Polacy w wywiadzie austro - węgierskim

Sprawy lądowych sił zbrojnych Austro-Węgier
dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Polacy w wywiadzie austro - węgierskim

Post autor: dwójkarz » 08 paź 2020, 09:37

Mam na świeżo w głowie lekturę artykułu Tomasz Woźny, Operacje 3. Armii austro-węgierskiej w czasie bitwy pod Gorlicami (2-8 maja 1915 r.) jako uzupełniającą ciekawostkę, jak i może początek małego cyklu, zatem wrzucam wniosek odznaczeniowy rtm. żand. Wiktora Hoszowskiego, kier NKStelle bei Beskiden Korps, tłumaczenie na żywo kilkanaście lat temu, nie wiem czy dziś też tak bym to zrobił.

„Rotmistrz [żandarmerii] Hoszowski pracuje w służbie wywiadowczej od stycznia [1915 r.], działał przez całą zimę jako samodzielny Pomocniczy Ośrodek Wywiadowczy Komendy Operacyjnej 3 Armii w Karpatach, został następnie przydzielony Korpusowi Beskidy i na koniec zajęty przy Komendzie Operacyjnej 1 Armii w rosyjskiej Polsce. Od zajęcia Lwowa działa on w Głównym Ośrodku Wywiadowczym we Lwowie w ofensywnej służbie wywiadowczej. Ten znakomity oficer poprzez własną inicjatywę wykonywał wybitnie pracę w najcięższych warunkach i odniósł znakomite wyniki w służbie wywiadowczej, specjalnie należy uwypuklić jego działania przy niemieckim Korpusie Beskidy do odbicia Przemyśla. Rotmistrz Hoszowski zebrał także w kilkutygodniowej podróży śledczej cenny materiał do procesu o zdradę [Dimitrija] Markowa”

Tak jak gdzieś już pisałem - wszystkie korpusy i dywizje niemieckie pod Gorlicami dostały a - w oficerów wywiadu, przypadkowo samych Polaków.

nb. Hoszowski w grudniu 1916 odszedł z Głównego Ośrodka Wywiadowczego w Lwowie do żandarmerii, kierował 1 Oddziałem we Lwowie, po przełomie żandarmeria, czy też ogólnie bezpieczeństwo, policja, Komendant Główny Policji Państwowej, zamordowany przez Sowietów w 1940.

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Polacy w wywiadzie austro - węgierskim

Post autor: Incubus » 11 paź 2020, 20:47

Dwójkarzu, z całym szacunkiem, trochę takiegoż szacunku dla... polszczyzny.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Polacy w wywiadzie austro - węgierskim

Post autor: dwójkarz » 11 paź 2020, 21:47

pisałem - "żywiec"/ kalka z niemieckiego - kilkanaście lat temu - ale oni naprawdę tak pisali o swoich Helden : )

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Polacy w wywiadzie austro - węgierskim

Post autor: Incubus » 11 paź 2020, 22:30

"mam na świeżo w głowie lekturę artykułu Tomasz Woźny"
"wszystkie korpusy i dywizje niemieckie pod Gorlicami dostały a - w oficerów wywiadu, przypadkowo samych Polaków"
"kierował 1 Oddziałem we Lwowie, po przełomie żandarmeria,"
Może ktoś powie, że czepialstwo, ale chrońmy to, czego niewłaściwe używanie doprowadzi to do zagłady. Skoro internet jest źródłem objawionym wiedzy współczesnych pokoleń, to bierzmy odpowiedzialność...
Pozdrawiam

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Polacy w wywiadzie austro - węgierskim

Post autor: dwójkarz » 12 paź 2020, 06:33

Już myślałem, że chodzi o moje tłumaczenie.

Tak, tak, przepraszam, masz rację, lewą ręką pisane, na prawym była Julia lat trzy, więc jeden paluszek mi został, lewy.

Teraz to samo, więc kończę.

Dziękuję za słuszne "rugnięcie", pozdrawiam.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Polacy w wywiadzie austro - węgierskim

Post autor: dwójkarz » 22 mar 2021, 12:01

"Kto do niczego się nie nadawał, ten zawsze jeszcze mógł zostać cenzorem" - pisał w 1919 były oficer k. u. k. GZNB - cóż, dodać mogę, że także i c. i k. oficerem wywiadu (informacyjnym)...

s. 554

Warto zapoznać się z całością, choć nieco błędów łapię, głównie org, pers, pewne niekonsekwencje w ujęciu tematu też są, nie zgadzam się z tym czy owym, polonika (nomen omen!) pomięte, ale całe wydawnictwo niezwykle cenne. No i do pobrania za darmo z RCIN. Pięć tomów! Brać, czytać!

METAMORFOZY SPOŁECZNE
13
Wielka Wojna w polskiej korespondencji
zatrzymanej przez cenzurę austro-węgierską
Materiały polskich grup cenzury z lat 1914–1918
Kwerenda, wstęp, opracowanie i przypisy
Paweł Brudek, Jan Molenda, Jerzy Z. Pająk
TOM 1
SPIS TREŚCI TOMÓW 1–5
WSTĘP
CZĘŚĆ I
DOKUMENTY NORMATYWNE ODDZIAŁU CENZURY
CENTRALNEGO WSPÓLNEGO BIURA REJESTROWEGO
CZERWONEGO KRZYŻA – WYDZIAŁU INFORMACYJNEGO
DLA JEŃCÓW WOJENNYCH W WIEDNIU
(1914–1918)
Instytut Historii PAN

monty_python77
Posty: 32
Rejestracja: 01 cze 2018, 17:29
Lokalizacja: Tarnów

Re: Polacy w wywiadzie austro - węgierskim

Post autor: monty_python77 » 22 mar 2021, 20:24

Dobry wieczór.
Wnioskując, że Pan Dwójkarz "siedzi" w tematyce wywiadu mam do niego ogromną prośbę. Chodzi mi o książkę: T.Dubicki, A.Suchcitz "Oficerowie wywiadu WP i PSZ w latach 1939-1945. Słownik biograficzny", t.1, Warszawa 2009. A dokładnie o dwa biogramy oficerów, którzy związani byli z wywiadem. To Józef Robak oraz Franciszek Wierzbicki. Czy mógłbym otrzymać ich biogramy choćby za pośrednictwem zdjęć z telefonu komórkowego? Liczę na pozytywny odzew.
Pozdrawiam serdecznie,
Wojciech

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Polacy w wywiadzie austro - węgierskim

Post autor: dwójkarz » 22 mar 2021, 21:02

Zrobi się rano foto z wypasionego aparatu (wypas był 15 lat temu), bo teraz światło kiepskie (staruszek potrzebuje słońca).

monty_python77
Posty: 32
Rejestracja: 01 cze 2018, 17:29
Lokalizacja: Tarnów

Re: Polacy w wywiadzie austro - węgierskim

Post autor: monty_python77 » 22 mar 2021, 21:08

Wspaniale!
Obydwaj są związani z moim rodzinnym Tarnowem, stąd moja prośba.
Dołączam e-mail:
[email protected]
Czekam w takim razie na zdjęcia.
Ogromne dzięki.
Pozdrawiam.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Polacy w wywiadzie austro - węgierskim

Post autor: dwójkarz » 23 mar 2021, 08:44

Zrobione, poszło, polecam się : )

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości