Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Cmentarze I wojny światowej
Awatar użytkownika
Trotta

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Trotta » 20 lis 2018, 07:12

KG pisze:
19 lis 2018, 17:25
Być może śladem działania Flotylli Wiślanej, przewożącej już w sierpniu i wrześniu 1914 roku rannych z frontu, są groby dwóch zidentyfikowanych (z trzech pochowanych w Szczucinie) żołnierzy niemieckich 38. pułku landwehry (śląski korpus Woyrscha ?), którzy według polskiej kopii spisu pochowanych (ANK Kraków) rozstali się z życiem 17.09.1914, co potwierdzają daty wydania pruskich list strat, zawierających ich nazwiska (Karl Treske z Zantoch/Santok, lista z 6.10.1914 i Josef Gelle z Habelschwerdt / Bystrzyca Kłodzka, lista z 10.10.1914). Na tabliczkach nagrobnych nie ma dat ich śmierci.
Trzeba by iść tropem 21.Landwehr-Infanterie-Brigade, do której ten pułk należał. Nie znalazłem ani brygady, ani pułku w pierwotnym OdeB Korpusu Landwehry, ale być może dołączyła do niego nieco później.
Die Gott als Slav und Magyaren schuf, Sie streiten um Worte nicht hämisch,
Sie folgen, ob deutsch auch der Feldherrnruf, Denn: Vorwärts! ist ungrisch und böhmisch [Grillparzer]

KG

Post autor: KG » 20 lis 2018, 07:22

Trotta pisze:
20 lis 2018, 07:12
Nie znalazłem ani brygady, ani pułku w pierwotnym OdeB Korpusu Landwehry, ale być może dołączyła do niego nieco później.
Stąd ten mój znak zapytania. W skład korpusu w ramach 4. dywizji Landwehry wchodziła 21. Ersatz-Infanterie-Brigade, ale w niej też nie widzę 38. pułku.
Brygada została rozwiązana 15.09.1914, dowodził nią generał Friedrich von Busse (+ 8.09.1914), w tym czasie 4. Dywizja stoczyła walki pod Wolą Pawłowską i Józefowem nad Wisłą (5.-7. 09.1914) i pod Tarnawką (7.-9. 09.1914).

Ale jak nie z korpusu Woyrscha, to skąd ?

Awatar użytkownika
Trotta

Post autor: Trotta » 20 lis 2018, 09:03

KG pisze:
20 lis 2018, 07:22
W skład korpusu w ramach 4. dywizji Landwehry wchodziła 21. Ersatz-Infanterie-Brigade, ale w niej też nie widzę 38. pułku.
Ale to chyba była zupełnie inna jednostka niż 21.LdwInfBrigade. Ktoś "od Niemców" musi nam pomóc ;)
Sie folgen, ob deutsch auch der Feldherrnruf, Denn: Vorwärts! ist ungrisch und böhmisch [Grillparzer]

KG

Post autor: KG » 20 lis 2018, 09:44

Tak by było najlepiej.
Znajdowane w internecie informacje o 4. dywizji Landwehry z Grupy Woyrscha nie do końca zgadzają się z mapami (szkic 15) i tekstem (s. 295-296) OeUlK (czy były walki pod Pawłowską Wolą i Józefowem nad Wisłą, czy tylko przeprawa?).
Gen. Lt. Friedrich von Busse zginął 8.09.1914 w walkach pod Tarnawką niedaleko Kraśnika (poprawiłem literówkę w moim poście powyżej) i dowodził 21. Ersatz-Infanterie-Brigade.

Awatar użytkownika
DAR
Kontakt:

Post autor: DAR » 08 gru 2018, 01:04

Garść zdjęć z dwóch remontowanych cmentarzy (nie takich najnowszych bo z przed kilku tygodni). Na początek Lipna. Nowe krzyże prezentują się niezmiernie elegancko. Zgrzyta tylko stary krzyż główny który też domaga się wymiany w najbliższej przyszłości...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i Długie. Pod koniec sierpnia wyglądało to tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Natomiast w połowie listopada było już tak. Pewien postęp prac widać ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
Ursi
Kontakt:

Post autor: Ursi » 08 gru 2018, 11:42

Jakim szkłem robiłeś ostatnie foto? Muszę wreszcie sobie coś takiego sprawić...
Můj praděda byl voják, který válčil na Piavě.

Awatar użytkownika
dwójkarz

Post autor: dwójkarz » 08 gru 2018, 14:44

38 pułk piechoty Obrony Krajowej 21 Brygada Obrony Krajowej podległość wyżej zmienna (bez wskazania) 4 sierpnia 1914 - 17 lutego 1915
Handbuch, VI/ 2, s. 319
Vertreter des k. u. k. Armeeoberkommando beim kais. deutsch. Generalgouvernement Warschau

https://twitter.com/dwojkarz/status/1075472167800852480

Awatar użytkownika
Trotta

Post autor: Trotta » 09 gru 2018, 12:08

1. Do jakiego tematu przenieść ? :D

2. Nic się nie zgadza. 21.IBrig to część galicyjskiej 11.ITD. 38.LIR nie powstał, a miał zaistnieć gdzieś koło Pragi. Refleksem tych planów było powstanie 38.LsIR, który istniał do pierwszych miesięcy 1915.

3. Chyba że chodzi o Landwehrę niemiecką, wtedy może coś pasuje.

KG

Post autor: KG » 09 gru 2018, 12:16

To taki poboczny wątek powyżej - czy dwóch żołnierzy niemieckich pochowanych w Szczucinie było w w Korpusie Woyrscha.
Trotta pisze:
20 lis 2018, 09:03
Ale to chyba była zupełnie inna jednostka niż 21.LdwInfBrigade. Ktoś "od Niemców" musi nam pomóc ;)
Do wcześniejszego postu DAR:
DAR pisze:
08 gru 2018, 01:04
Na początek Lipna. Nowe krzyże prezentują się niezmiernie elegancko. Zgrzyta tylko stary krzyż główny który też domaga się wymiany w najbliższej przyszłości...
Krzyż nie będzie wymieniany, o czym pisałem już kilka postów wyżej, bo nie ma sensu wydawać pieniędzy na element niezgodny z projektem.
Nie został wycięty w tym roku z przynajmniej dwóch powodów.
Pierwszy to brak czasu. Jest to praca wolontariuszy wspomagana przez Austriacki Czarny Krzyż i przez gminę, a niektóre koszty są też pokrywane prywatnie. Ludzie są z daleka, np. niektórzy z Gdańska, Poznania, Warszawy, więc ekipa skupiła się na tym, co zostało zaplanowane na ten rok, czyli na ustawieniu krzyży z tabliczkami.
Po drugie – wątpliwości, co dalej z cokołem. Zburzyć go nie można, dopóki nie będzie gdzie wstawić tablicy. Ustawienie kostki też kontrowersyjne, bo proporcje takie sobie, a powstanie nowy pomnik niezgodny z projektem architekta i wkrótce będzie traktowany jako pomnik właściwy. Nie raz i nie dwa przy usuwaniu różnych naleciałości były zastrzeżenia typu „bo przecież tak to wyglądało, gdy byłem/byłam tam po raz pierwszy”.

A plany na kolejny rok już się konkretyzują.

Awatar użytkownika
dwójkarz

Post autor: dwójkarz » 09 gru 2018, 13:24

Zdecydujcie o jaką armię chodzi: podałem dane dotyczące armii niemieckiej, bo tak zrozumiałem wątek. Może źle.
21 LB miała tak wiele przydziałów w ramach podanych powyżej, że w tym tomie Handbucha poświęconym pułkom rezerwowym i Obrony Krajowej (także pospolitego ruszenia) nie rozwinięto tego zagadnienia. Odrębne tomy Handbucha poświęcone będą Korpusom, Dywizjom i Brygadom.
W każdym razie związek 38 LIR z 21 LB w tym czasie jest trwały.
Vertreter des k. u. k. Armeeoberkommando beim kais. deutsch. Generalgouvernement Warschau

https://twitter.com/dwojkarz/status/1075472167800852480

ODPOWIEDZ