C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Sprawy lądowych sił zbrojnych Austro-Węgier
Nirven
Posty: 75
Rejestracja: 31 maja 2021, 12:21

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: Nirven » 22 cze 2021, 18:07

Tja... niech będzie, za gorąco by "polemizować".
Temperaturowo przenosimy się na front włoski :D
dwójkarz pisze:
22 cze 2021, 17:33
Przepisałem całe OdeB WP do połowy 1919. Na froncie ukraińskim co i raz jakiś "szturmowiec" się pojawia. Taka ciekawostka.
To jasne że się pojawia na całym froncie, pisałem jedynie, że skierowano je akurat nie pod Lwów
Na froncie oczywiście były, np. pod Chyrowem i w okolicach, w grupie "Bug", potem słynna lotna kompania m.in. pod Drohobyczem. Jeśli coś lub kogoś przeoczyłem - chętnie doczytam ;)
Pod Lwowem co i raz pojawiały się oddziały szturmowe, ale te które znalazłem, to oddziały z pociągów pancernych, np. "Śmiałego". Grupy wypadowe pociągów pancernych nazywano właśnie plutonami szturmowymi, ale to organizacyjnie inna jednostka niż Sturmtruppen od których temat się zaczął - choć w warunkach wojny 1919 r. działała podobnie. No i pojawiają się "szturmowcy"/"szturmy" jako określenie oddziału atakującego, wypadowego, ale niekoniecznie nazywanego organizacyjnie kompanią/sekcją szturmową. Albo odwrotnie - bywało, że konkretna kompania strzelecka zostawała "szturmową", ale bez zmiany nazwy.
dwójkarz pisze:
22 cze 2021, 17:33
W Krakowie oddziały asystencyjne i szturmowe Modrycki kręcił, teczki personalnej w CAW nie ma : ( Ale to już inna historia.
Przybliżysz postać? Jego nie szukałem - z oddziałów szturmowych które posłano do funkcji asystencyjnych w Krakowie mam poruczników Stanisława Jachecia (8.pp/13.pp) i Otmara Schreyera (20.pp; ciekawe nazwisko jak na Polaka [?]).

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: dwójkarz » 22 cze 2021, 20:19

O Modryckim nie wiem nic, brak teczki w CAW, było oficerem wywiadu a - w, dlatego chciałem znać przebieg służby. No i nie wyszło : (

Reszta jutro, roztapiam się, Mac też : (

Nirven
Posty: 75
Rejestracja: 31 maja 2021, 12:21

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: Nirven » 25 cze 2021, 12:34

dwójkarz pisze:
22 cze 2021, 20:19
O Modryckim nie wiem nic, brak teczki w CAW, było oficerem wywiadu a - w, dlatego chciałem znać przebieg służby. No i nie wyszło : (
Skąd zatem informacje, że kręcił w Krakowie oddziały asystencyjne i szturmowe?

Przeoczona przy okazji poprzedniego posta "szturmówka" która rzeczywiście trafiła pod Lwów - odtwarzanego w Krakowie 4. ppleg, znana z postaci legionowego porucznika Jędrzejewskiego i kilku zdjęć.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: dwójkarz » 25 cze 2021, 13:32

Nirven pisze:
25 cze 2021, 12:34
dwójkarz pisze:
22 cze 2021, 20:19
O Modryckim nie wiem nic, brak teczki w CAW, było oficerem wywiadu a - w, dlatego chciałem znać przebieg służby. No i nie wyszło : (
Skąd zatem informacje, że kręcił w Krakowie oddziały asystencyjne i szturmowe?
Z innych materiałów niż teczka personalna, chyba to jasne i nie muszę wątku ciągnąć...

Nirven
Posty: 75
Rejestracja: 31 maja 2021, 12:21

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: Nirven » 11 paź 2021, 09:37

Ukazała się publikacja:
Wielka Księga Piechoty Polskiej tom 66: Oddziały szturmowe Wojska Polskiego , autorzy: Mateusz Haberek, Krzysztof Pięciak

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: Trotta » 11 paź 2021, 10:46

Gratulujemy serdecznie ! :)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: Ursi » 11 paź 2021, 13:33

Gratulujemy i do kiosku m'szerujemy ;)
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: oeffag » 11 paź 2021, 20:27

Ukazała się publikacja:
Wielka Księga Piechoty Polskiej tom 66: Oddziały szturmowe Wojska Polskiego , autorzy: Mateusz Haberek, Krzysztof Pięciak
Brawo!!!!! Gratulacje!!!!

Nirven
Posty: 75
Rejestracja: 31 maja 2021, 12:21

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: Nirven » 12 paź 2021, 09:18

Dziękuję serdecznie :) Byłbym jeszcze bardziej rad, gdyby po lekturze pozostał podobny entuzjazm ;)
Piszę o tym tutaj, bo choć publikacja zgodnie z tytułem dotyczy Wojska Polskiego, to z oczywistych względów musi zawierać także wstęp poświęcony powstaniu i rozwojowi oddziałów zwiadowczych (jako poprzedników "szturmowców") i szturmowych. Są zresztą w tej części pokłosia dawnego forum, jak np. Jagdkommando LIR 16 nad Dunajcem o którym pisał Trotta. Pojawiają się wątki legionowe (Leopold Lis-Kula czy Aleksander Stawarz), oraz PKP.
Jest też, oczywiście, wiele postaci zapomnianych w latach międzywojnia "awstryjców".
Dwójkarzowi pragnę podziękować za nakierowanie na wątki asystencyjne, bo i o temu udało się trochę miejsca poświęcić - choć z konieczności niewiele.
Najciekawszym dla mnie odkryciem było istnienie w 1919 r. Szkoły Szturmowej DOGen. Kraków, której kilka dokumentów oraz obszerny plan wyszkolenia zachował się w krakowskim Archiwum Narodowym. Sprawę uda się jeszcze, mam nadzieję, zgłębić, ale to kwestia wielu wycieczek do CAW.

argo
Posty: 21
Rejestracja: 03 cze 2018, 17:27

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: argo » 12 paź 2021, 17:53

dwójkarz pisze:
28 wrz 2020, 06:36
w Polsce po 1918 próbowano reaktywować oddziały szturmowe, sprawa nie wypaliła, jak przypuszczam, z powodu braku wyposażenia, które poszło na Front Południowo - Zachodni, pod Lwowem dobrze sobie nasi chłopcy poczynali, po maju 1919 już chyba tylko słynny batalion Maczka był w 1920, ale nie wiem na ile to kalka oddziałów szturmowych a - w była
Te informacje można zweryfikowac tu
https://www.empik.com/wielka-ksiega-pie ... fmwGr6hhxM

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości