Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Cmentarze I wojny światowej
Jan Majewski
Posty: 143
Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Jan Majewski » 21 cze 2020, 00:15

KG pisze:
19 cze 2020, 19:27

...Kilka słów o tegorocznej społecznej działalności przy oczyszczaniu cmentarzy.
"Grupa rzeszowska" (Tomasz Prucnal) w tym roku wykosiła już blisko 20
cmentarzy ... 61. Wirchne ...
Wirchne "rzeszowiacy" posprzątali dwa dni przed naszym planem skoszenia go.
Razem z Wojtkiem pozostał więc tylko krótki "wypad" na sprawdzenie kilku wymiarów, przed planowanymi pracami w tym sezonie.
Wojtek już solo pokosił 55-tkę Gładyszów.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: DAR » 23 cze 2020, 22:27

Jan Majewski pisze:
21 cze 2020, 00:15
Wirchne "rzeszowiacy" posprzątali dwa dni przed naszym planem skoszenia go.
No proszę, jeszcze trochę i za parę lat trzeba będzie w kolejce się zapisywać na koszenie ;) (oby :) )
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Jan Majewski
Posty: 143
Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Jan Majewski » 21 lip 2020, 06:42

Rozpoczyna się remont 112-stki w Rożnowicach. Mam nadzieję, że nie skończy się tylko na pierwszym etapie.

http://www.biecz.pl/asp/pl_start.asp?ty ... tykul=8470

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: KG » 21 lip 2020, 19:06

W ubiegłym tygodniu po raz kolejny w gminie Sękowa działała grupa z Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i z niewielkim wsparciem zewnętrznym.
Mimo wyjątkowo paskudnej pogody zrobiono całkiem sporo:
Siary (76) – przygotowanie cokołu pod krzyż i ogólne sprzątanie
Czarne (53) – ogrodzenie wokół cmentarza wojennego i łemkowskiego – udało się zrobić jakieś 40%. Na cmentarzu wojennym jest to ogrodzenie prowizoryczne. Miejmy nadzieję, że w dającej się przewidzieć przyszłości zostanie zastąpione zgodnym z projektem Jurkoviča.
Koszenie trawy na czterech cmentarzach – Długie (44), Banica (62), Małastów (66) i Ropica Górna (77).

domin.tarnow
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:48

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: domin.tarnow » 02 sie 2020, 23:34


Awatar użytkownika
kiedar
Posty: 55
Rejestracja: 31 sie 2020, 20:18
Kontakt:

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: kiedar » 02 wrz 2020, 15:22

Serdecznie witam szanownych forumowiczów. Ponieważ nie znalazłem powitalnego tematu tutaj postanowiłem się przywitać z dwóch powodów:
pierwszy - zostałem dostrzeżony w tym temacie nie będąc forumowiczem,
drugi -pytanie jakie zadam póżniej w temacie prac na cmentarzach.

Mam na imię Darek i miałem przyjemność z Morganghostem i jeszcze kilkoma osobami w 2018 roku odkrzaczyć i odsłonić pozostawione po remoncie samym sobie cmentarze nr 1 i 2 w Ożennej. I jeśli będę o nich mówił "moje cmentarze" to nie z powodu zadufania w sobie, a z powodu poczucia obowiązku dbania o nie jak o "swoje". W tym roku 27 sierpnia obydwa cmentarze ponownie zostały przeze mnie oczyszczone i wykoszony został cały teren wokół nich. Na początku maja udało mi się skleić jeden ze złamanych oryginalnych słupków HV i cieszę się, że słupek trzyma się dzielnie. Jednak mam do znawców tematu pytanie odnośnie owych słupków geodezyjnych. Kiedyś przeglądając online zasoby archiwalne AN w Krakowie widziałem wymiary owych słupków, ale nie znalazłem nigdzie informacji, czy były jakieś wytyczne i normy ile taki słupek powinien wystawać ponad grunt. Pytam, ponieważ w przyszłym roku zamierzam przywrócić słupka w Ożennej godność, tzn postawić je do pionuby nie kłaniały się kolejne 100 lat ziemi i przy tak błahej czynności nie chciałbym popełnić żadnego błędu. I jeszcze jedno pytanie, czy ktoś nie ma jednego wolnego słupka HV którym mógłbym godnie zastąpić ten złamany?

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za przyjęcie do społeczności forum.
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2020, 22:29 przez kiedar, łącznie zmieniany 1 raz.

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: KG » 02 wrz 2020, 21:19

Witamy na Forum.
kiedar pisze:
02 wrz 2020, 15:22
zostałem dostrzeżony w tym temacie nie będąc forumowiczem
Nie bez powodu...

Na wspomnianym przez Ciebie rysunku zaznaczono poziom gruntu. Słupek ma wymiary 20 x 12 x 80, zagłębiony jest na 50 cm.
Jest zresztą kilka rodzajów tych słupków, odbiegających od archiwalnego rysunku.

Czy w Ożennej to ten:
https://images90.fotosik.pl/415/738ca6b1bd2f6ca5med.jpg
(rok 2010, świeżo wygrzebany)

Czyszczenie jest tam rzeczywiście uciążliwe. Gdyby w 2011 roku na remont przeznaczono troszkę więcej środków i nie oszczędzano tak na kamieniu, to kopce były obłożone jak należy i zielsko by tak nie rosło.
https://images92.fotosik.pl/415/d924873c525972admed.jpg
Nie obrobione też płyt narożnych, a część murków wykonano ze zbyt drobnego kamienia.
Ale nie ma co bardzo narzekać – tak było tam przed:
https://images91.fotosik.pl/414/b55aae413543d477med.jpg

Awatar użytkownika
kiedar
Posty: 55
Rejestracja: 31 sie 2020, 20:18
Kontakt:

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: kiedar » 02 wrz 2020, 22:08

KG pisze:
02 wrz 2020, 21:19

Czy w Ożennej to ten:
https://images90.fotosik.pl/415/738ca6b1bd2f6ca5med.jpg
(rok 2010, świeżo wygrzebany)
Tak, to ten. Klejony był 1 maja, a zaraz po moim zejściu z cmentarzy przyszła ulewa i obawiałem się o jego stan, ale dotrwał i trzyma się nadal, przynajmniej nie zaginie w zaroślach.

https://photos.app.goo.gl/XBi3SyvEDDY3LEpq7

Dziękuję za informacje o wymiarach. Niestety mimo mieszkania w "wielkim mieście" internet mam taki jakbym był w Ożennej i obecnie nie mogłem odszukać w zasobach AN tego rysunku. Informacja przyda się w przyszłym roku.

A co do pracy, nie jest tak źle, najgorzej było w 2018 roku , teraz gdy go "utrzymujemy" jest znacznie łatwiej, nawet gdy robimy to tylko raz w roku - piszę "my" bo mimo solowego koszenia w tym roku jednak jesteśmy trzyosobowym zespołem.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: DAR » 02 wrz 2020, 23:18

Brawo za zaangażowanie. Oby więcej takich inicjatyw. :!:
kiedar pisze:
02 wrz 2020, 15:22
czy ktoś nie ma jednego wolnego słupka HV którym mógłbym godnie zastąpić ten złamany?

Pytanie czy jest sens zastępować coś co wygląda (po sklejeniu) całkiem nieźle...
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
kiedar
Posty: 55
Rejestracja: 31 sie 2020, 20:18
Kontakt:

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: kiedar » 03 wrz 2020, 00:15

Pytanie jest na wyrost, bo nie wiadomo co zastaniemy na wiosnę z tej sklejki. Powstają piękne nowe "Zugangi", więc może i ktoś ma formę pod HV (na wszelki wypadek). Ale absolutnie nie jestem zwolennikiem i fanem zastępowania starego nowszym, jednak lubię wiedzieć, czy miałbym w zanadrzu "bezpiecznik".

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości