do pominięcia.

Okręgi cmentarne - może nie na mapie... Chociaż jak się napaćka te kilkaset cmentarzy na mapę, to ona i tak będzie mało czytelna, nawet bez wprowadzania okręgów. Stanie się czytelna dopiero po przybliżeniu... a wtedy i granice okręgów nie będą tak przeszkadzać. Okręgi przemyślałbym też pod kątem Galicji Środkowej - o ile wielu z nas z pamięci wyrecytuje w środku nocy numery okręgów zachodniogalicyjskich, o tyle te dalej na wschód jakoś się nie przyjęły; zresztą nie było Brocha/Hauptmanna, którzy wprowadziliby kanon...

Galerie tematyczne... Hmm, może relikty pól bitewnych, jeśli są gdzieś w pobliżu cmentarza (kłopot może być, do którego cmentarza przypisać np. dekoracje pociskami kościołów w Łużnej i Sękowej?), może zdjęcia pochowanych, jeśli są do odnalezienia. Pewnie nie chcesz wrzucać zdjęć "cudzych" - ale można np. zrobić galerię prywatnych upamiętnień, poczynając od Obereignera na Magurze Małastowskiej, przez Noltzego w Żegocinie... Dla mnie to szczególnie warte odnotowania i utrwalenia, pokazuje, że czasem rodzina odnajdzie poległego; spora część tych upamiętnień jest zresztą nietrwała.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: DAR » 12 maja 2021, 19:18

Trotta pisze:
12 maja 2021, 10:06
Zastanawiam się nad spójnością podziału: w Galicji idzie wg KGA, dalej - raz województwami czy krainami historycznymi. Może dojść do tego, że np. w Małopolsce będzie Jangrot (jak bardzo historycznie pójdziemy, to także Jędrzejów i Kraśnik), natomiast Wieliczka znajdzie się "poza" Małopolską, bo w Galicji Zachodniej
Województwami? Masz na myśli Mazowsze? To też raczej region niż województwo. Z tym nazewnictwem mam właśnie problem. Na Mazowszu mam kilka cmentarzy które są już w województwie łódzkim, zaś na Suwalszczyźnie jeden cmentarz prawie pod Łomżą. Nijak nie jest to Suwalszczyzna (no może z perspektywy Krakowa jest gdzieś na granicy ;) ) ale tworzenie regionu dla jednego cmentarza wydaje się bez sensu. Myślę, że gdy pojawi się kilka cmentarzy które mogą stworzyć osobny region to wtedy będę je dzielił. Na szczęcie nie będzie to specjalnie uciążliwe. Puki co obszar na mapie wskazuje czego można się spodziewać.
Trotta pisze:
12 maja 2021, 10:06
Skoro nie da się podać dokładnych linków, spróbuj po prostu wskazać adres strony. Niech przeglądający już dalej szuka sam. Mimo wszystko strona MŁ jest nie do pominięcia.
To jest najprostsze rozwiązanie ale najmniej funkcjonalne - stworzyć osobną stronę z linkami. W zasadzie to nawet przyszło mi do głowy aby spróbować skontaktować się z Mirosławem Łopatą i zapytać czy nie zgodziłby się na umieszczenie swoich opisów na mojej stronie. Oczywiście jako cytat z podpisem, linkiem do jego strony itd. Gdyby ktoś miał do niego namiary to bym wysmarował taką prośbę. Pisania samemu tekstów się nie podejmuję bo ani nie mam wiedzy ani specjalnych umiejętności.
Trotta pisze:
12 maja 2021, 10:06
Okręgi cmentarne - może nie na mapie... Chociaż jak się napaćka te kilkaset cmentarzy na mapę, to ona i tak będzie mało czytelna, nawet bez wprowadzania okręgów. Stanie się czytelna dopiero po przybliżeniu... a wtedy i granice okręgów nie będą tak przeszkadzać. Okręgi przemyślałbym też pod kątem Galicji Środkowej - o ile wielu z nas z pamięci wyrecytuje w środku nocy numery okręgów zachodniogalicyjskich, o tyle te dalej na wschód jakoś się nie przyjęły; zresztą nie było Brocha/Hauptmanna, którzy wprowadziliby kanon...
Pomyślę zatem co z tym fantem zrobić. Jest kilka opcji jako to rozwiązać. Zaznaczenie granic na mapie to jedna opcja. Można dodać osobne kategorie do wyszukiwania. A z okręgami w Galicji Środkowej to ciekawy pomysł, to by było coś nowego.
Trotta pisze:
12 maja 2021, 10:06
Galerie tematyczne... Hmm, może relikty pól bitewnych, jeśli są gdzieś w pobliżu cmentarza (kłopot może być, do którego cmentarza przypisać np. dekoracje pociskami kościołów w Łużnej i Sękowej?), może zdjęcia pochowanych, jeśli są do odnalezienia. Pewnie nie chcesz wrzucać zdjęć "cudzych" - ale można np. zrobić galerię prywatnych upamiętnień, poczynając od Obereignera na Magurze Małastowskiej, przez Noltzego w Żegocinie... Dla mnie to szczególnie warte odnotowania i utrwalenia, pokazuje, że czasem rodzina odnajdzie poległego; spora część tych upamiętnień jest zresztą nietrwała.
Relikty pól bitewnych to ciekawy pomysł zdecydowanie nadający się do tego działu. Przy czym obecne tam galerie są tworzone automatycznie na podstawie tagowania zdjęć w zamieszczonych cmentarzach. A zdjęcia reliktów nie będą właśnie przywiązane do żadnych cmentarzach. Byłby to osobny temat. Pomyślę jak to ogarnąć.
Pomysł z ludźmi zdecydowanie mi się podoba :idea: Pamiętam, że mam kilka takich zdjęć nagrobków. Zrobiłem też kiedyś taki zestaw zdjęć nagrobków z starbebildami zamieszczonymi w któryś Znakach Pamięci. Myślę, że byłoby to ciekawe "uczłowieczenie" cmentarzy. A do niektórych takich zdjęć można by dorzucić link do tekstów KG na forum. Hmm... zdecydowanie do zrobienia. :!:
Trotta pisze:
12 maja 2021, 10:06
Pewnie nie chcesz wrzucać zdjęć "cudzych"
Nie do końca. W zasadzie traktuję tę stronę jako kompendium wiedzy, a nie moją wystawę. Żeby zachować jakąś spójność całości raczej nie planuję zamieszczać zdjęć innych autorów przedstawiających aktualny stan jakiś cmentarzy ale bardzo chętnie umieściłbym jakieś zdjęcia archiwalne pokazujące jak te obiekty się zmieniały. Myślę, że byłoby to całkiem dydaktyczne. Jeśli więc macie zdjęcia które wnoszą jakąś dodatkową wartość (i chcecie je upublicznić) to zapraszam do kontaktu.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: tadeks » 12 maja 2021, 21:09

DAR pisze:
12 maja 2021, 01:46
Przyszło mi do głowy, że byłoby ciekawie, żeby przy zdjęciach danego cmentarza dać linki do stron z informacjami o nim. Jest kilka stron z takimi informacjami ale...
Strona Mirosława Łopaty jest tak stara, że nie można podać linku do danego cmentarza tylko do strony głównej, ...
No i co z tym fantem począć? Zamieszczać? Nie zamieszczać?
Linki do danego cmentarza podają znane "cmentarnikom" strony, które istotną część swoich zasobów poświęcają cmentarzom z Wielkiej Wojny:
https://www.eksploratorzy.com.pl
oraz
http://www.straznicyczasu.pl/

tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: tadeks » 12 maja 2021, 21:34

Dlugi pisze:
13 wrz 2018, 11:51
Jeżdżąc na Słowację poszukuję cmentarzy wpierw w googlach wpisując prostą frazę - KVH Beskydy cintorin ...

Klikając http://www.kvhbeskydy.sk proponowane są ketomix, ketóza.
KVH jest na facebooku, a ich stronę, którą odwiedzałem zmienili, czy jej już nie mają?

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Incubus » 12 maja 2021, 21:58

W galerii tematycznej absolutnie powinny znaleźć się krzyże, z całym ich zróżnicowaniem, boć to przecież jedna z najbardziej dystynktywnych cech cmentarzy, zwłaszcza zachodniogalicyjskich.
Poza tym, jeśli chodzi o "zasobność w informacje" całej witryny zauważam, że apetyty komentatorów, w tym mnie samego, zaspokoić może jedynie rodzaj "nekropedii", w której zebrać by można wszystkie miarodajne i wiarygodne informacje. Wszyscy wiemy, kogo z autorów mogę mieć na myśli, mówiąc, że jego teksty, enuncjacje, przyczynki, teksty wręcz akademickie mogłyby stanowić najbardziej dodaną wartość takiego projektu.
Gratuluję i wspieram Cię Darku, przepraszam za wazeliniarstwo... no, wiadomo kogo...

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: DAR » 13 maja 2021, 00:40

tadeks dzięki za namiary na te fora. Zastanowię się jak to sensownie wpleść bo trzeba by się odnieść do danego działu, a nie konkretnego wpisu. Jeśli chodzi o kvhbeskydy to właśnie też ostatnio zauważyłem, że strona zniknęła (ostatni zauważyłem ale nie wiem kiedy zniknęła). Obawiam się, że to nie jest przeniesienie na inny adres...
Incubus pisze:
12 maja 2021, 21:58
W galerii tematycznej absolutnie powinny znaleźć się krzyże, z całym ich zróżnicowaniem, boć to przecież jedna z najbardziej dystynktywnych cech cmentarzy, zwłaszcza zachodniogalicyjskich.
Krzyże... temat tak oczywisty, że aż nieobecny ;) Tak sobie myślę, że do tego zagadnienia można podejść dwojako. Po pierwsze zrobić zestawienie po jednej sztuce danego typu, żeby pokazać jakie typy występowały na wszystkich cmentarzach. Dużą pomocą będzie tu Drogomir bo, o ile pamiętam, tam jest to ładnie rozpisane. Po drugie można faktycznie zestawić jakie krzyże są na jakich cmentarzach. Bardzo dobry pomysł - DZIĘKI Incubusie.
Jeśli chodzi o Wiadomo-Kogo ;) to w pełni popieram Twoje słowa. Generalnie jakby ktoś chciał napisać takie wstępniaki to chętnie udostępnię "łamy" swojej strony.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Dlugi » 14 maja 2021, 09:30

tadeks pisze:
12 maja 2021, 21:34
Dlugi pisze:
13 wrz 2018, 11:51
Jeżdżąc na Słowację poszukuję cmentarzy wpierw w googlach wpisując prostą frazę - KVH Beskydy cintorin ...

Klikając http://www.kvhbeskydy.sk proponowane są ketomix, ketóza.
KVH jest na facebooku, a ich stronę, którą odwiedzałem zmienili, czy jej już nie mają?
Mają nową domenę https://kvhbeskydy.eu/, ale nic tam nie ma.
Kiedyś, jak stara KVH zniknęła, pytałem Martina, czy planują ją odtworzyć - pisał, że owszem.
Ale obawiam się, że proza życia nie pozwala (chyba że tak tylko po sobie sądzę)...

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: DAR » 28 maja 2021, 23:24

No to załadowałem dwa pierwsze okręgi. Strona chyba już wygląd i działa tak jak sobie założyłem. Mam jeszcze taki pomysł aby dodać wpis z roboczym tytułem "Dla początkujących" gdzie były by pokazane po trzy najciekawsze cmentarze z każdego okręgu. Niestety puki co realizacja techniczna tego pomysłu mnie przerosła. Nie dam się jednak tak łatwo.
Z tych dwóch wrzuconych okręgów najbardziej spektakularne zmiany zaszły chyba na dwóch cmentarzach: nr 44 Długie i 34 Ołpiny. Przy czym ten pierwszy jest znacznie lepiej udokumentowany.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości