C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Sprawy lądowych sił zbrojnych Austro-Węgier
Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: Ursi » 07 lut 2020, 12:28

Te czapki bez daszków... jak jakaś Bułgaria. O co chodziło?
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: Trotta » 07 lut 2020, 12:49

Ursi pisze:
07 lut 2020, 12:28
Te czapki bez daszków... jak jakaś Bułgaria. O co chodziło?
Jakieś erzace. Kojarzą mi się ze zdjęciami już z 1915 r., nie wiem, czy nie z jakichś Sterbebildów.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: Ursi » 07 lut 2020, 12:56

Tak, są S-Bildy z takimi czapkami... i rzeczywiście już od 1915.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: oeffag » 27 wrz 2020, 01:29

[attachment=0]kuk Sturmtruppe - MG Nest.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: krakał » 27 wrz 2020, 18:19

Eeeeee, myślę że to zwykli cekaemiarze. A do Sturmtruppen zostali wcieleni na okoliczność sprzedaży zdjęcia, to słowo w opisie aukcji daje od razu +200% do ceny.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: oeffag » 27 wrz 2020, 18:25

.......to słowo w opisie aukcji daje od razu +200% do ceny.
Niewykluczone, że tak mogło być.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: Ursi » 27 wrz 2020, 19:54

Zgadzam się z Krakauem.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: dwójkarz » 28 wrz 2020, 06:36

w Polsce po 1918 próbowano reaktywować oddziały szturmowe, sprawa nie wypaliła, jak przypuszczam, z powodu braku wyposażenia, które poszło na Front Południowo - Zachodni, pod Lwowem dobrze sobie nasi chłopcy poczynali, po maju 1919 już chyba tylko słynny batalion Maczka był w 1920, ale nie wiem na ile to kalka oddziałów szturmowych a - w była

Nirven
Posty: 75
Rejestracja: 31 maja 2021, 12:21

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: Nirven » 22 cze 2021, 15:14

krakał pisze:
27 wrz 2020, 18:19
Eeeeee, myślę że to zwykli cekaemiarze. A do Sturmtruppen zostali wcieleni na okoliczność sprzedaży zdjęcia, to słowo w opisie aukcji daje od razu +200% do ceny.
Cekaemiarze, widać odznaki kwalifikacyjne. Do Sturmtruppen mogliby zostać co najwyżej przydzieleni jako broń wsparcia - robiono tak z kaemami i lekkimi działkami oraz minenwerfereami - ale to nie ten przypadek, bo mamy na zdjęciu cekaem z płytą pancerną, która nie nadaje się do szybkich skoków.
w Polsce po 1918 próbowano reaktywować oddziały szturmowe, sprawa nie wypaliła, jak przypuszczam, z powodu braku wyposażenia, które poszło na Front Południowo - Zachodni, pod Lwowem dobrze sobie nasi chłopcy poczynali, po maju 1919 już chyba tylko słynny batalion Maczka był w 1920, ale nie wiem na ile to kalka oddziałów szturmowych a - w była
Pomieszanie z poplątaniem...
W Polsce po 1918 r. jak najbardziej sformowano oddziały szturmowe. Ich istnienie przewidywała "Prowizoryczna organizacja wojskowa na Galicyę, Śląsk i Okręg Będziński (Generalny okręg Kraków)", źródła potwierdzają formowanie takich pododdziałów w pułkach i batalionach w dawnej Galicji i na Śląsku Cieszyńskim. Przewidywano ich formowane w pracach nad etatami pułków piechoty na początku 1919 r. Wydano też wtedy instrukcje ich dotyczące, bazujące na doświadczeniach Państw Centralnych (najobszerniej: Przepisy obowiązujące w Wojsku Polskiem, wyd. drugie, Kraków 1919). Sprawę zarzucono raczej nie z powodu braku wyposażenia, ale z braku taktycznej potrzeby. Pierwszowojenni Sturmtruppen to jednostki wyspecjalizowane w zdobywaniu rozbudowanych linii okopów, a tych na frontach na których biło się wówczas WP nie było. A przynajmniej nie w takim kształcie jak podczas Wielkiej Wojny.
pod Lwowem dobrze sobie nasi chłopcy poczynali
Większość ze sformowanych na przełomie 1918/1919 r. oddziałów noszących nazwę szturmowych skierowano akurat nie pod Lwów, ale na Śląsk Cieszyński, dopiero szkolono, jeden lub dwa posłano do działań asystencyjnych, a te które znalazły się na froncie polsko-ukraińskim były gdzie indziej.
po maju 1919 już chyba tylko słynny batalion Maczka był w 1920, ale nie wiem na ile to kalka oddziałów szturmowych a - w była
W skrócie: nie była ;)
Oprócz batalionu Maczka istniały także co najmniej dwa inne bataliony szturmowe, w 6. DP i Dywizji Litewsko-Białoruskiej, oraz wiele kompanii i mniejszych pododdziałów w poszczególnych pułkach piechoty. Rzecz w tym, że nie stanowiły kalki pierwszowojennych oddziałów, tylko oddziały "wybrańców", najodważniejszych i najbardziej doświadczonych żołnierzy, posyłanych do szczególnie trudnych zadań. Paradoksalnie, nazwę "szturmowych" przyjmowały także oddziały ochotnicze, niewyszkolone, ale z wysokim morale - np. harcerskie.

"Pisze się" aktualnie publikacja która te zagadnienia - mam nadzieję - uporządkuje.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: C. i K. oddziały szturmowe (K. u. K. Sturmtruppen)

Post autor: dwójkarz » 22 cze 2021, 17:33

Tja... niech będzie, za gorąco by "polemizować".

Przepisałem całe OdeB WP do połowy 1919. Na froncie ukraińskim co i raz jakiś "szturmowiec" się pojawia. Taka ciekawostka.

W Krakowie oddziały asystencyjne i szturmowe Modrycki kręcił, teczki personalnej w CAW nie ma : ( Ale to już inna historia.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości